Gra o "miejscówkach". Młodsi je poznają, starsi powspominają

Kto dziś pamięta o kiosku pani Kotnowskiej z niepowtarzalnymi blokami chałwowymi czy o kawiarni „Pszczółka”, gdzie kawę piło się w oparach cygar? Zapewne niewielu z nas. O tych i innych dawnych miejscach spotkań w Krośnie z II połowy XX wieku przypomina mieszkańcom przygotowana przez RCKP gra planszowa „Chodź na słowo o miejscówkach”.
Gra jest darmowa. Można ją otrzymać m.in. w RCKP, PIKT czy artKinie
RCKP

Planszówka powstała w oparciu o wspomnienia krośnian. Ma postać koperty, w której znajdują się: gra planszowa w formie plakatu, kostka do gry do samodzielnego wycięcia i złożenia oraz grafika z wizerunkiem Krystyny Kogut. To na podstawie mapy, którą rozrysowała krośnianka, powstały miejsca i hasła do gry.

- Pani Krystyna często mówi nam „dziewczyny, wy tego nie pamiętacie, ale ja pamiętam” i tak z tej pamięci pani Krystyny i naszej niepamięci wzięło się niecodzienne wydawnictwo i zachęta do wspominania, poznawania i rozmów o miejscach, z perspektywy czasu, kultowych – mówią Agnieszka Kaszczyszyn i Ksenia Bołd, koordynatorki projektu.

Gra nie zawiera jedynie pionków. – Mogą nimi być elementy wykorzystywane w innych grach lub po prostu zapasowe guziki. 

Gra polega na rzucaniu kostką i przesuwaniu pionków. Kto pierwszy dotrze na metę, ten wygrywa. Przy okazji poznaje się 21 kultowych miejsc, które w większości istnieją już tylko w pamięci starszych mieszkańców.

Grafika gry jest inspirowana fotografią mężczyzn oglądających wyroby Zakładów Przetworów Owocowo-Warzywnych podczas wystawy „Dorobek Krosna” z 1979 roku. Kolorystyka nawiązuje do kolorów gum balonowych
RCKP

Wśród nich jest słynny Okrąglak, czyli Zakładowy Ośrodek Kultury Fabryki Amortyzatorów „Polmo”, o którym pisaliśmy tutaj; popularna w PRL-u restauracja Karpatia przy ul. Łukasiewicza, Cukiernia Dziurka, Punkt sprzedaży ciastek w piwnicy kamienicy państwa Bąków przy ul. Krakowskiej, wypożyczalnia naczyń, Beczka Śmierci, gdzie spotykali się motocykliści, Olimp – miejsce potańcówek w Kwadraciaku czy Fotoplastikon – miejsce z urządzeniem do oglądania fotografii przez przystosowane do tego wizjery.

Bezpłatne egzemplarze można otrzymać w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza przy ul. Kolejowej, artKinie przy ul. Bieszczadzkiej, Lokalnym Centrum Aktywności przy ul. Decowskiego oraz w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej przy ul. Słowackiego.

Gra powstała w ramach projektu „Kultura Remiksu”, który trwa od lipca do listopada. W jego ramach zorganizowano wystawę (pisaliśmy o niej tutaj), przeprowadzono warsztaty, poznawano historie o mieście i ludziach, zwiedzano Krosno z mapą i słownikiem miejsc umownych.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
ula
30.10.2022 09:36

Skład bloku chałwowego był nieznany, ale z pewnością nie było w nim chałwy. Co do oparów cygar w Pszczółce, to nazywały się Klubowe. Miła kelnerka zalewała fusy w kawie drugi raz wrzątkiem, by klientela nie siedziała przy pustym stoliku.

ula
na forum od listopada 2017
Szwejk
29.10.2022 15:25

Kiosk pani Kotnowskiej przy Kolejowej. Jedyny punkt w Krośnie gdzie kupiłeś 1 sporta za 20 groszy.

Szwejk
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)