Rodzina zatruła się czadem. Żyją dzięki 14-latce

Niewiele brakowało, a w jednorodzinnym domu przy ulicy Stapińskiego w Krośnie doszłoby do tragedii. W piątek (10.03) w nocy policjanci otrzymali telefon od 14-latki o rzekomej awanturze domowej. Jednak na miejscu zamiast kłócących się dorosłych zastali prawie nieprzytomnych mieszkańców. Winny okazał się czad. Domownicy żyją tylko dzięki dziewczynce.
Było o włos od tragedii. Pięcioosobowa rodzina w wyniku zatrucia czadem trafiła do szpitala
Damian Krzanowski

Godzina 1:30. Dyżurny policji odbiera telefon od 14-latki, która twierdzi, że w jej domu przy ul. Stapińskiego wybuchła awantura. Jednak policjanci, którzy przyjeżdżają na miejsce, zamiast rzekomej kłótni, zastają pięć osób podtrutych tlenkiem węgla.

- Drzwi otworzyła zgłaszająca - 14-letnia dziewczynka, która zaraz po tym osunęła się policjantowi na ręce i straciła przytomność. Funkcjonariusze weszli do mieszkania i zauważyli, że rodzice znajdują się w niepokojącym stanie, który jak się okazało, był spowodowany działaniem tlenku węgla – relacjonuje podkom. Paweł Buczyński, rzecznik krośnieńskiej policji.

W domu policjanci zastali pięć osób – dwoje dorosłych w wieku 42 i 41 lat oraz troje dzieci, wspomniana 14-latka oraz 9-letni bliźniacy – chłopiec i dziewczynka. – Funkcjonariusze przewietrzyli pomieszczenie i wezwali na miejsce ratowników i strażaków – dodaje rzecznik.

Strażacy po przyjeździe wykonali badania. Mierniki pokazały wysokie stężenie tlenku węgla, czyli czadu – cichego zabójcy. – Cała piątka miała wyraźne objawy zatrucia: bóle głowy, wymioty, a także lekkie utraty świadomości. Zostali przewiezieni do szpitala w Krośnie i Brzozowie – informuje mł. bryg. Dariusz Gruszka, rzecznik prasowy krośnieńskiej straży pożarnej.

Budynek jest opalany piecem gazowym. Według strażaków prawdopodobnie do potrucia doszło w wyniku nieszczelności, która powstała przy kominku. – Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przewietrzeniu całego budynku. Po wygaszeniu pieca i wywietrzeniu pomieszczeń, pomiary wróciły do normy.

W tym przypadku od tragedii był tylko krok.

To był taki ostatni moment. Dziewczynka bez dwóch zdań uratowała życie całej rodzinie

– mówi podkom. Paweł Buczyński.

Strażacy przestrzegają, że trzeba dbać o szczelność i drożność przewodów wentylacyjnych oraz sprawność urządzeń, które mogą emitować tlenek węgla. – Warto również zamontować czujniki tlenku węgla w pomieszczeniach, nie zatykać kratek wentylacyjnych – dodaje mł. bryg. Dariusz Gruszka.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
zbych
10.03.2023 15:04

Sasiąd ma rację, junkersy zwłaszcza te stare, to tykająca bomba. Gdyby był obowiązek instalowania czujników czadu w tych domach, gdzie są piece czy podgrzewacze gazowe - może ofiar było by mniej?

zbych
na forum od listopada 2017
kurnachata
10.03.2023 12:11

Jednak ciepła woda z ciepłowni to spory komfort.

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)