"Współpraca szansą na wspólny rozwój". Znamy wyniki budżetu obywatelskiego

Są już znane wyniki tegorocznego głosowania na projekty budżetu obywatelskiego, które powstaną w 2021 roku. Mieszkańcy zdecydowali, że zrealizowany zostanie jeden projekt obywatelski i 11 dzielnicowych/osiedlowych
Mimo że do wyboru było wiele ciekawych projektów, tylko niewielka część mieszkańców zdecydowała się zagłosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego
Krosno.pl

Wielką wygraną w projektach ogólnomiejskich jest inicjatywa mieszkańców osiedla Turaszówka pod nazwą „Ponad granicami – współpraca szansą na wspólny rozwój”. Projekt ten zdobył 1 196 głosów i zgarnął całą pulę przeznaczoną na projekty ogólnomiejskie. Drugie miejsce zajął projekt „Ratujmy Cmentarz w Polance”, który uzyskał 933 głosy.

W projektach dzielnicowych/osiedlowych próg został ustalony na 80 głosów i konkurencję o pieniądze z budżetu obywatelskiego wygrało 11 spośród 19 zgłoszonych projektów.

PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE DO REALIZACJI W 2020 ROKU
  • „Ponad granicami – współpraca szansą na wspólny rozwój” (1 196 głosów)

    Koszt: 995 700 zł

    Projekt przewiduje: remont chodnika wzdłuż ulicy Rzeszowskiej, przygotowanie przez uczestników spektaklu „Musical AtoMy” pod okiem profesjonalnych trenerów, doposażenie mini placu zabaw w parku za Dzielnicowym Domem Ludowym w Polance o urządzenia dla dzieci niepełnosprawnych, modernizację budynku i zakup sprzętu dla OSP Krosno - Turaszówka.

PROJEKTY DZIELNICOWE/OSIEDLOWE DO REALIZACJI W 2020 ROKU
  • Cmentarz w Krośnie Polance – wykonanie prac remontowo-rewitalizacyjnych poprawiających funkcjonalność i estetykę cmentarza. (Polanka, 847 głosów)
    Koszt: 111 000 zł

    W ramach projektu zmodernizowana zostałaby droga wraz z chodnikiem od ul. ks. Popiełuszki do bramy przy ul. Baczyńskiego, wykonany zostałby ołtarz polowy do sprawowania liturgii, zakupione i zamontowane zostałyby trzy stojaki rowerowe i trzy kontenery na śmieci.

  • Wykonanie oświetlenia ul. Klonowej (wzdłuż działek o numerach 805 i 1318) (Turaszówka, 401 głosów)
    Koszt: 69 900 zł

    Ustawienie siedmiu latarni ulicznych na ul. Klonowej tam, gdzie nie ma oświetlenia. Pierwszy fragment łączy dwa odcinki ul. Klonowej, które mają oświetlenie. Dodatkowo zostanie oświetlony przystanek autobusowy i droga przy przejeździe kolejowym. Drugi fragment wymaga podłączenia trzech latarni. Zamontowanie oświetlenia poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

  • Aktywne Apartamenty (Zawodzie, 381 głosów)

    Koszt: 70 000 zł

    Wykonanie chodnika ze ścieżką rowerową pomiędzy ulicą Korczyńską a Spokojną, który skróciłby przejście pomiędzy ul. Korczyńską a Szkołą Podstawową nr 8, przedszkolem i kościołem. Ścieżka byłaby rozwinięciem ścieżek rowerowych w Dzielnicy Zawodzie. Mieszkańcy zyskaliby również nowy szlak spacerowy.

  • Dobudowa punktów świetlnych na ul. Krakowskiej (Białobrzegi, 221 głosów)

    Koszt: 38 200 zł

    Dobudowa pięciu punktów świetlnych wzdłuż ul. Krakowskiej w dzielnicy Białobrzegi. Można je zamontować na istniejących już słupach. Poprawi to bezpieczeństwo w obrębie dwóch skrzyżowań – obok salonu Renault oraz z ul. Malinowa Góra. Przebiega tamtędy trasa rowerowa prowadząca od centrum miasta do Turaszówki i Polanki.

  • Wykonanie nakładki asfaltowej z podbudową na działce 147/1 (ul. Rzeszowska) – ETAP II: wykonanie nakładki asfaltowej (Turaszówka, 215 głosów)
    Koszt: 29 070 zł

    Wykonanie asfaltu na drodze bocznej od ul. Rzeszowskiej. Obecna nawierzchnia z kruszywa ulega ciągłej erozji i wymaga systematycznych napraw. I etap projektu otrzymał dofinansowanie w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

  • Osiedlowy plac zabaw dla dzieci (os. Traugutta, 212 głosów)

    Koszt: 104 000 zł

    Wykonanie placu zabaw dla dzieci w rejonie rzeki Lubatówka na osiedlu Traugutta. W ramach projektu zostałyby zakupione bujaki, karuzela, huśtawki, pajęczyna, piaskownica, stół do gry w szachy, ławki i kosze na śmieci.

  • Wykonanie 100 mb chodnika (Suchodół, 177 głosów)

    Koszt: 110 000 zł

    Wykonanie nowego chodnika na ostatnim odcinku ulicy Wiejskiej, który łączy ją z ulicą Prusa w dzielnicy Suchodół. Zapewniłby on bezpieczeństwo pieszym.

  • 100 budek lęgowych dla ptasiej dzielnicy (Śródmieście, 157 głosów)

    Koszt: 10 000 zł

    Projekt zakłada zwiększenie miejsc gniazdowania ptaków (głównie śpiewających) w Parku Jordanowskim i na przyległym terenie zieleni przy potoku Lubatówka. Zwiększyłoby to również  ich populację w całym mieście. Do tego celu zostałoby zamontowanych sto budek lęgowych na wybranych przez ornitologa drzewach.

  • Ogród Motyli jako ochrona ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków motyli (os. Tysiąclecia, 142 głosy)
    Koszt: 20 000 zł

    Ogród dla motyli powstałby w otoczeniu siłowni na wolnym powietrzu na osiedlu Tysiąclecia w Krośnie. Oprócz nasadzeń różnych kwiatów: cynii, nagietków, astrów i bylin: jeżówek, floksów czy krwawników pojawiłyby się domki, które pomogłyby motylom przetrwać zimę. Mieszkańcy mogliby się też opiekować tymi owadami: wlewać wodę z cukrem do pojemników, siać kwiatki, hodować sadzonki.

  • Kwietny dywan na ul. Wojska Polskiego (os. Markiewicza, 139 głosów)

    Koszt: 66 000 zł

    Zagospodarowanie zieleńca przy ul. Wojska Polskiego, gdzie rosną obecnie klony. Zamiast trawnika na wiosnę pojawiłyby się tulipany, a w lecie róże z trawami ozdobnymi.

  • Remont/przebudowa istniejących schodów zewnętrznych do pomieszczenia Seniorów w budynku MOPR wraz z dostosowaniem spocznika do montażu podjazdu (os. Grota-Roweckiego, 130 głosów)
    Koszt: 27 000 zł

    Remont/przebudowa zewnętrznych schodów prowadzących do pomieszczenia seniorów w budynku MOPR-u wraz z dostosowaniem podestu do montażu podjazdu dla osób niepełnosprawnych.

Przegranymi okazały się takie projekty jak: karpacki konwent gier i fantastyki, ogród doświadczeń, cafe biblioteka, czy tężnia solankowa w Parku Jordanowskim wśród projektów ogólnomiejskich oraz budowa placu zabaw dla Przedszkola Miejskiego nr 10, zielony skwerek w Suchodole, czy remont chodnika na ul. Batorego wśród projektów dzielnicowych/osiedlowych.

Opisy wszystkich projektów, na które można było głosować w tym roku, znajdują się tutaj.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
chriskelly
10.11.2020 16:23

A dla mnie smutne jest to że o renowacje cmentarza w Polance trzeba walczyć budżetem obywatelskim. Stan alejek i w ogóle cmentarza pozostawia wiele do życzenia, zarządcy cmentarza w ogóle nie dbają o niego. Nie sprząta nikt, po koszeniu trawy każdy grób w pobliżu jest obryzgany trawą. Jeszcze kilka lat temu inaczej to wyglądało.

chriskelly
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)