Stand With Ukraine Awards przyznawane są Polakom i Polkom, którzy wspierają Ukrainę w wojnie przeciwko Federacji Rosyjskiej, ale także w drodze do integracji z Unią Europejskiej i NATO. Chodzi również o wybitny wkład w rozwój stosunków polsko-ukraińskich.
"My, Ukraińcy, szczególnie po 24 lutego 2022 roku, odczuwamy ogromną wdzięczność wobec Polaków. Tą nagrodą chcemy podziękować i przypomnieć, że razem możemy dokonać niesamowitych rzeczy" – opisuje Fundacja Stand With Ukraine z siedzibą w Warszawie.
To organizacja pozarządowa, która na co dzień niesie pomoc humanitarną oraz podejmuje działania na rzecz odbudowy Ukrainy. Fundacja została założona w maju 2022 roku przez Natalię Panchenko – aktywistkę społeczną, liderkę diaspory ukraińskiej w Polsce, obrończyni praw człowieka.
Aktywiści ukraińscy już drugi rok z rzędu wyróżnili osoby z różnych dziedzin: biznesu, kultury, organizacji społecznych, sportu, organizacji religijnych. W 2023 roku nagrodę otrzymali m.in. tenisistka Iga Świątek, biznesmen i filantrop Rafał Brzoska oraz publicysta Sławomir Sierakowski.
W tym roku jedna ze statuetek trafiła pośmiertnie do Jerzego Krzanowskiego (zmarł w czerwcu br., miał 54 lata, pisaliśmy o tym tutaj). To biznesmen i filantrop, jeden ze współzałożycieli firmy Nowy Styl.
"Jako konsul honorowy Ukrainy w latach 2003-2021 realizował ogromną ilość projektów w dziedzinach życia społeczno-gospodarczego naszych krajów. Pomagał materialnie w leczeniu walczących o niepodległą Ukrainę jeszcze od czasów Majdanu. Podczas wojny - od 2014 roku i po pełnej inwazji - zaangażował się w pomoc Ukrainie na wszystkie możliwe sposoby.
Pomagał uchodźcom, woził konwoje pomocy do Charkowa, wysyłał tam tysiące tirów z żywnością. Angażował się w wyposażenie mebli placówek przyjmujących uchodźców w Przemyślu, Sopocie, Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Krakowie" – brzmiało uzasadnienie kapituły Stand With Ukraine Awards.
Grupa Nowy Styl już w 2011 roku zaopiekowała się grupą dzieci z Ukrainy. Podczas dorocznej imprezy charytatywnej dla dzieci z domów dziecka, bawiły się wtedy także polskie dzieci z Żółkwi na Ukrainie. Bal nosił nazwę "Polsko-ukraińskie wesele". Pisaliśmy o tym w artykule Nowy Styl: By dzieci nie myślały stereotypami.
Nagrodę w imieniu Jerzego Krzanowskiego odebrała jego żona - Maria Krzanowska. Uroczystość odbyła się na warszawskim Placu Zamkowym w Dniu Niepodległości Ukrainy (24.08).
- Pomoc Ukrainie była dla niego nie tylko moralnym obowiązkiem, ale także osobistą misją, którą realizował z pełnym zaangażowaniem i z pasją. Kochał Ukraińców i tak bardzo ich rozumiał – wspominała.
Prowadzący uroczystość podsumował: - Panie Jurku, dziękujemy! Tłum zaczął skandować: - Dziękujemy! Dziękujemy!
Pełnego wystąpienia Marii Krzanowskiej można wysłuchać tutaj: