Prezydent Ryszard Kaczorowski Honorowym Obywatelem Krosna

20 i 21 września br. odbędą się w Krośnie uroczystości związane z wręczeniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krosna dla Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Odbędzie się m.in. uroczysta sesja Rady Miasta.
Zdjęcie z archiwum 1997-2017

Tytuł Honorowego Obywatela Krosna przyznała Ryszardowi Kaczorowskiemu Rada Miasta w dniu 28 maja br. W uchwale uzasadniano: "Dla podkreślenia zasług w sprawie odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej poprzez walkę zbrojną oraz aktywną kilkudziesięcioletnią działalność polityczną i społeczną na emigracji, a także za kontynuowanie idei ciągłości niezawisłego Państwa Polskiego".

Ryszard Kaczorowski

Ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową. Jak jego poprzednik był harcerzem. W 1940 roku aresztowany przez NKWD i skazany na śmierć. Po amnestii w 1941 roku zaciągnął się do armii gen. Andersa, a po jej ewakuacji do III Dywizji Strzelców Karpackich, gdzie ukończył liceum dywizyjne. W Anglii skończył szkołę handlu zagranicznego. Do roku 1986 pracował w przemyśle jako księgowy. W latach 1955-1967 był Naczelnikiem Harcerzy, a następnie przewodniczącym ZHP na emigracji. Był ministrem do spraw krajowych, co stało się podstawą do mianowania go następcą prezydenta Sabbata. Insygnia władzy prezydenckiej Drugiej Rzeczypospolitej przekazał prezydentowi Wałęsie.

Plan dwudniowych uroczystości jest niezwykle napięty. Władze miasta powitają Prezydenta Kaczorowskiego 20 września br. o godz. 9.00 i spotkają się z nim w Urzędzie Miejskim przy ul. Staszica. O 11.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych (ul. Paderewskiego 7) rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczony zostanie byłemu Prezydentowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krosna. Po sesji, Ryszard Kaczorowski spotka się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

O 17.00 w Bazylice Mniejszej w Krośnie rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w intencji obrońców Ojczyzny poległych i zamordowanych po agresji sowieckiej z 17 września 1939 r. Po Mszy, ostatni Prezydent na uchodźstwie odsłoni tablicę "W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego" na budynku byłego aresztu śledczego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Portiusa w Krośnie, tutaj też odbędzie się krótkie wystąpienie byłego Prezydenta. O godz. 19.30 nastąpi przemarsz do klasztoru oo. Kapucynów i złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nazajutrz, w sobotę (21.09), Ryszard Kaczorowski zwiedzi Krośnieńskie Huty Szkła, Krośnieńską Bibliotekę Publiczną i Muzeum Podkarpackie. W południe spotka się też z harcerzami z województwa podkarpackiego, młodzieżą krośnieńskich szkół średnich, uczestnikami walk o niepodległość oraz Podkarpackim Związkiem Piłsudczyków w sali o. Pio przy klasztorze oo. Kapucynów.

Ryszard Kaczorowski jest szóstą osobą, która została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Krosna. Honorowymi Obywatelami miasta zostali uhonorowani także: Marszałek Polski Józef Piłsudski (19 marca 1928 r.), papież Jan Paweł II (14 czerwca 1996 r.), ks. prałat Bronisław Jastrzębski (21 marca 1997 r.), ks. arcybiskup Józef Michalik (18 marca 1998 r.) oraz ks. prałat Tadeusz Szetela (30 sierpnia 2002 r.).

Zasady nadawania tytulu Honorowy Obywatel miasta Krosna

1. Nadanie tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Krosna" jest najważniejszą formą uznania indywidualnych zasług Obywateli dla miasta, jego rozwoju, ratowania pamiątek kultury narodowej, popularyzacji wiedzy o Krośnie i jego historii oraz innych dziedzin życia publicznego.
2. Tytuł nadaje Rada Miejska w formie uchwały.
3. a. Osoby, którym nadano tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Krosna" otrzymują w sposób uroczysty akt nadania tytułu.
b. O ile z istotnych przyczyn nie jest możliwe wręczenie na sesji, wręczenia dokonuje delegacja, której skład ustala Prezydent Miasta Krosna w porozumieniu z Przewodniczącym Rady.
4. W Biurze Rady Miejskiej w Krośnie prowadzi się i przechowuje księgę "Honorowych Obywateli Miasta Krosna", zawierającą:
a. tekst uchwały Rady Miejskiej o ustanowieniu tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Krosna",
b. tekst uchwały o nadaniu tytułu,
c. charakterystykę osób wpisanych do księgi oraz ich zdjęcia,
d. pożądanym byłoby: wpis Honorowych Obywateli Miasta Krosna oraz zdjęcia z uroczystości wręczenia dyplomu Honorowego Obywatela Miasta Krosna.
5. Wnioski o nadanie tytułu mogą składać statutowe organy władzy, organizacji społecznych i stowarzyszeń działających na terenie miasta Krosna.
6. Wniosek o nadanie tytułu zawiera:
a. imię i nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia oraz adres osoby proponowanej do wyróżnienia tytułem,
b. szczegółowe uzasadnienie wniosku,
c. systematyczną formułę zasług,
d. pieczęć i podpis wnioskodawców.
7. Wnioski o nadanie tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Krosna" rozpatruje zespół składający się z Przewodniczącego, Wiceprzewodniczących i przewodniczących stałych komisji Rady.
8. Rada Miejska może pozbawić tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Krosna" osobę, której postawa względnie postępowanie stało się niegodne tego tytułu.
9. Pozbawienie tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Krosna" powoduje przekreślenie karty księgi z adnotacją daty i numeru uchwały o pozbawieniu tytułu.

Załącznik do Uchwały Nr XXXI/676/97 RM w Krośnie z dnia 25.VIII.1997 r.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)