Nowe życiowe rekordy sportowców. Sukcesy filmowców i muzyków

Sportowcy i zawodnicy krośnieńskich klubów ustanowili nowe rekordy dla Polski. Wśród nich znalazła się biegaczka Katarzyna Solińska oraz pływak Paweł Ginalski. Oprócz tego Austriacy uhonorowali swoim najwyższym odznaczeniem krośnianina Bogdana Jezierskiego, zaś publiczność doceniła trailer książki zrealizowany przez grupę filmową ViArt. Sukcesy odnieśli też muzycy.
Od lewej młody szachista Stanisław Panasiuk, biegaczka Katarzyna Solińska i kadr z booktrailera grupy filmowej ViArt
Facebook/"Urania"/Katarzyna Solińska/ViArt

Biegaczka Katarzyna Solińska

Krośnieńska biegaczka Katarzyna Solińska pokonała Ultra Trail du Mont Blanc – jeden z najtrudniejszych ultramaratonów terenowych w Europie, który odbywał się od 28 sierpnia do 3 września. Krośnianka przemierzyła 171 km i pokonała 10 tys. m przewyższenia wokół Mont Blanc, co zajęło jej 25 h 20 min. Tym samym uplasowała się na 6. miejscu wśród kobiet i ustanowiła historyczny rekord dla Polski.

Krośnieńscy modelarze

Modelarze z Aeroklubu Podkarpackiego wzięli udział w Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających we Francji (11-20.08). Rywalizowali w kategorii F1A. Indywidualnie najwyżej uplasował się Michał Śliwiński, który zajął 4. miejsce. To najwyższa pozycja w tym stuleciu uzyskana przez polskiego zawodnika na zawodach tej rangi.

Krośnieńscy modelarze we Francji
Aeroklub Podkarpacki

Drużynowo modelarze zajęli 8. miejsce. W klasyfikacji generalnej zdobyli brązowy medal. W Mistrzostwach wzięło udział 600 zawodników z 41 państw.

Klub Sportowy Swim2Win Krosno

Paweł Ginalski, zawodnik Swim2Win wziął udział w Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych 15 lat w Lublinie (15-16.07). Ustanowił dwa nowe rekordy Polski. Na dystansie 100 m stylem klasycznym zdobył złoto, zaś na dystansie 50 m został wicemistrzem Polski.

Paweł Ginalski (drugi od prawej) ustanowił dwa nowe rekordy w pływaniu w swojej kategorii wiekowej
FACEBOOK/SWIM2WIN

Szachista Filip Zięba

Filip Zięba, uczeń I klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie zdobył srebrny medal na Ogólnopolskich Indywidualnych Mistrzostwach Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Szachach Błyskawicznych w Dąbkach (8.08). W zawodach wzięło udział 41 zawodników ze szkół z całej Polski. Po czterech godzinach gry Filip zgromadził 5,5 punktów z 9 partii i zajął 2. miejsce w kategorii klas I i II.

Filip Zięba zdobył srebrny medal w szachach błyskawicznych na turnieju w Dąbkach
ARCHIWUM m.zIĘBA

Krośnieński Klub Szachowy "Urania" Krosno

Szachiści krośnieńskiego klubu wzięli udział w II Wakacyjnym Turnieju Miast Gorlice – Krosno 2023 (8-9.07). Szymon Oberc zajął 1. miejsce w grupie A Open. Mateusz Penar wywalczył 2. miejsce w grupie B Open. W kategorii kobiety zwyciężyła Patrycja Oberc.

Maksymilian Wojtuń okazał się najlepszym szachistą na VIII Memoriale Szachowym Jarosława Knycha i Marcina Wrzosa Grupa B Juniorów ur. 2009 i młodzików w szachach szybkich w Czarnej (22.07).

Maksymilian Wojtuń pierwszy z prawej
FACEBOOK/Krośnieński Klub Szachowy "Urania" Krosno

Stanisław Panasiuk wygrał w grupie C na I Mistrzostwach Miasta Przemyśla w szachach szybkich (26.08), zaś na Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy (29-31.08) w szachach błyskawicznych zajął 5. miejsce.

Krzysztof Mastej zajął 2. miejsce na XXIX Międzynarodowym Turnieju Szachowym „Sierpień 2023” w Mielcu (20.08).

Paweł Styczkiewicz zwyciężył w Turnieju Szachowym o Puchar Mistrza Dukli w grupie B. W tej samej grupie statuetkę dla najlepszej juniorki odebrała Kaja Dmitrowska.

Szachiści krośnieńskiego klubu uczestniczyli też w turnieju szachowym w ramach XVIII Ekumenicznej Olimpiady Sportowej „Jedność w sporcie” w Gorlicach (16.09). Junior Michał Guzik zajął 3. miejsce w grupie Open (ur. w 2006 i starsi). W grupie młodszych zawodników 1. miejsce zajął Maksymilian Wojtuń. W grupie dziewczyn do lat 10 Patrycja Oberc wywalczyła srebro. 2. miejsce zajął też Szymon Oberc w grupie starszej.

KKB MOSiR Krosno

Marcin Michalec, zawodnik KKB MOSiR Krosno zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Nordic Walking na dystansie 21 km, które zorganizowano w Jedlińsku koło Radomia (3.09). Lepszy od niego okazał się tylko zawodnik z Hiszpanii. Poza tym, Marcin w drugim dniu mistrzostw wraz z drużyną zdobył brązowy medal w sztafecie 4x5 km.

Marcin Michalec zdobył srebrny medal
KKB MOSIR KROSNO

UKS Piętnastka Krosno

Zawodnicy UKS Piętnastki Krosno wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Nadziei Olimpijskich Opole 2023 - Puchar Polskiego Związku Judo U13, U15, U18 i Mistrzostwa Polski U16 (23-24.09). Paweł Drozd MU13 – 38 kg wywalczył brązowy medal.

Zawodnicy UKS Piętnastki Krosno
Facebook/UKS Piętnastka krosno

UKS Skorpion Judo Krosno

Magdalena Wałęga, zawodniczka UKS Skorpion Judo Krosno zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski U16 w Opolu (24.09). Natomiast srebrny medal wywalczyła w turnieju Cracow Judo Open (2.09) w kategorii 57 kg, pokonując zawodniczki z Norwegii, Ukrainy, Szwecji czy Szwajcarii.

Magdalena Wałęga (druga z lewej) zdobyła złoty medal
UKS SKORPION JUDO KROSNO

Zawodniczki UKS Skorpion Judo Krosno wzięły udział w Mizuno Brno Cup Open w Czechach (9-10.09). Agnieszka Mercik wywalczyła srebrny medal w kat. U14 52 kg. W drugim dniu Anna Bednarz zdobyła srebrny medal w kat. 70 kg, zaś Oliwia Ziewalicz brązowy w kat. +70 kg.

Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno

Krośnieńskie siatkarki wzięły udział w III Memoriale im. Adama Łasowskiego w piłce siatkowej dziewcząt (10.09). Zwyciężyły w kategorii juniorek młodszych, pokonując drużynę z Rzeszowa.

KSTS MOSiR Karpaty Sauna Line Krosno

Szymon Rymar, tenisista stołowy z krośnieńskiego klubu zwyciężył w I Grand Prix Podkarpacia Młodzików w Nowej Sarzynie (3.09). Stracił tylko seta i awansował do Grand Prix Polski Młodzików w Olkuszu.

Szymon Rymar (z lewej) zajął 1. miejsce w tenisie stołowym
FACEBOOK/KSTS MOSiR Karpaty Sauna Line Krosno

Bogdan Jezierski

Bogdan Jezierski, mieszkaniec Krosna i jeden z członków Unii Przedsiębiorczych, został uhonorowany Wielkim Złotym Krzyżem Honorowym. Jedno z najwyższych odznaczeń w Austrii otrzymał za swoją pracę badawczą i upamiętnianie poległych w Wielkiej Wojnie (I Wojna Światowa) na terenie Podkarpacia.

Bogdan Jezierski (od prawej) z otrzymanym odznaczeniem
FACEBOOK/BOGDAN JEZIERSKI

Soliści z Rymanowskiej Orkiestry Dętej

Dwaj muzycy z Krosna, Kacper Sajdak (saksofon) i Franciszek Trybus (flet) otrzymali nagrody specjalne dla solistów na VI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr „Golden Sardana” w Hiszpanii (12-17.09). Wystąpili tam razem z Rymanowską Orkiestrą Dętą i towarzyszącymi jej Mażoretkami „Sunshine” Besko, którzy zdobyli nagrodę Grand Prix.

Krośnianie Kacper Sajdak i Franciszek Trybus, członkowie Rymanowskiej Orkiestry Dętej zdobyli nagrody specjalne dla solistów
rYMANOWSKA oRKIESTRA dĘTA

Grupa Filmowa ViArt

Książkowy zwiastun Grupy Filmowej ViArt zdobył Nagrodę Publiczności w VI edycji Ogólnopolskiej Booktrailer Film Festival. Tym razem młodzi twórcy stworzyli filmową zapowiedź książki Radosława Raka „Agla. Alef”. Jest to przygodowa powieść, przeplatana psychologicznymi spostrzeżeniami, która zagłębia się w ludzką psychikę i doświadczenia. Booktrailer trwa 1,5 minuty. W jego tworzeniu wzięła udział ponad 20-osobowa ekipa.