Koniec remontu budynku Towarzystwa "Zgoda". Otwarcie w grudniu

Po dwóch latach zakończył się remont budynku Towarzystwa „Zgoda”. Zabytkowa kamienica zyskała nowy wygląd i jeszcze w tym roku zacznie być w pełni użytkowana przez swoich dwóch właścicieli: Cech Rzemiosł Różnych i Muzeum Podkarpackie. Obecnie trwa wyposażanie pomieszczeń.
Na zdjęciu od lewej Marek Kiełtyka, starszy Cechu i właściciel piekarni "Kiełtyka" i Marta Matelowska, kierownik biura Cechu przed odnowioną elewacją budynku Towarzystwa "Zgoda"
Damian Krzanowski

Zabytkowa kamienica przy ul. Piłsudskiego z charakterystycznymi secesyjnymi ornamentami została wybudowana na początku XX wieku dzięki staraniom członków Towarzystwa „Zgoda” skupiającego rzemieślników i krośnieńskich kupców. Przez ponad sto lat była związana z krośnieńskim cechem.

Cztery lata temu członkowie Cechu Rzemiosł Różnych na walnym zgromadzeniu zdecydowali sprzedać 2/3 powierzchni budynku Muzeum Podkarpackiemu. – Chcieliśmy wyremontować kamienicę, ale sami nie moglibyśmy sprostać wymogom projektu. Znaleźliśmy więc partnera do współpracy – mówi Marta Matelowska, kierownik biura Cechu.

- Pozyskujemy ciągle nowe eksponaty, w magazynach zaczyna brakować miejsca, przestrzeń wystawiennicza jest ograniczona, a co za tym idzie również działalność edukacyjna. Zakup części kamienicy i jej kapitalny remont otworzył nam nowe perspektywy – tłumaczy Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego.

Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego zaznacza, że nowe pomieszczenia to również nowe perspektywy dla instytucji. Na zdjęciu w nowej pracowni konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej
Kacper Krzanowski

Instytucja odkupiła część budynku od strony ulicy Legionów: piwnice oraz pomieszczenia od parteru aż po trzecie piętro, łącznie z salą konferencyjną. Klatka schodowa i dziedziniec stały się wspólne, zaś frontowa część budynku od strony ulicy Piłsudskiego, począwszy od parteru po strych pozostała własnością Cechu Rzemiosł Różnych.

Dzięki przeprowadzonemu remontowi ponad stuletnia kamienica zmieniła się nie do poznania. Odnowiona elewacja zwraca uwagę turystów, którzy chętnie robią jej zdjęcia. Na półce na rogu budynku wkrótce stanie figurka patrona rzemiosła św. Józefa, która obecnie jest w trakcie realizacji.

Zmieniono również drzwi wejściowe, które teraz wyglądem nawiązują do secesji. – Powstały one na podstawie zdjęcia przedstawiającego drzwi, które były tutaj 50-60 lat temu – mówi Marta Matelowska.  

W środku nieużywane do tej pory pomieszczenia zyskały nowy wygląd i funkcje. - W starych budynkach nie wszystko da się przewidzieć, więc były niespodzianki, ale różnica kosztów nie była duża – mówi Jan Gancarski.

Pasaż łączący budynek Towarzystwa "Zgoda" z Pałacem Biskupim również został odnowiony i dodatkowo zadaszony
kACPER KRZANOWSKI

Muzeum Podkarpackie

Muzeum zyskało sporą powierzchnię. W odnowionych i osuszonych piwnicach jest montowana nowoczesna wystawa archeologiczna o Krośnie i regionie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty od czasów prehistorycznych aż do wczesnego średniowiecza. Będą to m.in. eksponaty z okolic Krosna z epoki kamienia, wyroby z epoki brązu, zabytki żelazne, model pieca garncarskiego z okresu wpływów rzymskich, makieta grodziska oraz sceny rodzajowe z pradziejów. Będą tam prowadzone również lekcje muzealne z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i kopii zabytków.

Parter przeznaczono na studyjne magazyny sztuki. Będzie to dodatkowa atrakcja dla zwiedzających, bo w większości muzeów są one niedostępne dla turystów. – Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak przechowuje się, konserwuje i dokumentuje eksponaty: meble, obrazy czy rzeźby – mówi Jan Gancarski.

W pomieszczeniach po opróżnionych magazynach zostaną zorganizowane wystawy stałe: historyczna, oświetlenia i zabytków japońskich.

Sala konferencyjno-naukowa przed remontem...
DAMIAN KRZANOWSKI
...i po remoncie
Kacper krzanowski

Na pierwszym piętrze znalazła się nowocześnie wyposażona sala konferencyjno-naukowa, której Muzeum nie miało do tej pory. Będą w niej organizowane m.in. zajęcia edukacyjne, konferencje naukowe, spotkania, koncerty czy pokazy filmów, np. Szymona Mehlera z 1932 roku, który jest najstarszym filmem o Krośnie, oraz trzy filmy przywiezione z Muzeum Wojska Polskiego w Paryżu. Sala może też być przeznaczona na wystawy.

W wyremontowanym budynku znalazło się także miejsce dla pracowni konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej, wyposażonej w najnowocześniejsze urządzenia do konserwacji dzieł sztuki. Nie wykluczone, że z jej usług będą mogły korzystać również podmioty z zewnątrz.

Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane. Wewnątrz budynku wzdłuż schodów umieszczono windę dla niepełnosprawnych. Przemianę przeszedł również pasaż łączący kamienicę z Pałacem Biskupim. Został on zadaszony stalową konstrukcją prześwietloną taflami szkła.

Obecnie trwa wyposażanie i zakup potrzebnego sprzętu. Prawdopodobnie nowe pomieszczenia zostaną udostępnione dla zwiedzających pod koniec grudnia tego roku.

W odremontowanych piwnicach swoje miejsce znajdzie wystawa archeologiczna
kacper krzanowski

Cech Rzemiosł Różnych

Prace pełną parą trwają też w części budynku należącego do Cechu. Na pierwszym piętrze Cech będzie miał administrację z salami szkoleniowymi, zaś na strychu – salę szkoleniową wyposażoną w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz kuchnię i barek. 

Salę szkoleniową zdobi troje przesuwanych drzwi ze scenkami rodzajowymi dotyczącymi rzemiosła. Kryją one mniejsze pomieszczenia przeznaczone na zaplecze. Są na nich przedstawione stare, ginące zawody, m.in. ludwisarz i bednarz. – Drzwi są pomysłem Ewy Cisowskiej, jej tato był kiedyś starszym Cechu, który wraz z rzemieślnikami zorganizował Muzeum Rzemiosła w budynku podarowanym przez spadkobierców Zygmunta Mięsowicza – tłumaczy pani Marta.

Do projektu nie było włączone pomieszczenie na parterze, do którego wejście znajduje się od ulicy Piłsudskiego. Dawniej znajdowały się tam sklepy różnych branż. – Wyremontowaliśmy je za własne pieniądze. Będzie to sala szkoleniowa, gdzie będą odbywać się wykłady z teorii – dodaje.

Takie drzwi pomysłu Ewy Cisowskiej znajdują się w sali szkoleniowej Cechu Rzemiosł Różnych
Damian kRZANOWSKI

W wyremontowanych pomieszczeniach Cech chce organizować różnego rodzaju szkolenia, np. gastronomiczne, fryzjerskie czy hobbistyczne. W planach ma również ofertę szkoleniową dla krośnieńskich seniorów. Nowością będą zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży.

Remont przeprowadzono w ramach projektu realizowanego przez Urząd Miasta w Krośnie, Muzeum Podkarpackie i Cech Rzemiosł Różnych. Jego koszt po stronie Muzeum to ponad 9 mln zł, z czego większość środków pochodzi z Unii Europejskiej, natomiast po stronie Cechu to około 2 mln zł.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
ulowicz
25.09.2021 18:26

Dobrze wiedzieć, że drzwi pomysłu Ewy Cisowskiej przedstawiają powiększenie miniatury ze słynnego Kodeksu Behema z XVI w. - zabrakło mi tej informacji w tekście.

ulowicz
na forum od września 2021
TOMSLI
24.09.2021 09:36

Ładna elewacja zewnętrzna - gdyby tak dopasować pozostałe do niej (szczególnie tą żółtą bryłę) byłoby bardziej klimatycznie

TOMSLI
na forum od listopada 2017
mikser
24.09.2021 06:22

No masz, ten wstrętny "okupant" dał? Mam nadzieję, że nikt kto czuje się okupowany przez UE nie przekroczy progu budynku. Już niedługo na remonty będzie trzeba się zwracać do episkopatu, albo na Nowogrodzką w ramach zdośćuczynienia za walkę Podkarpacia z "ideologią" LGBT

mikser
na forum od listopada 2017
rogol
23.09.2021 17:17

Czegoż tam w tym budynku nie było! Tam zdawałem egzamin czeladniczy.

Dawniej był tam magazyn materiałów dla rzemieślników, a nawet odbywały się tam zabawy taneczne, gdzie rześcy młodzieńcy często wszczynali bijatyki między sobą.

rogol
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)