Masa świetnych pomysłów. Każdy może wybrać dwa z nich

Do 9 listopada mieszkańcy Krosna mogą głosować na projekty w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Ogród deszczowy, książkomaty, parki doświadczeń czy miasteczko ruchu drogowego to tylko niektóre z nich. Łącznie do wyboru są 42 projekty, a do rozdysponowania ponad 2 mln zł.
Do wyboru jest 17 ogólnomiejskich projektów i 25 dzielnicowych/osiedlowych
Damian Krzanowski

Budżet obywatelski to wydzielona pula pieniędzy w budżecie miasta. W tym roku do rozdysponowania przez mieszkańców i organizacje jest blisko 2 mln 300 tys. zł. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski i jeden na dzielnicowy/osiedlowy. Osoba uprawniona do głosowania może zrobić to tylko raz:

  • elektronicznie przez stronę internetową budżetu,
  • poprzez wrzucenie karty do urny w Urzędzie Miasta Krosna, po uprzednim przedstawieniu dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości,
  • wypełniając kartę do głosowania, którą można odebrać w budynkach UM Krosna przy ul. Lwowskiej 28a lub ul. Staszica 2 i wysłać ją podpisaną podpisem elektronicznym na adres um@um.krosno.pl.

Zrealizowane zostaną te projekty, które zdobędą najwięcej głosów. Oficjalne wyniki będą podane do 10 listopada. Więcej o budżecie pisaliśmy tutaj.

Poniżej prezentujemy projekty dopuszczone do głosowania: 17 ogólnomiejskich i 25 dzielnicowych/osiedlowych.

Projekty ogólnomiejskie

"Moje Miasto - Mój Dom"

Koszt: 20 000 zł

Celem projektu jest aktywizacja seniorów poprzez działania o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, z uwzględnieniem bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Zajęcia odbywałyby się w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Piastowskiej.

Bezpieczne Żwirki - poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz infrastruktury drogowej na ul. Żwirki i Wigury oraz Podkarpackiej

Koszt: 456 240 zł

Realizacja zadań, które poprawią bezpieczeństwo na ul. Żwirki i Wigury oraz Podkarpackiej. Są to: remont nawierzchni na obu ulicach, remont istniejącego parkingu oraz stworzenie pasa zieleni przy DPS-ie, budowa czterech wyniesionych przejść dla pieszych, ograniczenie dopuszczalnego tonażu pojazdów do 3,5 t na głównym ciągu komunikacyjnym, odwrócenie ruchu na drodze jednokierunkowej znajdującej się przy bloku Żwirki i Wigury 1B, przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie budynku wielorodzinnego przy ul. Podkarpacka 5.

Budowa i remont alejek cmentarnych - cmentarz komunalny w Krośnie, ul. Wyszyńskiego

Koszt: 175 625 zł

Budowa czterech alejek w części urnowej (sektor C6) cmentarza komunalnego w Krośnie przy ul. Wyszyńskiego oraz modernizacja zniekształconych przez korzenie, dziurawych i nierównych alejek.

Edukacyjny Plac Zabaw Na Zielonym Wzgórzu

Koszt: 458 000 zł

Budowa Edukacyjnego Placu Zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 3 w Krośnie (ul. Prochownia 4). Miejsce zostałoby wyposażone w urządzenia do zabawy oraz nauki, np. tablice aktywności (eko – memory), muzyczne (grające trójkąty, dzwony rurowe, gongi tybetańskie); do eksperymentów (kuchnia błotna); mechaniczne (koparka), domki zabawowe z liczydłami, pojazdy zabawowe, zjeżdżalnie, huśtawki, altanę na cele prac warsztatowych oraz ścieżki sensoryczne.

Fragmenty z życia w Polance

Koszt: 20 000 zł

Opracowanie książki o Polance. Reporterzy będą zbierać i archiwizować wspomnienia mieszkańców dzielnicy w postaci fotografii, dokumentów oraz anegdot. Autorzy sami zdecydują o jakich ludziach, wydarzeniach, miejscach i faktach będą pisać. W ramach projektu odbędą się też warsztaty dla młodzieży z technik reporterskich oraz metod pracy i zasad prawidłowego pisania książki. Bezpłatne egzemplarze książki będą dostępne w Fili nr 1 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Koncert muzyki katolickiej z okazji 365 rocznicy obrony m. Krosna przez Matkę Boską Murkową oraz 680 rocznicy lokacji m. Krosna

Koszt: 20 000 zł

Organizacja koncertu muzyki katolickiej na Rynku w Krośnie, który uczci jubileusz 365-lecia obrony Krosna przez MB Murkową przed wojskami szwedzkimi Jerzego II Rakoczego oraz 680. rocznicę lokacji naszego miasta przez króla Kazimierza Wielkiego. Organizatorzy chcą zaprosić takie zespoły katolickie jak: niemaGOtu i Michael. Wystąpią też zaproszone zespoły, schole i chóry krośnieńskich parafii. Na końcu odbędzie się festyn katolicki.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu o tym, co powstanie w naszym mieście decydują sami mieszkańcy
DAMIAN KRZANOWSKI

Książki przez całą dobę... - zakup i instalacja książkomatu

Koszt: 190 000 zł

Zakup i instalacja książkomatu przed budynkiem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Urządzenie działa na podobnej zasadzie jak paczkomat. Umożliwia bezpośrednie zamawianie książek w katalogu bibliotecznym online i odbieranie ich ze skrytki. Czytelnik posiadający kartę biblioteczną będzie miał możliwość, korzystając z 42 skrzynek znajdujących się w urządzeniu, odebrać zamówioną książkę lub zwrócić już wypożyczoną.

Książkomat w Krośnie

Koszt: 385 000 zł

Montaż książkomatu na parkingu przy kościele na ul. Decowskiego oraz przy ul. Legionów. Będzie on wyposażony w dotykowy ekran, czytnik kart oraz 43 skrytki na książki.

Modernizacja infrastruktury "Elektryka" oraz strażnicy OSP Krosno-Turaszówka

Koszt: 452 702 zł

Modernizacja infrastruktury „Elektryka” (wykonanie remontu dojazdów do Zespołu Szkół Elektrycznych) oraz remont budynku i zakup sprzętu dla OSP Krosno–Turaszówka (II etap).

Muzyczne Klimaty Krosno4You - całoroczny fortepian Cadenza

Koszt: 165 000 zł

Zamontowanie całorocznego fortepianu zewnętrznego Cadenza na krośnieńskim rynku. Z atrakcji będą mogli korzystać mieszkańcy Krosna i nie tylko. Instrument mógłby być wykorzystywany w trakcie różnych uroczystości.

Park doświadczeń w Ogródku Jordanowskim

Koszt: 176 000 zł

Doposażenie Ogródka Jordanowskiego w urządzenia edukacyjne z dziedziny fizyki (mechanika, hydrostatyka, akustyka, optyka). Będą to m.in.: koło chomika, zegar słoneczny, wir wodny, energia z fali, echo komora, cymbały, kalejdoskop czy krzywe zwierciadła. W ramach zadania zostaną też wybudowane alejki.

Rynek jak dawniej - zielone strefy wypoczynku

Koszt: 223 500 zł

Pojawienie się na krośnieńskim rynku ogrodu deszczowego. Zostałyby ustawione donice z roślinnością trawiastą i bylinową do małej retencji wodnej oraz posadzone drzewa w specjalnych systemach. Celem jest poprawa estetyki oraz stworzenie atrakcyjnych zakątków do wypoczynku.

Wierzę w jeże

Koszt: 32 000 zł

Projekt zakłada ustawienie w miejscach występowania jeży 20 domków i tabliczek informacyjnych oraz pozostawianie w terenach miejskich obszarów z bogatym podszyciem poprzez utrzymywanie zarośli i zakrzaczeń, a także ograniczenie koszenia i grabienia liści oraz gałęzi w okresie jesiennym.

Zainwestuj w bezpieczeństwo mieszkańców Krosna

Koszt: 458 000 zł

Projekt zakłada m.in. prace na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie przy ul. ks. J. Popiełuszki. Przewiduje przebudowę wjazdu i utworzenie miejsc postojowych na terenie cmentarza, remont i budowę alejek. Natomiast na cmentarzu w Polance zostałoby wykonane ogrodzenie od strony zachodniej oraz od ul. Baczyńskiego oraz utwardzona kruszywem część działki przy ul. ks. Decowskiego obok Parku przy DDL – LCA. Dodatkowo projekt zakłada zakup kontenera na śmieci oraz remont studni.

Zakup elektrycznych łóżek ortopedycznych dla wypożyczalni miejskiej

Koszt: 60 000 zł

Zakup elektrycznych łóżek ortopedycznych z wysięgnikami i materacami dla Wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego w Krośnie przy ul. Czajkowskiego.

Zdrowe Zawodzie

Koszt: 10 250 zł

Zakup sprzętu do ćwiczeń (mat, piłek gimnastycznych, taśm oporowych) oraz organizacja zajęć gimnastycznych dla mieszkańców w pomieszczeniach Rady Dzielnicy Zawodzie.

Budżet obywatelski to szansa na remonty dróg i rewitalizacje zaniedbanych terenów
DAMIAN KRZANOWSKI

Zielona Brama Bieszczad - zagospodarowanie terenów zieleni przy drodze krajowej 28

Koszt: 175 000 zł

Nasadzenia drzew, krzewów, roślin ozdobnych przy ul. Bieszczadzkiej i Podkarpackiej. Charakter nasadzeń będzie nawiązywał do herbu miasta Krosna, pojawią się biało-czerwono-żółte róże, trawy ozdobne oraz drzewa iglaste (dekoracyjne przez cały rok).

Projekty w dzielnicach i na osiedlach

Altana ogrodowa dla seniorów na osiedlu, w celu wykorzystania jej na zajęcia dla tej grupy wiekowej i integracji

Koszt: 51 500 zł

Powstanie altany dla seniorów obok budynku MOPR-u przy ul. Piastowskiej. Pomysł jest skierowany w szczególności do osób, którzy korzystają z ćwiczeń na urządzeniach zlokalizowanych obok tzw. "napowietrznej siłowni". Seniorzy będą mogli w niej odpoczywać, wraz z wnukami i opiekunami.

Budowa 6 przystanków MKS na ul. gen. J. Hallera i Wieniawskiego

Koszt: 115 000 zł

Projekt przewiduje budowę sześciu przystanków. Perony i wiaty powstałyby na Os. Generalskie 03, Hallera 01, Hallera 02, Wieniawskiego 02 i Wieniawskiego Kościół 03. Natomiast sama wiata na Os. Generalskie 04.

Budowa oświetlenia boiska piłkarskiego przy ul. Ostaszewskiego

Koszt: 160 000 zł

Wykonanie oświetlenia miejskiego boiska do piłki nożnej znajdującego się przy ul. Ostaszewskiego. Dzięki inwestycji Uczniowski Klub Sportowy Guzikówka mógłby prowadzić szkolenia również w okresie wiosennym i jesiennym. Zostałoby zamontowanych 8 masztów oświetleniowych o wysokości ok. 12 m z trzema oprawami oświetleniowymi na każdym.

Doświetlenie kładki pieszej przez Wisłok - ul. Fredry

Koszt: 20 000 zł

Podwieszenie z obu stron kładki dodatkowych lamp na istniejących słupach oświetleniowych lub budowa nowych latarni jak najbliżej kładki na Wisłoku.

Doświetlenie ul. Drzymały

Koszt: 38 000 zł

Projekt przewiduje postawienie 5 lamp od skrzyżowania ul. Drzymały z ul. Krakowską do budynku przy ul. Drzymały 5.

Instalacja klimatyzacji w pomieszczeniach sal wielofunkcyjnych na poziomie 0 oraz +1

Koszt: 146 000 zł

Wykonanie wentylacji i klimatyzacji dla pomieszczeń dużych sal wielofunkcyjnych na parterze i pierwszym piętrze w Dzielnicowym Domu Ludowym „Puchatek” przy ul. Chopina.

Kolorowy skrawek dzieciństwa w szarej rzeczywistości

Koszt: 62 000 zł

Powstanie placu zabaw w okolicy bloku przy ul. gen. Leopolda Okulickiego 13a. Projekt przewiduje zakup i montaż odpowiedniej infrastruktury wraz z elementami edukacyjnymi służącymi rozwojowi dzieci, ławeczkami oraz koszami na śmieci.

Kwitnąca Guzikówka

Koszt: 102 730 zł

Nasadzenie kwiatów cebulowych, krzewów i drzew kwitnących, bylin, róż i traw ozdobnych na kilku działkach. Poza tym projekt przewiduje wykoszenie i wyrównanie terenu, usunięcie kamieni i innych odpadów, opalikowanie drzewek, wyłożenie matą i wyściółkowanie, zakup i montaż "domków dla owadów” oraz tablicy edukacyjnej o roli roślin i owadów w ekosystemie miejskim.

Miasteczko ruchu drogowego w dzielnicy Polanka

Koszt: 196 000 zł

Stworzenie bazy edukacyjno–sportowo-wypoczynkowej dla mieszkańców dzielnicy Polanka, a szczególnie dla dzieci i młodzieży uczęszczających do Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Krośnie. Prace obejmują wykonanie alejek w formie zminiaturyzowanych ulic z oznakowaniem zarówno poziomym jak i pionowym, rondami, skrzyżowaniami oraz przejściami dla pieszych oraz nawierzchniowych gier podwórkowych. Obok miasteczka planowane są nasadzenia zieleni, montaż ławek, koszy i stojaków na rowery.

Nakładka asfaltowa na ul. Jasnej

Koszt: 40 492 zł

Wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Jasnej.

Nakładka asfaltowa na ul. Klonowej

Koszt: 136 509 zł

Wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Klonowej.

Park doświadczeń na terenie Przedszkola nr 8

Koszt: 96 684,92 zł

Stworzenie na zielonym terenie wokół Przedszkola nr 8 ogólnodostępnego, edukacyjnego Parku Doświadczeń, składającego się z 7 interaktywnych, certyfikowanych urządzeń. W skład parku wejdą takie elementy jak: naukowy hex, panel muzyczny, eko-kuchnia, eko-memory, panel sensoryczny, kuchnia EuGeniusza czy ściana do pisania. Każde urządzenie będzie wyposażone w tabliczkę informacyjną z opisem działania.

Podniesienie walorów estetycznych i funkcjonalnych w bezpośredniej okolicy pomnika Mikołaja Kopernika

Koszt: 94 000 zł

Naprawa strefy wokół pomnika Mikołaja Kopernika. Montaż ławki betonowej oraz nasadzenie żywopłotu z cisów pospolitych, uzupełnienie nawierzchni z kostki granitowej oraz instalacja kuli granitowej z wygrawerowanymi informacjami edukacyjnymi.

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców dzielnicy Polanka oraz miasta Krosna

Koszt: 194 500 zł

Modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno - Polanka. Prace będą polegać na wykonaniu podwieszanego sufitu, ociepleniu budynku, montażu ogrzewania w boksach garażowych i budowie masztu pod syrenę alarmową. Projekt zakłada również wymianę lustra drogowego okrągłego na prostokątne, które jest ustawione przy wyjeździe z parkingu.

W ramach budżetu powstają m.in. place zabaw dla dzieci
Damian krzanowski

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta Krosna poprzez modernizację obiektu remizy i zakup sprzętu dla OSP Krosno-Białobrzegi

Koszt: 211 000 zł

Modernizacja budynku oraz zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno - Białobrzegi. Zadanie zakłada wykonanie remontu pomieszczenia garażowego oraz zakup potrzebnego na wyposażenie jednostki sprzętu (zestawu pompowego o napędzie elektrycznym oraz pływającego, kamery termowizyjnej, zestawu ratownictwa technicznego, zestawu poduszek pneumatycznych oraz zestawu do wyważania drzwi).

Remont ul. Elizy Orzeszkowej

Koszt: 186 000 zł

Remont nawierzchni ul. Elizy Orzeszkowej.

Rewitalizacja skweru przy ul. Szklarskiej

Koszt: 80 000 zł

Rewitalizacja opuszczonego skweru przy ul. Szklarskiej. Uporządkowanie terenu, zasadzenie drzew utworzenie alejek, zamontowanie ławeczek.

Rodzinna Altana

Koszt: 51 500 zł

Zakup i montaż zadaszonej drewnianej altany ogrodowej na terenie ogrodu Domu Pomocy Społecznej nr 1 oraz wykonanie podłoża z kostki brukowej. W środku altany będzie znajdować się stół i cztery ławki. Posłuży ona do odpoczynku i zajęć terapeutycznych dla mieszkańców DPS-u. Będą też mogli z niej korzystać mieszkańcy pobliskich bloków.

STOP SMOG - Zielone pochłaniacze smogu na osiedlu Południe

Koszt: 5 520 zł

Nasadzenia roślinności pyłochwytnej (pnączy winobluszcza pięciolistkowego, rdestówki Auberta, winorośli japońskiej) przy ekranach akustycznych wzdłuż ul. Podkarpackiej na odcinku ok. 200 m.

STOP SMOG - Zielone pochłaniacze smogu na osiedlu Traugutta

Koszt: 16 560 zł

Nasadzenia roślinności pyłochwytnej (pnączy winobluszcza pięciolistkowego, rdestówki Auberta, winorośli japońskiej) przy ekranach akustycznych wzdłuż ul. Podkarpackiej na odcinku ok. 1 km.

Śródmieście usłane różami

Koszt: 55 000 zł

Nasadzenie róż okrywowych i krzewów ozdobnych dekoracyjnych na dwóch działkach w dzielnicy Śródmieście. Wykoszenie terenu, usunięcie kamieni i innych odpadów, wyrównanie terenu, wyłożenie matą i wyściółkowanie. Celem zadania jest zwiększenie atrakcyjności terenów zieleni. Rośliny będą też stanowiły barierę dla zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Utwardzenie terenu części działki nr ewid 627/6 obr. Krościenko Niżne - Etap I

Koszt: 98 103 zł

Utwardzenie powierzchni części działki, na której mogliby parkować rodzice dowożący dzieci do Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Prochownia, użytkownicy ogródków działkowych przy ul. Zielonej czy osoby uczęszczające do kościoła rzymsko-katolickiego p.w. Św. Wojciecha i M.B. Częstochowskiej.

W tej edycji do rozdysponowania jest ponad 2 mln zł
Damian krzanowski

Wykonanie zewnętrznej nawierzchni tanecznej przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Suchodole wraz z robotami towarzyszącymi

Koszt: 210 000 zł

Wykonanie zewnętrznej nawierzchni utwardzonej z przeznaczeniem do tańczenia przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Suchodole. Teren na imprezy okolicznościowe wymaga także uzupełnienia o meble ogrodowe (m.in. ławki i krzesła). W ramach zadania konieczny będzie demontaż istniejącej kostki i wykonanie równej oraz gładkiej nawierzchni z płytek.

Zainstalowanie lampy ulicznej. Boczna ul. Lewakowskiego obok Liceum Plastycznego

Koszt: 30 000 zł

Montaż słupa z lampą oświetleniową.

Zapylacze w mieście - zagospodarowanie skweru dra Zygmunta Rogali Lewickiego przy ul. Grodzkiej

Koszt: 59 500 zł

Nasadzenie roślinności miododajnej, utworzenie łąk kwietnych wraz z hotelami dla zapylaczy, wykonanie ścieżki i montaż tabliczek informacyjnych na skwerze dra Zygmunta Rogali Lewickiego przy ul. Grodzkiej.

  • Szczegółowe opisy wszystkich dopuszczonych do głosowania projektów oraz lista projektów odrzuconych są dostępne tutaj.
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wokol_krosna
19.10.2021 22:48

Ogród doświadczeń w Krakowie ma powierzchnię 6 hektarów (www.ogroddoswiadczen.pl/co-w-ogrodzie). W naszym parku nie można znaleźć cichego miejsca.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
19.10.2021 22:04

Park doświadczeń - pomysł świetny, ale propozycje umiejscowienia niezbyt dobre. W Ogródku Jordanowskim jest już bardzo ciasno, jest dużo urządzeń do zabawy, zawsze dużo osób, już teraz brakuje spokojnej przestrzeni w zieleni. Ten park jest za mały!

Taki ogród doświadczeń powinien powstać w zupełnie nowym parku, powinien być zrealizowany z rozmachem, żeby warto było się tam wybrac na wycieczkę rodzinną czy nawet szkolną, pokazać dzieciom eksperymenty. Żeby było to miejsce charakterystyczne w Krośnie, atrakcja dla turystów. Z możliwością dalszego rozwoju. Jak Ogród Doświadczeń im. Stanisłwa Lema w Krakowie. Lokalizacja - np. nad Wisłokiem między stadionem a targowicą, w ładnym miejscu, w centrum miasta. Albo koło budynku KPU - dawnej szkoły lotniczej. Blisko dużego i rozwijającego się osiedla.

Podobnie ogród deszczowy - też powinien się pojawić, ale nie rynku. W nowym parku!

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
Rene
19.10.2021 19:06

Mnie się marzy piękna, równa ścieżka rowerowa, taka przynajmniej na 20 km, bez pieszych dla samych rowerzystów, pomiedzy łąkami, lasami. Wiem, wiem, marzenia ściętej głowy, miasto nie potrafi połączyć ani też dobrze utrzymać tych kikusetmetrowych odcinków które gdzieniegdzie są.

Rene
na forum od listopada 2017
ktomnieznatoja
19.10.2021 18:22

Głosować? A po co? Projekty z 2019 r. są jeszcze nie zrealizowane. Czy z tymi będzie tak samo?

ktomnieznatoja
na forum od stycznia 2019
pluszowyprezes
19.10.2021 17:53

Jak ma się montowanie nowych rzeczy w Ogródku Jordanowskim do planowanego przeprowadzenia drogi przez Ogórdek w przyszłości? Bedziemy montować, a później demontować?

pluszowyprezes
na forum od grudnia 2017
andy101
19.10.2021 14:54

Park doświadczeń w Ogródku Jordanowskim to jest TO!!! Głosujemy

andy101
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)