Od kilkudziesięciu lat Polska zmaga się ze smogiem. Ten problem nie omija też Krosna. W okresie grzewczym mieszkańcy dotkliwie odczuwają zanieczyszczenia powietrza.
Głównie są one spowodowane tzw. niską emisją z ogrzewania gospodarstw domowych (pisaliśmy o tym tutaj). Wiele budynków jednorodzinnych ma przestarzałe i mało sprawne kotły na węgiel i drewno, które emitują znaczne ilości zanieczyszczeń. Większość nieruchomości nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest słabo ocieplona.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) jest kolejnym narzędziem przeznaczonym do realizacji zadań związanych z ochroną środowiska, termomodernizacją i walką z ubóstwem energetycznym. Dzięki złożonym deklaracjom zostaną zinwentaryzowane wszystkie źródła ciepła i spalania paliw. Taki kompleksowy zbiór danych ma pozwolić na podjęcie skutecznych działań, aby poprawić jakość powietrza w naszym mieście i kraju. Na przykład na wdrażanie programów wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła.
Nowy obowiązek dotyczy źródeł ciepła nieprzekraczających 1 megawata. Deklarację muszą złożyć wszyscy właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków oraz właściciele i zarządcy lokali usługowych i handlowych.
Do wypełnienia są dwa formularze deklaracji: dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.
Co znajdziemy w formularzach?
Deklarację można złożyć w formie elektronicznej lub papierowej. Pierwsza możliwość dotyczy osób, które posiadają profil zaufany lub elektroniczny dowód osobisty. Mogą złożyć wniosek za pośrednictwem strony www.zone.gunb.gov.pl.
Ci, którzy nie mają takich możliwości, mogą złożyć papierową wersję deklaracji, osobiście w Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28a lub przy ul. Staszica 2 albo wysłać ją pocztą. Druki są do pobrania w kancelariach magistratu. Następnie wypełnione deklaracje zostaną wprowadzone przez urzędników do CEEB.
Wniosek trzeba złożyć w terminie:
Za niewypełnienie deklaracji w wyznaczonym czasie, może grozić grzywna. Nie są przewidziane kary za złe wprowadzenie danych. Ich weryfikacji dokona np. kominiarz, który przeprowadzi przegląd komina. To on potwierdzi dane wskazane w deklaracji, uzupełni je albo zmodyfikuje.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 13 47 43 629 lub e-mailowo: piotrowska.agnieszka@um.krosno.pl. Odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia można też znaleźć tutaj.
Szykują się do wprowadzenia starego podatku.
Podymne zostało wprowadzone w 1629 r., zastępując poradlne. Płacone było przez mieszczan, chłopów i szlachtę zagrodową. Od 1775 r. pobierano podymne od każdego komina („od dymu”) na dachu. Zlikwidowane zostało wraz z upadkiem I Rzeczypospolitej.
Idę burzyć komin i przekształcę dom w bojkowską chyżę.