Zdecyduj, co ma powstać w twojej dzielnicy. Głosowanie na projekty rozpoczęte [DO 5.11]

Od czwartku (15.10) mieszkańcy Krosna mogą głosować na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest ich blisko 40. Głosy można oddawać do 5 listopada.
W budżecie obywatelskim to mieszkańcy decydują, jakie projekty zostaną zrealizowane
Damian Krzanowski

Budżet obywatelski to wydzielona pula pieniędzy w budżecie miasta. Jest ona przeznaczona na realizację inwestycji zgłaszanych i wybranych przez mieszkańców Krosna. Projekty wybrane w tegorocznej edycji będą realizowane w 2021 roku.

Do podziału, podobnie jak w ubiegłym roku, są 2 mln zł, z czego połowa jest przeznaczona na projekty ogólnomiejskie, natomiast reszta została rozdysponowana pomiędzy dzielnice i osiedla Krosna. W tej edycji liczba zgłoszonych projektów jest o wiele mniejsza. 

Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski i jeden na dzielnicowy/osiedlowy. Osoba uprawniona do głosowania może zrobić to tylko raz:

  • elektronicznie, głos można oddać na stronie internetowej budżetu,
  • poprzez wrzucenie karty do urny w Urzędzie Miasta Krosna, 
  • wysłać kartę wraz z podpisem elektronicznym na adres mailowy: um@um.krosno.pl.

Korzystając z drugiej lub trzeciej opcji, trzeba wybrać kartę w magistracie po uprzednim przedstawieniu dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości.

W ramach budżetu zrealizowane zostaną te projekty, które zdobędą najwięcej głosów. Oficjalne wyniki zostaną podane do 10 listopada. Więcej o budżecie pisaliśmy tutaj.

Poniżej prezentujemy projekty dopuszczone do głosowania: 18 ogólnomiejskich oraz 19 dzielnicowych/osiedlowych.

Projekty ogólnomiejskie

Widok na dzielnicę Zawodzie 
damian krzanowski

Klub Sąsiedzki na Tysiąclecia – spotkania z grami bez prądu – games roomy

Koszt: 19 980 zł

W ramach projektu dla mieszkańców Krosna będą organizowane games roomy (spotkania planszówkowe), warsztaty brydżowe, modelarskie i przygotowujące do gry miejskiej. Odbędzie się też wernisaż modelarski, na którym zostaną zaprezentowane owoce warsztatów.

Więcej o projekcie tutaj

Karpacki konwent gier i fantastyki

Koszt: 19 800 zł

Dwudniowe spotkania fanów gier fabularnych, planszowych, fantasy, mangi i anime, komiksu, seriali telewizyjnych i nie tylko. Skupiają one również prelegentów, wystawców, wydawnictwa oraz specjalistów w takich dziedzinach jak cosplay, RPG czy gry bitewne. Zadaniem konwentu jest integracja społeczeństwa, niwelowanie uprzedzeń, propagowanie alternatywnego spędzania wolnego czasu, czy pobudzanie kreatywnego myślenia.

Więcej o projekcie tutaj

Ogród doświadczeń

Koszt: 435 000 zł

Stworzenie parku edukacyjnego dla dzieci i nastolatków. Zostaną w nim wykorzystane urządzenia z zakresu mechaniki (np. koło chomika, zegar słoneczny), hydrostatyki (wir wodny, energia z fali), akustyki (echo komora, cymbały) oraz optyki (kalejdoskop, krzywe zwierciadła). Urządzenia mogą zostać zamontowane np. w parku przy ul. Żwirki i Wigury, w pobliżu pumptracku przy ul. Człowiekowskiego i Okrzei lub w zakolu Wisłoka za kamperowiskiem. 

Więcej o projekcie tutaj

Moja ulica – zielone salony na Starym Mieście

Koszt: 200 000 zł

Poprawie uległaby estetyka ulic w obrębie Starówki. Pojawiłyby się donice z roślinnością, które wykorzystywałyby wody opadowe z dachów kamienic oraz miejsca do odpoczynku z siedziskami i zielenią. W ten sposób powstałyby strefy przyjazne mieszkańcom i turystom w obrębie krośnieńskiego Rynku. 

Więcej o projekcie tutaj

Cafe Biblioteka – bezpłatna kawa i przestrzeń coworkingowa dla mieszkańców Krosna

Koszt: 16 700 zł

Kawiarnia biblioteczna znajdzie się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. To tam zostanie zaaranżowane specjalne miejsce z ekspresem do kawy, aktualnymi wydaniami czasopism, dostępem do komputerów i Internetu. Będzie to połączenie przestrzeni do spędzania wolnego czasu oraz spotkań towarzyskich z taką, w której można pracować, korzystając ze sprzętu komputerowego biblioteki lub własnego. Dostęp do Cafe Biblioteka będzie bezpłatny.

Więcej o projekcie tutaj

Krośnieńskie archiwum społeczne – historia mówiona krośnian

Koszt: 19 800 zł

Celem projektu jest powstanie zdigitalizowanego archiwum społecznego. Zbierane będą stare zdjęcia, pamiątki i wspomnienia. Zgromadzone materiały zostaną opublikowane w Internecie. Uczestnicy projektu będą też sprawdzać, jak w ciągu minionych lat zmieniło się miasto. Efekty pracy w formie elektronicznego dokumentu zostaną rozesłane do ludzi z różnych środowisk. Zwieńczeniem projektu będzie dyskusja nad poprawą stanu krośnieńskich osiedli i dzielnic.

Więcej o projekcie tutaj

Zapylacze w mieście – zagospodarowanie skweru dra Zygmunta Rogali Lewickiego przy ul. Grodzkiej

Koszt: 116 000 zł

Na skwerze dra Zygmunta Rogali Lewickiego zostałaby nasadzona roślinność miododajna, utworzone łąki kwietne wraz z hotelami dla zapylaczy, pojawiłby się plac wypoczynkowy i tabliczki informacyjne.

Więcej o projekcie tutaj

Wśród realizowanych projektów często są te dotyczące poprawy jakości krośnieskich ulic
Damian Krzanowski

Zagospodarowanie terenów zadrzewionych na utworzenie zieleni urządzonej i wykorzystanie tego terenu do budowy tężni solankowej w II etapie

Koszt: 1 000 000 zł

Autor projektu zwraca uwagę, że teren na ulicy Żwirki i Wigury wymaga odkrzaczenia, nasadzenia nowych drzew i krzewów, wykonania koncepcji urządzenia na nim zieleni wraz z alejkami i oświetleniem oraz przygotowania miejsca do budowy tężni solankowej i zamontowania monitoringu. Podkreśla, że w tym miejscu może powstać ścieżka rowerowa i chodnik wokół ogrodzenia boiska sportowego.

Więcej o projekcie tutaj

Rowerem na boisko

Koszt: 448 920 zł

W miejscu dotychczasowego obiektu przy Szkole Podstawowej nr 3 w dzielnicy Białobrzegi powstałoby boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią syntetyczną i dodatkowym wyposażeniem, w tym profesjonalną stacją do technicznego sprawdzania rowerów. Boisko służyłoby do gry w koszykówkę, siatkówkę, tenisa, badmintona, piłkę ręczną i nożną. Powstałyby również trybuny na skarpie przylegającej do boiska. Pomiędzy boiskiem a trybunami stanęłyby stoliki szachowe. Na parkingu pojawiłyby się zadaszone miejsca parkingowe dla rowerów.

Więcej o projekcie tutaj

Ponad granicami – współpraca szansą na wspólny rozwój

Koszt: 995 700 zł

Projekt przewiduje: remont chodnika wzdłuż ulicy Rzeszowskiej, przygotowanie przez uczestników spektaklu „Musical AtoMy” pod okiem profesjonalnych trenerów, doposażenie mini placu zabaw w parku za Dzielnicowym Domem Ludowym w Polance o urządzenia dla dzieci niepełnosprawnych, modernizację budynku i zakup sprzętu dla OSP Krosno - Turaszówka.

Więcej o projekcie tutaj

Książki na hamakach „Książkosfera”

Koszt: 65 000 zł

Powstanie zacisznego terenu w parku miejskim przy ul. Karłowicza, gdzie będzie można skorzystać ze zlokalizowanych tam hamaków i poczytać jedną z książek pozostawionych np. w ramach akcji wymiany książek. Książki będą się znajdować w specjalnie przygotowanych domkach. Strefa może stać się miejscem organizacji spotkań z autorami, wieczorków poetyckich i prezentacji lokalnej twórczości.

Więcej o projekcie tutaj

Ratujmy cmentarz w Polance

Koszt: 561 000 zł

Projekt przewiduje wykonanie ogrodzenia cmentarza w Dzielnicy Polanka w Krośnie. Dodatkowo zostałby wyremontowany i wybudowany chodnik od strony północnej, naprawiona studnia, wycięte drzewa, wykonane tabliczki sektorowe. Pojawiłyby się ławeczki i 10 miejsc postojowych wewnątrz cmentarza. Wyremontowana zostałaby też droga dojazdowa od ul. ks. Popiełuszki.

Więcej o projekcie tutaj

Powrót Kuriera 2021

Koszt: 45 600 zł

Powstanie ogólnodostępnego bezpłatnego informatora dla mieszkańców, który wykorzystywałby również nowoczesne technologie (np. QR Code). Jego celem będzie uzupełnienie informacji kierowanych do mieszkańców przez magistrat. Informator w formie papierowej będzie skierowany do seniorów, natomiast do młodzieży informacje zawierające QR Code, które zachęcą do odwiedzenia strony gminnej poprzez smartfony.

Więcej o projekcie tutaj

W budżecie może głosować każdy mieszkaniec Krosna. Tylko raz może oddać głos na projekt ogólnomiejski oraz dzielnicowy/osiedlowy
Damian krzanowski

Aktywni mieszkańcy Osiedla Południe

Koszt: 12 800 zł

Organizacja zajęć sportowych dla mieszkańców Krosna w salach sportowych na terenie miasta. Projekt ma na celu wsparcie procesu aktywizacji ruchowej seniorów i nie tylko.

Więcej o projekcie tutaj

Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim

Koszt: 363 000 zł

Budowa tężni solankowej średniej wielkości wraz ze zbiornikiem na solankę i ławkami w Parku Jordanowskim w Krośnie. Tężnia to drewniana konstrukcja wypełniona brzozowymi witkami lub gałązkami śliwy, po których spływa solanka. Wytwarza ona mikroklimat, który sprzyja zdrowiu i relaksowi. Naturalne inhalacje wzmacniają system odpornościowy. Jest to też sposób na walkę z zanieczyszczeniami powietrza.

Więcej o projekcie tutaj

Cykl wakacyjnych wydarzeń – „Dzień Grilla”, „Dzień Deserów” na krośnieńskim Rynku

Koszt: 20 000 zł

Promocja wakacyjnych wydarzeń zaplanowanych na soboty w miesiącach wakacyjnych. Jest to wspólne przedsięwzięcie restauracji i barów działających na krośnieńskim Rynku. Celem jest ożywienie starówki.

Więcej o projekcie tutaj

Tańcz – Graj – Śpiewaj – Biegaj

Koszt: 18 500 zł

Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa oraz ułatwienie aktywnego udziału starszych i młodszych mieszkańców w życiu kulturalnym Krosna. W ramach projektu w Szkole Podstawowej nr 4 w Krośnie będą organizowane warsztaty: wokalne, muzyczne, taneczne, sportowe. Zwieńczeniem projektu będzie nagranie płyty w profesjonalnym studiu nagraniowym. Udział w inicjatywie będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec Krosna.

Więcej o projekcie tutaj

Edukacyjny Plac Zabaw na Zielonym Wzgórzu

Koszt: 610 000 zł

Budowa Edukacyjnego Placu Zabaw na miejscu starego obiektu przy Przedszkolu Miejskim nr 3 w Krośnie. Będzie to miejsce, gdzie zostaną zainstalowane urządzenia do zabawy i nauki (tablice aktywności, urządzenia muzyczne, do eksperymentowania, mechaniczne, domki zabawowe z liczydłami, pojazdy zabawowe, zjeżdżalnie, huśtawki, altana na cele prac warsztatowych i ścieżki sensoryczne).

Więcej o projekcie tutaj

Projekty dzielnicowe/osiedlowe

Widok na osiedle Markiewicza 
damian krzanowski

Budowa placu zabaw dla Przedszkola Miejskiego nr 10

Koszt: 110 574,10 zł

Budowa placu zabaw dla Przedszkola Miejskiego nr 10 przy ul. ks. Decowskiego w Krośnie. Stary plac został zdemontowany przy rozbudowie szkoły. Nowy miałby powstać w ogrodzie przedszkola. Zostałby wyposażony m.in. w huśtawki, piaskownicę, auto i ławki.

Więcej o projekcie tutaj

Kwitnące Miasto

Koszt: 37 250 zł

Uporządkowanie różnych miejsc na osiedlu Traugutta w Krośnie i nasadzenie na nich kwiatów, krzewów oraz drzew ozdobnych, także wysianie nasion roślin łąkowych. Zostałyby też zamontowane domki dla owadów oraz tablice edukacyjne. Krzewy i drzewa stałyby się barierą dla zanieczyszczeń komunikacyjnych. Zwiększyłoby to również atrakcyjność miasta.

Więcej o projekcie tutaj

100 budek lęgowych dla ptasiej dzielnicy

Koszt: 10 000 zł

Projekt zakłada zwiększenie miejsc gniazdowania ptaków (głównie śpiewających) w Parku Jordanowskim i na przyległym terenie zieleni przy potoku Lubatówka. Zwiększyłoby to również  ich populację w całym mieście. Do tego celu zostałoby zamontowanych sto budek lęgowych na wybranych przez ornitologa drzewach.

Więcej o projekcie tutaj

Dobudowa punktów świetlnych na ul. Krakowskiej

Koszt: 38 200 zł

Dobudowa pięciu punktów świetlnych wzdłuż ul. Krakowskiej w dzielnicy Białobrzegi. Można je zamontować na istniejących już słupach. Poprawi to bezpieczeństwo w obrębie dwóch skrzyżowań – obok salonu Renault oraz z ul. Malinowa Góra. Przebiega tamtędy trasa rowerowa prowadząca od centrum miasta do Turaszówki i Polanki.

Więcej o projekcie tutaj

Wykonanie nakładki asfaltowej z podbudową na działce 147/1 (ul. Rzeszowska) – etap II: wykonanie nakładki asfaltowej

Koszt: 29 070 zł

Wykonanie asfaltu na drodze bocznej od ul. Rzeszowskiej. Obecna nawierzchnia z kruszywa ulega ciągłej erozji i wymaga systematycznych napraw. I etap projektu otrzymał dofinansowanie w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Więcej o projekcie tutaj

Wykonanie oświetlenia ul. Klonowej (wzdłuż działek o numerach 805 i 1318)

Koszt: 69 900 zł

Ustawienie siedmiu latarni ulicznych na ul. Klonowej tam, gdzie nie ma oświetlenia. Pierwszy fragment łączy dwa odcinki ul. Klonowej, które mają oświetlenie. Dodatkowo zostanie oświetlony przystanek autobusowy i droga przy przejeździe kolejowym. Drugi fragment wymaga podłączenia trzech latarni. Zamontowanie oświetlenia poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

Więcej o projekcie tutaj

Ogród Motyli jako ochrona ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków motyli

Koszt: 20 000 zł

Ogród dla motyli powstałby w otoczeniu siłowni na wolnym powietrzu na osiedlu Tysiąclecia w Krośnie. Oprócz nasadzeń różnych kwiatów: cynii, nagietków, astrów i bylin: jeżówek, floksów czy krwawników pojawiłyby się domki, które pomogłyby motylom przetrwać zimę. Mieszkańcy mogliby się też opiekować tymi owadami: wlewać wodę z cukrem do pojemników, siać kwiatki, hodować sadzonki.

Więcej o projekcie tutaj

Aktywne Apartamenty

Koszt: 70 000 zł

Wykonanie chodnika ze ścieżką rowerową pomiędzy ulicą Korczyńską a Spokojną, który skróciłby przejście pomiędzy ul. Korczyńską a Szkołą Podstawową nr 8, przedszkolem i kościołem. Ścieżka byłaby rozwinięciem ścieżek rowerowych w Dzielnicy Zawodzie. Mieszkańcy zyskaliby również nowy szlak spacerowy.

Więcej o projekcie tutaj

Osiedlowy plac zabaw dla dzieci

Koszt: 104 000 zł

Wykonanie placu zabaw dla dzieci w rejonie rzeki Lubatówka na osiedlu Traugutta. W ramach projektu zostałyby zakupione bujaki, karuzela, huśtawki, pajęczyna, piaskownica, stół do gry w szachy, ławki i kosze na śmieci.

Więcej o projekcie tutaj

Wzrost bezpieczeństwa na osiedlu Traugutta

Koszt: 104 000 zł

Projekt zakłada opracowanie analizy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz stworzenie projektu stałej organizacji ruchu na ulicach Lelewela, Batorego, Kisielewskiego wraz z montażem urządzeń bezpieczeństwa (luster, wyniesione modułowe przejścia dla pieszych). W zatoczce parkingowej na ul. Żwirki i Wigury położona zostałaby nowa nawierzchnia. 

Więcej o projekcie tutaj

W budżecie obywatelskim do rozdania jest  2 mln zł 
DAMIAN KRZANOWSKI

Cmentarz w Krośnie Polance – wykonanie prac remontowo-rewitalizacyjnych poprawiających funkcjonalność i estetykę cmentarza

Koszt: 111 000 zł

W ramach projektu zmodernizowana zostałaby droga wraz z chodnikiem od ul. ks. Popiełuszki do bramy przy ul. Baczyńskiego, wykonany zostałby ołtarz polowy do sprawowania liturgii, zakupione i zamontowane zostałyby trzy stojaki rowerowe i trzy kontenery na śmieci.

Więcej o projekcie tutaj

Remont chodnika na ul. Batorego

Koszt: 104 000 zł

Remont ostatniego stumetrowego odcinka chodnika od strony bloków. Poprawa nawierzchni ma wpłynąć na bezpieczeństwo poruszania się mieszkańców.

Więcej o projekcie tutaj

Zielony skwerek w Suchodole

Koszt: 17 000 zł

Zagospodarowanie zieleńca znajdującego się w otoczeniu przystanku autobusowy przy ul. Grunwaldzkiej. Projekt obejmuje przygotowanie gruntu i nasadzenie roślin – krzewów, bylin i traw.

Więcej o projekcie tutaj

Zielony skwerek na Osiedlu Południe

Koszt: 15 000 zł

Zagospodarowanie zieleńca przy skrzyżowaniu ulic Łukasiewicza i Paderewskiego. W tym miejscu zostałyby nasadzone rośliny – krzewy, byliny i trawy.

Więcej o projekcie tutaj

Kwietny dywan na ul. Wojska Polskiego

Koszt: 66 000 zł

Zagospodarowanie zieleńca przy ul. Wojska Polskiego, gdzie rosną obecnie klony. Zamiast trawnika na wiosnę pojawiłyby się tulipany, a w lecie róże z trawami ozdobnymi.

Więcej o projekcie tutaj

Montaż słupków blokujących, oddzielających drogę od chodnika przed blokiem Podkarpacka 5

Koszt: 4 000 zł

Montaż słupków, które uniemożliwią wjeżdżanie samochodów na chodnik znajdujący się bezpośrednio przed blokiem Podkarpacka 5. Ma to zapobiec niszczeniu chodnika.

Więcej o projekcie tutaj

Wykonanie 100 mb chodnika

Koszt: 110 000 zł

Wykonanie nowego chodnika na ostatnim odcinku ulicy Wiejskiej, który łączy ją z ulicą Prusa w dzielnicy Suchodół. Zapewniłby on bezpieczeństwo pieszym.

Więcej o projekcie tutaj

Remont/przebudowa istniejących schodów zewnętrznych do pomieszczenia Seniorów w budynku MOPR wraz z dostosowaniem spocznika do montażu podjazdu

Koszt: 27 000 zł

Remont/przebudowa zewnętrznych schodów prowadzących do pomieszczenia seniorów w budynku MOPR-u wraz z dostosowaniem podestu do montażu podjazdu dla osób niepełnosprawnych.

Więcej o projekcie tutaj

Dobudowa 1 lampy parkowej w celu oświetlenia urządzeń napowietrznych do ćwiczeń sportowych i boiska osiedlowego

Koszt: 13 000 zł

Zainstalowanie lampy parkowej na początku boiska osiedlowego przy budynku MOPR-u na osiedlu im. Stefana Grota Rowieckiego. Lampa doświetliłaby urządzenia napowietrzne do ćwiczeń, zapobiegła ich dewastacji i pozwoliła użytkownikom ćwiczyć w okresie jesiennym, kiedy wcześniej robi się ciemno.

Więcej o projekcie tutaj

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
BPK
17.10.2020 09:31

Mój głos oddałem na Ogród Doświadczeń oraz 100 budek lęgowych w Parku :)

BPK
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
16.10.2020 22:21

Pojawiły się bardzo ciekawe propozycje parków w projektach ogólnomiejskich. Ogród doświadczeń (na wzór ogrodów naukowych w wielkich miastach) byłby świetnym rozwiazaniem. Najlepsza lokalizacja to chyba okolice osiedla Żwirki i Wigury i Osiedla Traugutta - tam mieszka wiele osób spragnionych parku, dużo dzieci i młodzieży, która mogłaby z niego korzystać. Blisko szkoła i przedszkole, które mogłyby tam organizować zajęcia. Lokalizacja przy Okrzei to zły pomysł - mieszkańcy domów jednorodzinnych mają swoje ogródki do wypoczynku i rzadziej korzystają z parków niż mieszkańcy bloków.

Drugi podobny pomysł to park przy ul Żwirki i Wigury.

Trzeci - tężnia solankowa w Parku Jordanowskim. Bardzo przydatna. Ale moze lepszą lokalizacją byłby własnie park przy Żwirki?

I teraz rodzi się problem, który projekt wybrać, który ma największe szanse. Żeby głosy się nie podzieliły. Czy ktoś wie może, czy Miasto planuje park przy Żwirki z własnych środków?

Uważam, że lepiej byłoby oddawać dwa głosy w projektach ogólnomiejskich. Wtedy można by wesprzeć zarówno duże przedsięwzięcia i drobniejsze, te poniżej 20 tys złotych, które również są interesujące i też zmieściłyby sie w budżecie na dany rok. Moze da się zmienić regulamin w przyszłym roku?

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)