"Panie Jurku, dziękujemy!". Jerzy Krzanowski nagrodzony za wspieranie Ukrainy

Jerzy Krzanowski, współzałożyciel firmy Nowy Styl, otrzymał pośmiertnie nagrodę Stand With Ukraine (24.08). Jest ona wyrazem szczególnego uznania społeczności ukraińskiej dla wybitnych Polek i Polaków za pomoc oraz wsparcie dla kraju walczącego z Rosją.
Nagrodę odebrała jego żona - Maria Krzanowska
Yura Drug

Stand With Ukraine Awards przyznawane są Polakom i Polkom, którzy wspierają Ukrainę w wojnie przeciwko Federacji Rosyjskiej, ale także w drodze do integracji z Unią Europejskiej i NATO. Chodzi również o wybitny wkład w rozwój stosunków polsko-ukraińskich.

"My, Ukraińcy, szczególnie po 24 lutego 2022 roku, odczuwamy ogromną wdzięczność wobec Polaków. Tą nagrodą chcemy podziękować i przypomnieć, że razem możemy dokonać niesamowitych rzeczy" – opisuje Fundacja Stand With Ukraine z siedzibą w Warszawie.

To organizacja pozarządowa, która na co dzień niesie pomoc humanitarną oraz podejmuje działania na rzecz odbudowy Ukrainy. Fundacja została założona w maju 2022 roku przez Natalię Panchenko – aktywistkę społeczną, liderkę diaspory ukraińskiej w Polsce, obrończyni praw człowieka.

Aktywiści ukraińscy już drugi rok z rzędu wyróżnili osoby z różnych dziedzin: biznesu, kultury, organizacji społecznych, sportu, organizacji religijnych. W 2023 roku nagrodę otrzymali m.in. tenisistka Iga Świątek, biznesmen i filantrop Rafał Brzoska oraz publicysta Sławomir Sierakowski.

Statuetka zawiera fragment rozbrojonej rosyjskiej broni
Yura Drug

W tym roku jedna ze statuetek trafiła pośmiertnie do Jerzego Krzanowskiego (zmarł w czerwcu br., miał 54 lata, pisaliśmy o tym tutaj). To biznesmen i filantrop, jeden ze współzałożycieli firmy Nowy Styl.

"Jako konsul honorowy Ukrainy w latach 2003-2021 realizował ogromną ilość projektów w dziedzinach życia społeczno-gospodarczego naszych krajów. Pomagał materialnie w leczeniu walczących o niepodległą Ukrainę jeszcze od czasów Majdanu. Podczas wojny - od 2014 roku i po pełnej inwazji - zaangażował się w pomoc Ukrainie na wszystkie możliwe sposoby.

Pomagał uchodźcom, woził konwoje pomocy do Charkowa, wysyłał tam tysiące tirów z żywnością. Angażował się w wyposażenie mebli placówek przyjmujących uchodźców w Przemyślu, Sopocie, Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Krakowie" – brzmiało uzasadnienie kapituły Stand With Ukraine Awards.

Grupa Nowy Styl już w 2011 roku zaopiekowała się grupą dzieci z Ukrainy. Podczas dorocznej imprezy charytatywnej dla dzieci z domów dziecka, bawiły się wtedy także polskie dzieci z Żółkwi na Ukrainie. Bal nosił nazwę "Polsko-ukraińskie wesele". Pisaliśmy o tym w artykule Nowy Styl: By dzieci nie myślały stereotypami.

Nagrody zostały wręczone na Placu Zamkowym w Warszawie podczas imprezy z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Wystąpili na niej znani w Polsce i Ukrainie artyści, tacy jak Jamala, DagaDana oraz aktorki Natalia Sumska i Aleksandra Popławska
Yura Drug

Nagrodę w imieniu Jerzego Krzanowskiego odebrała jego żona - Maria Krzanowska. Uroczystość odbyła się na warszawskim Placu Zamkowym w Dniu Niepodległości Ukrainy (24.08).

- Pomoc Ukrainie była dla niego nie tylko moralnym obowiązkiem, ale także osobistą misją, którą realizował z pełnym zaangażowaniem i z pasją. Kochał Ukraińców i tak bardzo ich rozumiał – wspominała.

Prowadzący uroczystość podsumował: - Panie Jurku, dziękujemy! Tłum zaczął skandować: - Dziękujemy! Dziękujemy!

Pełnego wystąpienia Marii Krzanowskiej można wysłuchać tutaj:

POZOSTALI LAUREACI NAGRODY W 2024 ROKU:
  • Jolanta Kwaśniewska - była pierwsza dama, polska prawniczka, działaczka społeczna, założycielka fundacji "Porozumienie bez Barier", w ramach działalności której rozdysponowała pomoc rzeczową dla uchodźców z Ukrainy o wartości ok. 50 mln dolarów.
  • Pisarz i wolontariusz Szczepan Twardoch, który jako wolontariusz zebrał dla Ukrainy 1 mln 462 tys. zł oraz woził zakupione samochody, drony i sprzęt na linię frontu.
  • Reżyserka i scenarzystka Elwira Niewiera, twórczyni filmu "Syndrom Hamleta" oraz założycielka stowarzyszenia Existentia, działającego na rzecz pomocy Ukrainie. W ciągu 2,5 roku dostarczyła pomoc humanitarną, sprzęt medyczny, drony, wozy opancerzone dla około 100 jednostek wojskowych.
  • Monika Andruszewska - korespondentka wojenna, reporterka, działaczka na rzecz praw człowieka łamanych na okupowanym Krymie i Donbasie, relacjonująca wojnę w Ukrainie od 2014 r. Od 2022 zbiera dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne.
  • Mateusz Wodziński - wolontariusz, organizator największej w Polsce prywatnej akcji pomocowej dla Ukrainy "Terenówki na front". Dostarczył na front ponad 250 samochodów.
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
NUK2009
29.08.2024 21:22

Szacunek.

NUK2009
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)