Powrócą elektryczne hulajnogi do wynajęcia. Zmienił się ich operator

Już nie Blinkee.City, ale Quick. Takie logo będą miały elektryczne hulajnogi, które będzie można wynająć "na minuty", aby poruszać się na terenie Krosna. Mają pojawić się znowu jeszcze przed końcem maja. Aby z nich skorzystać, trzeba zainstalować nową aplikację.
Elektryczne hulajnogi Quick mają się pojawić w Krośnie lada dzień
Facebook Quick

Te zgrabne elektryczne pojazdy pojawiły się w przestrzeni miejskiej w 2022 roku. Zmieniły nie tylko krajobraz Krosna (bo stały na chodnikach, placach, przy blokach), ale także sposób poruszania się wielu osób.

Wystarczy włączyć wybraną hulajnogę poprzez aplikację na smartfonie, przejechać potrzebną trasę, a środki za wykorzystany czas automatycznie zostaną odjęte z konta pasażera, które wcześniej trzeba doładować odpowiednią kwotą (np. 20 czy 50 zł).

Hulajnogi mają pojawić się znowu na terenie miasta w ciągu kilku najbliższych dni – zapewnia zespół Quick Polska, nowy ich operator. Żeby jednak z nich skorzystać niezbędne jest pobranie nowej aplikacji QuickApp z Google Play lub App Store.

"Dla użytkownika zmiana oznacza przede wszystkim dostęp do ulepszonej aplikacji Quick, która oferuje łatwiejszy w użyciu interfejs i szereg funkcji ułatwiających korzystanie z naszych usług" – zachwala swoją apkę zespół Quick. "Zarejestruj się lub zaloguj, używając swojego dotychczasowego adresu e-mail" – instruuje operator.

Według cennika w aplikacji, włączenie pojazdu ma kosztować 2,59 zł, a każda kolejna minuta jazdy 75 groszy.

Quick podkreśla, że nie ma żadnych powiązań z Blinkee.City. Do Krosna wchodzi poprzez nowego franczyzobiorcę (rodzaj współpracy ogólnopolskiego operatora z lokalną firmą).

Co w przypadku, gdy ktoś miał niewykorzystane środki na koncie Blinkee.City? - Nie jesteśmy w stanie przenieść środków między kontami. Zachęcamy użytkowników do kontaktu z BlinkeeCity w sprawie ewentualnego zwrotu środków – wyjaśnia Jolanta Czyżewska z Quick.

W praktyce, próba kontaktu z dotychczasowym operatorem okazała się niemożliwa.

Korzystanie z hulajnogi a przepisy

Korzystający z hulajnóg, podobnie jak inni użytkownicy ruchu drogowego, powinni przestrzegać pewnych zasad. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy się do nich nie stosują. – Na przykład niektórzy hulajnogami przewożą swojego małego pieska. Jest to zabronione – mówi podkom. Sławomir Godzisz z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. – Albo pozostawiają pojazdy tam, gdzie nie powinni. W ubiegłym roku hulajnoga została zaparkowana na środku ronda w Zręcinie. Hulajnogi pozostawiamy w miejscu do tego przeznaczonym.

Podkomisarz przestrzega również przed nieuważnym przeprowadzaniem hulajnogi przez przejścia dla pieszych. – Upewnijmy się, że możemy bezpiecznie przeprowadzić pojazd, że jest zachowana odpowiednia odległość od pojazdu, który porusza się jezdnią. Pamiętajmy, że na drodze może zdarzyć się wszystko: kierowca może zasłabnąć, opona w samochodzie może pęknąć. Musimy na sto procent upewnić się, że nic w nas nie wjedzie. Organizm ludzki nie ma części zamiennych.

ZASADY KORZYSTANIA Z HULAJNOGI:
  • Hulajnoga to pojazd napędzany elektrycznie, z kierownicą, ale bez siedzenia, którym może poruszać się tylko jedna osoba.

  • Kto może korzystać z hulajnogi?
    - osoby powyżej 18. roku życia, bez żadnych uprawnień, muszą tylko mieć przy sobie dowód osobisty,
    - osoby pomiędzy 10. a 18. rokiem życia, które do kierowania nią potrzebują karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 i T,
    - dzieci do lat 10, ale tylko w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłych.

  • Najważniejsze zasady obowiązujące kierującego hulajnogą:
    - poruszamy się po drodze lub pasie ruchu dla rowerów,
    - jezdnią, jeżeli ruch pojazdów odbywa się po niej z prędkością nie większą niż 30 km/h, a nie ma tam drogi lub pasa dla rowerów,
    - chodnikiem, jeżeli ruch pojazdów odbywa się po drodze z prędkością większą niż 30 km/h, a nie ma drogi ani pasa dla rowerów.
    - jadąc chodnikiem, hulajnoga musi mieć prędkość zbliżoną do prędkości pieszego,
    - jadąc chodnikiem, użytkownik hulajnogi musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim pieszym,
    - nie wolno hulajnogą ciągnąć lub holować innego pojazdu,
    - nie wolno przewozić nią innych osób, zwierząt czy ładunku,
    - nie wolno kierować hulajnogą pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka,
    - przejazdy hulajnogą przez przejścia dla pieszych są zabronione, hulajnogi przeprowadzamy, tak jak rowery, użytkownik musi też upewnić się, czy może bezpiecznie przejść przez pasy,
    - hulajnogę pozostawiamy w miejscu do tego przeznaczonym lub - w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni i równolegle do jego krawędzi, pod warunkiem że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie będzie mniejsza niż 1,5 m.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
trzecieoko
25.05.2024 09:48

E-zabawka... nic z tego nie będzie. Lepiej jechać własnym rowerem, będzie szybciej i taniej.

trzecieoko
na forum od lutego 2023
shadow1965
25.05.2024 08:42

Kolejny naiwny uważa, że w Krośnie można zainwestować i zarobić... powodzenia życzę.

shadow1965
na forum od listopada 2018
kardiodzik
24.05.2024 20:51

Pojeżdżą 2 tygodnie i tyle... Potem będzie to leżeć na chodnikach gdzie się da... To jest na bardzo wymarłe i za biedne miasto na takie rzeczy

kardiodzik
na forum od lipca 2021
AG
24.05.2024 19:32

I znowu miasto zaleją porzucane byle gdzie (najlepiej pod nogami, na środku chodnika, przy krawężnikach na jezdni), najlepiej w miejscu utrudniającym przejście, wehikuły. Zgroza. :-(

AG
na forum od listopada 2017
NUK2009
24.05.2024 15:17

Znaczna część Słowian nie posiadła umiejętności czytania ze zrozumieniem, więc na nic spisane zasady korzystania z e-hulajnóg;)

Prawdziwi Słowianie oraz Słowianie Schrystianizowani, stosują raczej powszechnie zasadę "Hulaj_noga, piekła ni ma";)

NUK2009
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)