Plac zabaw, altana, drogi. Mieszkańcy zdecydowali o tym, co ma powstać

Ochotnicze Straże Pożarne z Białobrzegów, Turaszówki i Polanki to wielcy wygrani tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy w głosowaniu zdecydowali także o powstaniu placu zabaw przy ul. Okulickiego, altany ogrodowej dla seniorów przy ul. Piastowskiej i miejscu na potańcówki w Suchodole. Co jeszcze zostanie zrobione?
W ramach budżetu obywatelskiego zostanie doświetlona kładka dla pieszych na ul. Fredry
Damian Krzanowski

W głosowaniu wzięło udział 6 167 mieszkańców. Oddano 10 948 głosów ważnych.

Spośród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobyła „Modernizacja infrastruktury „Elektryka” oraz strażnicy OSP Krosno-Turaszówka” i to przedsięwzięcie zostanie zrealizowane. Na to zadanie głosowało 1740 osób. Na drugim miejscu znalazł się projekt „Zainwestuj w bezpieczeństwo mieszkańców Krosna” z 1002 głosami, zaś na trzecim „Edukacyjny Plac Zabaw na Zielonym Wzgórzu” z 697 głosami.

Strażacy z OSP Krosno-Turaszówka mają powody do radości. W ramach budżetu obywatelskiego zostanie wyremontowana strażnica i zakupiony sprzęt dla ich jednostki
oSP Turaszówka

W projektach osiedlowych/dzielnicowy do realizacji trafi 12 projektów spośród 24. Największe poparcie zdobyło zadanie pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców dzielnicy Polanka i miasta Krosna” – 786 głosów. Drugie miejsce zajęła „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta Krosna poprzez modernizację obiektu remizy i zakup sprzętu dla OSP Krosno-Białobrzegi” – 672 głosy, zaś trzecie – „Utwardzenie terenu części działki nr ewid 627/6 obr. Krościenko Niżne - Etap I” – 451.

PROJEKT OGÓLNOMIEJSKI DO REALIZACJI W 2022 ROKU:
  • Modernizacja infrastruktury "Elektryka" oraz strażnicy OSP Krosno-Turaszówka

    Koszt: 452 702 zł

    Modernizacja infrastruktury „Elektryka” (wykonanie remontu dojazdów do Zespołu Szkół Elektrycznych) oraz remont budynku i zakup sprzętu dla OSP Krosno–Turaszówka (II etap).

 

Zostanie przeprowadzony remont dojazdów do Zespołu Szkół Elektrycznych
damian krzanowski

PROJEKTY DZIELNICOWE/OSIEDLOWE DO REALIZACJI W 2022 ROKU:
  • Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców dzielnicy Polanka oraz miasta Krosna

    Koszt: 194 500 zł

    Modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno - Polanka. Prace będą polegać na wykonaniu podwieszanego sufitu, ociepleniu budynku, montażu ogrzewania w boksach garażowych i budowie masztu pod syrenę alarmową. Projekt zakłada również wymianę lustra drogowego okrągłego na prostokątne, które jest ustawione przy wyjeździe z parkingu.

  • Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta Krosna poprzez modernizację obiektu remizy i zakup sprzętu dla OSP Krosno-Białobrzegi

    Koszt: 211 000 zł

    Modernizacja budynku oraz zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno - Białobrzegi. Zadanie zakłada wykonanie remontu pomieszczenia garażowego oraz zakup potrzebnego na wyposażenie jednostki sprzętu (zestawu pompowego o napędzie elektrycznym oraz pływającego, kamery termowizyjnej, zestawu ratownictwa technicznego, zestawu poduszek pneumatycznych oraz zestawu do wyważania drzwi).

  • Utwardzenie terenu części działki nr ewid 627/6 obr. Krościenko Niżne - Etap I

    Koszt: 98 103 zł

    Utwardzenie powierzchni części działki, na której mogliby parkować rodzice dowożący dzieci do Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Prochownia, użytkownicy ogródków działkowych przy ul. Zielonej czy osoby uczęszczające do kościoła rzymsko-katolickiego p.w. Św. Wojciecha i M.B. Częstochowskiej.

  • Nakładka asfaltowa na ul. Jasnej

    Koszt: 40 492 zł

  • Nakładka asfaltowa na ul. Klonowej

    Koszt: 136 509 zł

  • Budowa oświetlenia boiska piłkarskiego przy ul. Ostaszewskiego

    Koszt: 160 000 zł

    Wykonanie oświetlenia miejskiego boiska do piłki nożnej znajdującego się przy ul. Ostaszewskiego. Dzięki inwestycji Uczniowski Klub Sportowy Guzikówka mógłby prowadzić szkolenia również w okresie wiosennym i jesiennym. Zostałoby zamontowanych 8 masztów oświetleniowych o wysokości ok. 12 m z trzema oprawami oświetleniowymi na każdym.

  • Altana ogrodowa dla seniorów na osiedlu, w celu wykorzystania jej na zajęcia dla tej grupy wiekowej i integracji

    Koszt: 51 500 zł

    Powstanie altany dla seniorów obok budynku MOPR-u przy ul. Piastowskiej. Pomysł jest skierowany w szczególności do osób, którzy korzystają z ćwiczeń na urządzeniach zlokalizowanych obok tzw. "napowietrznej siłowni". Seniorzy będą mogli w niej odpoczywać, wraz z wnukami i opiekunami.

  • Podniesienie walorów estetycznych i funkcjonalnych w bezpośredniej okolicy pomnika Mikołaja Kopernika

    Koszt: 94 000 zł

    Naprawa strefy wokół pomnika Mikołaja Kopernika. Montaż ławki betonowej oraz nasadzenie żywopłotu z cisów pospolitych, uzupełnienie nawierzchni z kostki granitowej oraz instalacja kuli granitowej z wygrawerowanymi informacjami edukacyjnymi.

  • Instalacja klimatyzacji w pomieszczeniach sal wielofunkcyjnych na poziomie 0 oraz +1

    Koszt: 146 000 zł

    Wykonanie wentylacji i klimatyzacji dla pomieszczeń dużych sal wielofunkcyjnych na parterze i pierwszym piętrze w Dzielnicowym Domu Ludowym „Puchatek” przy ul. Chopina.

  • Wykonanie zewnętrznej nawierzchni tanecznej przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Suchodole wraz z robotami towarzyszącymi

    Koszt: 210 000 zł

    Wykonanie zewnętrznej nawierzchni utwardzonej z przeznaczeniem do tańczenia przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Suchodole. Teren na imprezy okolicznościowe wymaga także uzupełnienia o meble ogrodowe (m.in. ławki i krzesła). W ramach zadania konieczny będzie demontaż istniejącej kostki i wykonanie równej oraz gładkiej nawierzchni z płytek.

  • Doświetlenie kładki pieszej przez Wisłok - ul. Fredry

    Koszt: 20 000 zł

    Podwieszenie z obu stron kładki dodatkowych lamp na istniejących słupach oświetleniowych lub budowa nowych latarni jak najbliżej kładki na Wisłoku.

  • Kolorowy skrawek dzieciństwa w szarej rzeczywistości

    Koszt: 62 000 zł

    Powstanie placu zabaw w okolicy bloku przy ul. gen. Leopolda Okulickiego 13a. Projekt przewiduje zakup i montaż odpowiedniej infrastruktury wraz z elementami edukacyjnymi służącymi rozwojowi dzieci, ławeczkami oraz koszami na śmieci.

Opisy wszystkich projektów, na które można było głosować w tym roku, znajdują się tutaj.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:

 

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wokol_krosna
18.11.2021 20:48

Nie ma w Krośnie bardziej wartościowego przyrodniczo miejsca niż tereny nad rzekami. Teraz jest moment, żeby o nich pomyśleć, żeby ich przypadkiem nie zmarnować, nie zabudować - jeśli coś się wybuduje, to przecież przez następne wieki się tego nie usunie. Mam nadzieję, że ktoś ma perspektywiczną wizję rozwoju miasta. Były ankiety na temat walorów Krosna - jak te walory będą wykorzystane? Nie sztuka wybudować przeciętne bloki jak w każdym mieście, sztuką jest podkreślić niepowtarzalnosć Krosna.

Mam też nadzieję, że oświetlenie kładki na Fredy będzie starannie przemyślane, bo to droga w kierunku starówki, więc lampy powinny być stylowe.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
18.11.2021 20:28

Wrócę jeszcze do tematu kładki na ul Fredry - czy wiadomo coś na temat terenów nad Wisłokiem od tej kładki w stronę basenów? Od kilkunastu lat miasto zapowiada budowę bulwarów, na tym portalu są artykuly na ten temat i nic się nie zmienia.

Teren między stadionem a targowicą jest wyjątkowy, nad rzeką, z widokiem na stare miasto - to idealny teren na park. Ogród jortanowski jest bardzo mały, w mieście brakuje zieleni, a tu jest idealne miejsce, nie można go zmarnować! Wszędzie można wybetonować parkingi, ale tylko tu jest szczególnie wartościow teren o duzych walorach przyrodniczych i widokowych.

Kraków ma Planty wokół starego miasta, w Krośnie starówka otoczona jest częściowo dwoma rzekami, kóre powinny wyznaczać przebieg terenów zielonych. Bulwary nad Lubatówką są świetne, chociaż niewielkie, nad Wisłokiem mogłyby być kolejne.

Ścieżki rowerowe przy ruchliwych ulicach to też nie to samo, co ścieżka spacerowo - rowerowa nad wodą, wśród przyrody, bez spalin i hałasu, ważna dla zdrowia i atrakcyjna turystycznie.

Sporo osób narzeka, że na rynku jest mało zieleni - ale schodząc schodami koło CDS można by dostać się od razu do nowego parku, a stamtąd dalej bulwarami w stronę Krościenka.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
12.11.2021 23:30

Zrealizowano niedawno - z zeszłorocznego budżetu obywatelskiego - placyk zabaw nad Lubatówką, przy ścieżce od strony ul Traugutta. To ładne miejsce, na razie puste, ale z dużym potencjałem. Można by tam poprowadzić ścieżkę nad Lubatówką, którą dałoby się dojść /dojechać rowerem do obwodnicy i dalej do parku Jordanowskiego. Byłoby to spacerowe połączenie osiedla Traugutta i nowych szeregówek z centrum miasta. Niedaleko powstaje nowy odcinek drogi G - tam też warto pomyśleć o zieleni, zabezpieczyć teren nad Lubatówką na park rzeczny, a od strony osiedla np. posadzić aleję dębów. Jest na to dużo miejsca.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
12.11.2021 23:16

Kiedy już kładka na Wisłoku na ul Fredry będzie doswietlona, warto pomyśleć o ścieżce prowadzącej do niej od strony rynku - przydałyby się ławki, może ozdonre krzewy - to moze być ładny trakt spacerowy z widokiem na Stare Miasto. Mam nadzieję, że niedługo pojawią się tam też ścieżki spacerowe wzdłuż Wisłoka w stronę basenu.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
kurnachata
11.11.2021 16:50

No taki wybór, w miarę słuszne i potrzebne inwestycje, a co do cen to zawsze wykonanie tego dla Gminy jest wyceniane wysoko i ktoś tam zarabia.

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)