Jak nie produkować odpadów lub je wykorzystać? Tego nauczą w Krośnie

Specjalność Gospodarka o obiegu zamkniętym na kierunku Inżynieria środowiska ma zostać uruchomiona jeszcze w październiku tego roku na krośnieńskiej uczelni. Studenci, którzy ją wybiorą, odbędą praktyki w Holdingu Komunalnym, a najlepsi z nich mogą liczyć na stałe zatrudnienie. Tym samym nauczą się racjonalnego wykorzystania zasobów.
Od lewej Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i Zbigniew Barabasz, rektor Karpackiej Państwowej Uczelni podczas podpisania umowy
Damian Krzanowski

We wtorek (29.06) Karpacka Państwowa Uczelnia i Krośnieński Holding Komunalny podpisali umowę współpracy. W jej ramach na kierunku Inżynieria Środowiska powstała nowa specjalność – Gospodarka o obiegu zamkniętym.

- Dotyczy to takiego podejścia do wszelkich operacji przemysłowych i gospodarki, które polega na jak największym poszanowaniu i oszczędności w zużyciu zasobów oraz energii. Odnosi się to do całego cyklu życia produktu - od momentu pozyskania zasobów aż po ich utylizację. Chodzi o to, aby jak najmniej zasobów pozyskiwać, utylizować, a sam produkt posiadał najwyższą wartość i służył nam jak najdłużej – tłumaczy dr Karol Trojanowicz, pracownik Zakładu Inżynierii Środowiska.

Spalarnia śmieci, która powstanie przy elektrociepłowni Łężańska jest przykładem działania gospodarki o obiegu zamkniętym
damian krzanowski

Krośnieński Holding Komunalny od wielu lat wprowadza działania oparte o zasady gospodarki obiegu zamkniętego. Przykładem jest np. biogaz pochodzący ze ścieków, o którym pisaliśmy tutaj, ciepło pozyskiwane ze zrębek drzewnych (przeczytaj tutaj) oraz spalarnia śmieci planowana na 2024 rok (zobacz tutaj).

- Kwestie związane z klimatem i jego ochroną będą w najbliższych latach mocno dominować. To już widać, jeżeli chodzi np. o wymogi unijne. W ślad za koniecznością spełnienia tych wymogów będą potrzebne inwestycje, konkretne działania, fachowcy. Pod tym kierunkiem perspektywa nowej specjalności wydaje się bardzo dobra - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. 

Studenci tej specjalności odbędą w Holdingu 6-miesięczne praktyki zawodowe oraz napiszą pracę dyplomową związaną z jego działalnością. – Taki student będzie dobrym kandydatem do pracy w naszym zakładzie – dodaje prezes.

Ze zrębek drewna pozyskiwanych z regionu produkowana jest biomasa, która zasila ciepłownię
damian krzanowski

- Dzięki współpracy z Krośnieńskim Holdingiem Komunalnym uzyskaliśmy dostęp do najnowszych technologii w regionie. Jest on liderem w zakresie zagospodarowywania odpadów. Otrzymaliśmy wsparcie dydaktyczne oraz będziemy mieli możliwość korzystania także z jego kadry w procesie kształcenia - dodaje dr hab. Zbigniew Barabasz, rektor KPU.

Studia mają mieć praktyczny charakter. Będą poruszać tematykę związaną z automatyką, robotyką i informatyką. - Te dziedziny będą ze sobą ściśle powiązane w kolejnych dekadach, kiedy nastąpi przeobrażenie gospodarki w takim kierunku, aby zużywać jak najmniej energii i szanować zasoby – tłumaczy dr Karol Trojanowicz.

Dr Karol Trojanowicz, pracownik Zakładu Inżynierii Środowiska
damian krzanowski

Od lat studia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale paradoksalnie osób już pracujących, przedsiębiorczych. Są to osoby, które posiadają firmy z branży instalacyjnej, sprzedają pompy ciepła, fotowoltaikę, projektują i instalują bardzo duże systemy zaopatrzenia w wodę lub sprzedają technologie odprowadzania ścieków - dodaje. 

Więcej o studiach na kierunku Inżynieria Środowiska można przeczytać tutaj.  

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
orlandus
02.07.2021 10:23

Pytanie dlaczego jest tyle przeróżnych opakowań szklanych plastikowych itp. Towar aby był atrakcyjny musi zwracać uwagę poprzez właśnie opakowanie. Dawniej mleko i śmietana były w jednakowych butelkach oddawanych na skup za które można było kupić parę gałek lodów Dlaczego nie powrócimy do tego ? Tak jak napisał little doprowadzi to do po zamykania firm produkujących opakowania ( kartoniarnie itp). Tak jak już uczą od przedszkola segregujemy śmieci wyrzucamy do odpowiednich kontenerów i szanowny Urzędzie Miasta musicie co raz częściej organizować wywózkę odpadów wielkogabarytowych nie tylko na wiosnę i jesień ale przynajmniej raz na miesiąc. PS gdzie te czasy że maslo kupowane było na wagę pakowane w papier na którym Pani sprzedawczyni dokonywała obliczeń.

orlandus
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)