Nie żyją prezydenci Polski, byli związani z Krosnem

W Smoleńsku w Rosji rozbił się (10.04) rządowy samolot. Nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie znajdowały się najważniejsze osoby w państwie, m.in. Lech Kaczyński - prezydent Polski, Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie i Honorowy Obywatel Krosna, a także Stanisław Zając - poseł i senator z okręgu krośnieńskiego, Grażyna Gęsicka - była minister rozwoju regionalnego oraz Leszek Deptuła - były marszałek województwa podkarpackiego (2002-2006).
Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski

Lech Kaczyński odwiedził Krosno ponad rok temu - 24 marca 2009. Wraz z prezydentem Węgier zaszczycił swoją obecnością uroczystości związane z obchodem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Obaj prezydenci odsłonili tablicę upamiętniającą istnienie Bramy Węgierskiej na ul. Sienkiewicza. Lech Kaczyński mówił wtedy m.in. o bliskich związkach handlowych obu krajów, na których bogaciło się też Krosno w XVII w.

Ryszard Kaczorowski i Piotr Przytocki

Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie - gościł w Krośnie 26 sierpnia 2006 r. Uczestniczył m.in. w Festiwalu Win Węgierskich i Festiwalu Karpackie Klimaty, był także honorowym patronem zawodów balonowych.

W 2002 r. Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Krosna. W uchwale uzasadniano: "Dla podkreślenia zasług w sprawie odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej poprzez walkę zbrojną oraz aktywną kilkudziesięcioletnią działalność polityczną i społeczną na emigracji, a także za kontynuowanie idei ciągłości niezawisłego Państwa Polskiego".

Ryszard Kaczorowski przyznał w 2006 r., że coraz bardziej podoba mu się Krosno. - Widać większą dbałość o miasto. Myślę, że Krosno będzie się dalej rozwijało. Miał 90 lat.

Stanisław Zając

Stanisław Zając był posłem i senatorem z okręgu krośnieńskiego. W ostatnich wyborach uzupełniających do senatu startował z listy PiS i zdobył ponad 40 tysięcy głosów. Pochodził z Jasła.

Grażyna Gęsicka

Grażyna Gęsicka w latach 2005-2007 była ministrem rozwoju regionalnego w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Zajmowała się m.in. funduszami europejskimi dla regionów. Wspierała starania Krosna w pozyskiwaniu środków na kluczowe projekty inwestycyjne. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskała mandat poselski, kandydując z listy PiS w okręgu rzeszowskim. Od stycznia 2010 r. była przewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS.

Leszek Deptuła

Leszek Deptuła w latach 2002-2006 sprawował funkcję marszałka województwa podkarpackiego. Następnie do 2007 zasiadał w sejmiku województwa. Od 2007 r. był posłem na sejm z listy PSL.

- Wielka tragedia - skomentował krótko Piotr Przytocki, prezydent Krosna. W najbliższym czasie miasto zostanie udekorowane biało-czerwonymi flagami.

W niedzielę (11.04) o godz. 12.00 w bazylice mniejszej fara zostanie odprawiona msza św. za dusze ofiar katastrofy.

W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) wystawiona zostanie Księga Kondolencyjna. Od niedzieli (11.04) w godz. 13.00-20.00 i w każdy następny dzień w godz. 12.00-18.00 mieszkańcy miasta będą mieli możliwość wpisywania kondolencji.

Marszałek sejmu Bronisław Komorowski, który objął funkcję głowy państwa, ogłosił tygodniową żałobę narodową.

Odwołano część imprez rozrywkowych i sportowych. ArtKino odwołało seanse filmowe planowane na najbliższe dni, filmy wyświetlać będzie natomiast kino Sokół. Organizatorzy sobotniego (10.04) koncertu w klubie Gass Bar przenieśli koncert na 21 maja 2010 (piątek).

Nie odbędzie się sobotni (10.04) mecz piłki nożnej Karpaty Krosno - Tomasovia Tomaszów Lubelski. Odbędą się natomiast mecze siatkówki w ramach Turnieju Kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy juniorek, ale bez udziału publiczności i mediów (10-11.04).

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)