Krośnieńskie Stowarzyszenie Portius nadal pracuje nad tym, aby Polacy i Węgrzy współpracowali ze sobą tak, jak za czasów Roberta Wojciecha Portiusa. Ten XVII-wieczny przedsiębiorca szkockiego pochodzenia był największym importerem win węgierskich. Mieszkał w Krośnie. Dzięki niemu rozwinął się znacznie lokalny handel i usługi.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Portius, w Instytucie Polskim w Budapeszcie otwarto (14.12) wystawę krośnieńskiego artysty rzeźbiarza Macieja Syrka. Komisarzem wystawy był Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia Portius. - Ważną rolę w twórczości artysty odgrywają m.in. jego korzenie, Krosno i okolice, pogranicze kultur, ten karpacki tygiel, w którym mieszają się w harmonijną całość wpływy wielu narodów, grup etnicznych i religii - mówił na wernisażu wystawy.
Otwarcie ekspozycji uświetnił występ zespołu wokalnego A'ccolada z Krosna. Ich interpretacja "Dziewczyny o perłowych włosach" legendarnego węgierskiego zespołu "Omega" została nagrodzona owacją gości.
Wystawie rzeźb towarzyszyła ekspozycja wyrobów szklanych z Krośnieńskich Hut Szkła. Huta promuje je hasłem "Węgierskie wina w krośnieńskim szkle". - Wyroby Krośnieńskich Hut Szkła są bardzo wysokiej jakości, dlatego wybrałem najlepsze wina tokajskie na poczęstunek, aby uczestnicy spotkania mogli wznieść toast za przyjaźń polsko-węgierską szlachetnym węgrzynem w szlachetnym polskim kieliszku - mówił dyrektor Węgierskiego Domu Wina Nyikos István, jednocześnie członek Stowarzyszenia Portius.
Z Budapesztu delegacja krośnian (oprócz członków Stowarzyszenia Portius byli też przedstawiciele władz miasta) udała się do miasta Sárospatak i pobliskiej miejscowości Hercegkút, aby tam wziąć udział w otwarciu piwnicy "Portius". Właścicielem tego obiektu jest zafascynowany postacią Roberta Wojciecha Portiusa Hörcsik Richárd junior - członek Stowarzyszenia Portius, syn burmistrza Sárospatak, węgierskiego parlamentarzysty i wielkiego orędownika współpracy obu miast.
Piwnica "Portius" w Hercegkút poza funkcją składowania i degustowania win tokajskich ma pełnić rolę miejsca kultywowania polsko-węgierskiej przyjaźni i przez postać swojego patrona Roberta Wojciecha Portiusa, promować miasto Krosno wśród odwiedzających to miejsce węgierskich i zagranicznych turystów i amatorów win tokajskich.
Sárospatak jest masowo odwiedzane przez krośnieńskich turystów z uwagi na wyjątkowe walory architektoniczne oraz popularne kąpielisko termalne. Z inicjatywy burmistrza Hörcsika doszło do spotkania komendantów policji Krosna i Sárospatak. Komendanci w obecności włodarzy obu miast uzgodnili, że dla zapewnienia lepszego bezpieczeństwa polskich turystów, w sezonie 2007 będą organizowane wspólne polsko-węgierskie patrole policji na terenia miasta i kąpieliska.
Od przyszłego sezonu turystycznego w głównym kościele Sárospatak będą również w niedziele odprawiane msze w języku polskim.