ATRAKCJA

Spacerujesz i poznajesz historię miasta. Ścieżki nową atrakcją Krosna

Powstała nowa atrakcja turystyczna promująca Krosno. To 12 ścieżek tematycznych, dzięki którym można poznać historie i ludzi naszego miasta. Spacerując po konkretnych trasach, zaopatrzeni w mapy i słuchając podcastów, poznajemy m.in. zabytki, miejsca i miejskie legendy.
Anna Kania
Każda ze ścieżek ma swoją mapę, opis i podcast
Archiwum

Na spacer wybraną ścieżką możemy wybrać się sami, z bliskimi lub znajomymi. Wystarczy wejść na stronę internetową Krosno Wielu Ścieżek i wybrać interesującą nas trasę. Do wyboru jest ich aż 12.

Są poświęcone m.in. powstaniu i rozwojowi przemysłu naftowego i szklanego, krośnieńskim rzemieślnikom i artystom, budynkom sakralnym, przyrodzie, legendom, historii i postaciom związanym z miastem.

Bartosz Wilk, prezes Karpackiego Klastra Ekonomii Społecznej poleca m.in. ścieżki postaci i ciekawostek. – Pierwsza opowiada o mieszkańcach Krosna i osobach z nim związanych, które nie zawsze są powszechnie znane. Na trasie ciekawostek pokazujemy miejsca, których na co dzień nie dostrzegamy – mówi i dodaje: - Z kolei ścieżka techniki jest atrakcyjna wizualnie. Wiosną polecam pospacerować ścieżką przyrodniczą, która poprowadzi nas m.in. po budowanych bulwarach nad Wisłokiem.

Pomysłodawcy chcą, żeby zwiedzanie Krosna było opowieścią o mieście. To samo miejsce może skrywać informacje i ciekawostki związane z wieloma różnymi historiami Krosna i epokami. Dlatego niektóre z nich pojawiają się na kilku trasach. - Na przykład wieża farna łączy cztery ścieżki, m.in. sakralną i legend. Na każdej z nich jest opowiedziana w różnych kontekstach.

ŚCIEŻKI:

Każda ze ścieżek składa się z opisu trasy w formie opowieści, mapy z podstawowymi informacjami o poziomie trudności, czasie, długości i utrudnieniach związanych z dostępnością. Są też zamieszczone zdjęcia, podane ciekawostki i odnośniki do szerszych informacji, zbiór zagadek oraz nagrania w postaci podcastu, którego można słuchać, wędrując (poszczególne odcinki są dostępne na Spotify, w przyszłości mają być też na YouTube).

Wybraną mapę możemy pobrać ze strony i wydrukować. Już niedługo jej darmowe egzemplarze będą też dostępne w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej w Krośnie. Na mapie znajduje się też kod QR, który w razie potrzeby może nas przekierować na stronę. Trasę można również pobrać z Map Google – mówi Bartosz Wilk.

Pomysł na opracowanie ścieżek narodził się około trzech lat temu. - Wspólnie ze znajomymi, Laurą Starowiejską i Damianem Ziembą zauważyliśy, że w Krośnie jest wiele ciekawych miejsc. Doszliśmy do wniosku, że można je połączyć w ścieżki, po których można by wędrować i w ten sposób poznawać ich historie – tłumaczy Bartosz.

Ścieżki powstały we współpracy z mieszkańcami Krosna. Poprzez konsultacje społeczne, rozmowy i spotkania krośnianie brali udział w kształtowaniu poszczególnych tras. Zgłaszali swoje uwagi i uczestniczyli w testowaniu.

Teraz promocją ścieżek zajmą się influencerzy, którzy opowiedzą o nich na swoich kanałach. Będą to Paulina Kawa-Zięba prowadząca Kawa w podróży oraz Paula Ostrowska-Baran z Bez matki nie ma chatki.

Projekt jest skierowany do turystów, ale nie tylko. Inicjatorzy ścieżek mają nadzieję, że skorzystają z nich również krośnianie. - Liczymy, że mieszkańcy sami będą ambasadorami tego projektu. Zaproszą swoich znajomych do zwiedzania i pokażą im Krosno poprzez ścieżki.

Ścieżki powstały dzięki funduszom norweskim. Stworzyła je Fundacja Karpacki Klaster Ekonomii Społecznej we współpracy z Urzędem Miasta.