Początek sesji dość długo przeciągał się. Dlaczego? Radni musieli zapoznać się i przetestować komputerowy system do głosowania. Przed każdym z radnych stanął bowiem laptop z odpowiednim oprogramowaniem. Głosowania odbywały się za pomocą myszki, a na ekranie wyświetlały się ich wyniki. Po pewnym czasie szło już gładko.
Stanowiska zastępców prezydenta zachowali Bronisław Baran i Tomasz Soliński. Ponieważ startowali w wyborach i zdobyli mandaty radnych, teraz zrzekli się tej funkcji. Na ich miejsce weszły kolejne – według liczby głosów – osoby z listy wyborczej Samorządnego Krosna. Nowymi radnymi zostali więc Witold Skiba i Zdzisław Dudycz, obaj też już byli samorządowcami w poprzedniej kadencji.
Nadal nie wiadomo co z Adamem Skibą z Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył on w wyborach mandat radnego, ale do tej pory nie był obecny ani na inauguracyjnej, ani na czwartkowej sesji Rady Miasta.
– Według moich informacji, musi on uporządkować swoje sprawy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Dopiero po 1 stycznia chce przyjąć mandat radnego – zadeklarował w jego imieniu Paweł Krzanowski, przewodniczący klubu PiS.
Adam Skiba jest prezesem wspomnianego Funduszu, startował także na prezydenta Krosna. Nigdy nie odpowiedział na pytania portalu, ani nie przyjął zaproszenia na wywiad.
W obradach brało więc udział 20 radnych.
Na sesji zawiązała się też nieformalna koalicja Klubu Samorządowego i Platformy Obywatelskiej. – Będziemy współpracować i wspierać wszystkie działania, które według nas będą służyć dobru miasta – oświadczył Zbigniew Ungeheuer w imieniu dwójki radnych PO. W ten sposób Klub Samorządowy i radni PO tworzą większość - mają razem 12 głosów (pozostałe 9 głosów ma PiS).
Układ polityczny w obecnej kadencji wygląda następująco:
Radni wybrali też dwóch wiceprzewodniczących Rady Miasta. Zostali nimi Robert Hanusek z Klubu Samorządowego (15 „za”, 5 wstrzymujących się) oraz Krzysztof Babinetz (13 „za”, 6 „przeciw”, 1 wstrzymujący się). Ten ostatni wzbudził kontrowersje wśród kilku osób z Rady. – Jest nie tylko niedoświadczony, ale to przede wszystkim kandydatura o charakterze politycznym – mówili nieoficjalnie niektórzy radni o bracie posła Piotra Babinetza z PiS.
Rajcy miejscy zdecydowali też jednogłośnie (19 głosów „za”), że zarobki prezydenta Piotra Przytockiego pozostaną na takim samym poziomie, jak przez ostatnie lata. Będzie on dostawał ok. 10 940 zł brutto. – Żałujemy, że obecna ustawa nie daje możliwości podniesienia tej kwoty – mówił Zbigniew Kubit, przewodniczący Rady Miasta.
Komisja rewizyjna
Kazimierz Mazur (PiS) – przewodniczący
Stanisław Czaja (KS)
Zdzisław Dudycz (KS)
Paweł Krzanowski (PiS)
Zbigniew Ungeheuer (PO)
Komisja Skarg, wniosków i petycji
Paweł Krzanowski (PiS) – przewodniczący
Stanisław Czaja (KS)
Zdzisław Dudycz (KS)
Komisja budżetowo-finansowa
Marcin Niepokój (KS) – przewodniczący
Wojciech Byczyński (PiS)
Anna Dubiel (KS)
Anna Galert (KS)
Witold Skiba (KS)
Małgorzata Szeliga (PiS)
Komisja gospodarki komunalnej i ochrony środowiska
Grzegorz Rachwał (KS) - przewodniczący
Sławomir Bęben (PiS)
Wojciech Byczyński (PiS)
Robert Hanusek (KS)
Witold Skiba (KS)
Zbigniew Ungeheuer (PO)
Komisja samorządu
Zdzisław Dudycz (KS) – przewodniczący
Stanisław Czaja (KS)
Kazimierz Mazur (PiS)
Komisja urbanistyki, geodezji i gospodarki nieruchomościami
Sławomir Bęben (PiS) – przewodniczący
Tomasz Biały (PO)
Robert Hanusek (KS)
Grzegorz Rachwał (KS)
Komisja edukacji
Piotr Grudysz (KS) – przewodniczący
Sławomir Bęben (PiS)
Tomasz Biały (PO)
Paulina Guzik (PiS)
Zbigniew Kubit (KS)
Adam Przybysz (PiS)
Komisja kultury, sportu i turystyki
Anna Dubiel (KS) – przewodnicząca
Krzysztof Babinetz (PiS)
Wojciech Byczyński (PiS)
Anna Galert (KS)
Marcin Niepokój (KS)
Zbigniew Ungeheuer (PO)
Komisja bezpieczeństwa i porządku publicznego
Tomasz Biały (PO) - przewodniczący
Krzysztof Babinetz (PiS)
Piotr Grudysz (KS)
Kazimierz Mazur (PiS)
Komisja rodziny, zdrowia i spraw społecznych
Skiba Witold (KS) – przewodniczący
Stanisław Czaja (KS)
Anna Galert (KS)
Paulina Guzik (PiS)
Adam Przybysz (PiS)
Małgorzata Szeliga (PiS)
Komisja mieszkaniowa
Stanisław Czaja (KS) – przewodniczący
Małgorzata Szeliga (PiS)
Nepotyzm w Pisie jest porażający nawet na tak niskim szczeblu. To co się musi dziać wyżej ? ja rozumiem ,że przynależność do rodziny nie może wykluczać awansu ale przynajmniej minimalne standardy trzeba zachować. Wypadałoby najpierw coś zrobić dla Krosna, trochę poprcować w Radzie i jeśli się sprawdzi to ok. A tak mamy kolejnego Misiewicza. Miałam nadzieję, że Krosna to nie dotknie, myliłam się. Panu Mazurowi czy Panu Krzanowskiemu musiało być strasznie przykro bo oni na to stanowisko jak najbardziej zasługiwali. System guru plus cała reszta obowiązuje widocznie także w krośnieńskim Pisie