Nie żyje Maciej Luśnia, aktor, krośnianin. "Serce się złamało" [POGRZEB W KRAKOWIE]

Był aktorem teatralnym i filmowym, tworzył piosenki. Przez pewien czas w Krośnie prowadził Teatr Profeteum. Zginął w wypadku samochodowym (24.05). Miał 55 lat.
Maciej Luśnia (1968-2024)
muzeum rzemiosła

Maciej Luśnia urodził się w Krośnie w 1968 roku.

Ukończył I LO w Krośnie i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Był związany ze scenami krakowskimi: Starym Teatrem i Teatrem Komedia. Wykładał też w Szkole Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie.

Grał w filmach fabularnych (m.in. "Śmierć jak kromka chleba", "Różyczka”) i serialach telewizyjnych (m.in. "Na dobre i na złe", "Kryminalni", "Pierwsza miłość"). Pełną jego filmografię można prześledzić tutaj, a jego demo aktorskie i filmowe tutaj.

Maciej Luśnia w spektaklu "Mąż i żona" - 27. Krośnieńskie Spotkania Teatralne, 28 listopada 2004 r.
adrian krzanowski

W 2004 roku – jako 36-latek - założył w Krośnie Teatr Profeteum, który wystawiał na scenie Domu Kultury głównie spektakl "Mąż i żona" Aleksandra Fredry. Zrobiliśmy z nim wówczas wywiad o tej inicjatywie. Można go przeczytać tutaj.

To właśnie do tego spektaklu zaangażował krośniankę Karolinę Smolińską. Grała rolę Justysi, służącej. Wspominała później w wywiadzie dla Krosno24: - Maciek prowadził też na pierwszym roku etiudy aktorskie. Były to zajęcia, które pomogły mi rozwinąć wyobraźnię i pokonać pewne lęki. Dzięki nim coś się w nas, studentach, odblokowywało. Nie baliśmy się później grać tego, co wydawało się trudne. Pełną rozmowę z nią można przeczytać tutaj.

Maciej Luśnia i Karolina Smolińska w spektaklu "Mąż i żona" - 27. Krośnieńskie Spotkania Teatralne, 28 listopada 2004 r.
adrian krzanowski

Na swoim profilu pożegnała Macieja Luśnię, wspominając tamten czas: "Maciek, nauczyłeś mnie tego co ważne. Byłeś na studiach moich Mentorem. Odkryłeś mój talent. Obsadziłeś w sztuce, widziałeś we mnie talent, którego ja wtedy nie dostrzegałam. Tyle spędzonych lat na próbach i poza nimi… Pomimo że minęło tyle lat, jakby to było wczoraj. Nie wierzę. Spoczywaj w Pokoju. Serce się złamało".

W rozmowie z Przemkiem Polańskim z serii Salon Oświeconych mówił, że "teatr, film i muzykę traktuje jako synergię". Cenił aktorstwo na wysokim poziomie: - Mam żal do pewnych mediów, że lansują coś, co jest bardzo słabe artystycznie. Niektóre produkcje są momentami żenujące – mówił w 2011 roku (tutaj).

Iwona Jurczyk z Muzeum Rzemiosła napisała w jego pożegnaniu: "Człowiek i człowieczeństwo były Twoimi nadrzędnymi ideałami, które przyświecały Ci w każdej sferze życia. Swoją wrażliwością głęboko kochałeś kulturę, teatr, muzykę i literaturę. Niezwykle ceniłeś piękno polszczyzny, która cudownie wybrzmiewała w Twoich aktorskich interpretacjach, ale i w zwyczajnie wiedzionych rozmowach".

W 2021 roku razem z Muzeum Rzemiosła nagrał wspomnienie o swoim ojcu Stanisławie:

Jeszcze jesienią ub.r. na Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych zagrał spektakl "Mąż i żona" (tym razem z Krakowskim Teatrem Komedia). Ostatni raz w Krośnie artystycznie pojawił się w 2023 roku, realizując wspólnie z Krośnieńską Fundacją Rozwoju fragmenty utworów Aleksandra Fredry.

Był jednym z wielu aktorów pochodzących z Krosna. Jego sylwetkę przybliżono z tej okazji podczas Spotkań Teatralnych w 2013 roku. Pisaliśmy o tym tutaj.

24 maja (piątek) nad ranem (po godz. 2:00) zginął na miejscu w wypadku samochodowym na drodze S19, w miejscowości Domostawa niedaleko Janowa Lubelskiego. Jego auto z nieznanych przyczyn zderzyło się z dostawczakiem (komunikat policji znajduje się tutaj).

Pogrzeb

Pogrzeb rozpocznie się od nabożeństwa żałobnego za zmarłego, które zostanie odprawione w Kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w poniedziałek (3.06) o godz. 12:20. Po nim nastąpi odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kolor
01.06.2024 19:23

Jeszcze tyle miałeś planów, również w Krośnie... będziemy pamietać.

kolor
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)