We wtorek (29.06) Karpacka Państwowa Uczelnia i Krośnieński Holding Komunalny podpisali umowę współpracy. W jej ramach na kierunku Inżynieria Środowiska powstała nowa specjalność – Gospodarka o obiegu zamkniętym.
- Dotyczy to takiego podejścia do wszelkich operacji przemysłowych i gospodarki, które polega na jak największym poszanowaniu i oszczędności w zużyciu zasobów oraz energii. Odnosi się to do całego cyklu życia produktu - od momentu pozyskania zasobów aż po ich utylizację. Chodzi o to, aby jak najmniej zasobów pozyskiwać, utylizować, a sam produkt posiadał najwyższą wartość i służył nam jak najdłużej – tłumaczy dr Karol Trojanowicz, pracownik Zakładu Inżynierii Środowiska.
Krośnieński Holding Komunalny od wielu lat wprowadza działania oparte o zasady gospodarki obiegu zamkniętego. Przykładem jest np. biogaz pochodzący ze ścieków, o którym pisaliśmy tutaj, ciepło pozyskiwane ze zrębek drzewnych (przeczytaj tutaj) oraz spalarnia śmieci planowana na 2024 rok (zobacz tutaj).
- Kwestie związane z klimatem i jego ochroną będą w najbliższych latach mocno dominować. To już widać, jeżeli chodzi np. o wymogi unijne. W ślad za koniecznością spełnienia tych wymogów będą potrzebne inwestycje, konkretne działania, fachowcy. Pod tym kierunkiem perspektywa nowej specjalności wydaje się bardzo dobra - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Studenci tej specjalności odbędą w Holdingu 6-miesięczne praktyki zawodowe oraz napiszą pracę dyplomową związaną z jego działalnością. – Taki student będzie dobrym kandydatem do pracy w naszym zakładzie – dodaje prezes.
- Dzięki współpracy z Krośnieńskim Holdingiem Komunalnym uzyskaliśmy dostęp do najnowszych technologii w regionie. Jest on liderem w zakresie zagospodarowywania odpadów. Otrzymaliśmy wsparcie dydaktyczne oraz będziemy mieli możliwość korzystania także z jego kadry w procesie kształcenia - dodaje dr hab. Zbigniew Barabasz, rektor KPU.
Studia mają mieć praktyczny charakter. Będą poruszać tematykę związaną z automatyką, robotyką i informatyką. - Te dziedziny będą ze sobą ściśle powiązane w kolejnych dekadach, kiedy nastąpi przeobrażenie gospodarki w takim kierunku, aby zużywać jak najmniej energii i szanować zasoby – tłumaczy dr Karol Trojanowicz.
- Od lat studia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale paradoksalnie osób już pracujących, przedsiębiorczych. Są to osoby, które posiadają firmy z branży instalacyjnej, sprzedają pompy ciepła, fotowoltaikę, projektują i instalują bardzo duże systemy zaopatrzenia w wodę lub sprzedają technologie odprowadzania ścieków - dodaje.
Więcej o studiach na kierunku Inżynieria Środowiska można przeczytać tutaj.