- Jest to decyzja dyrektorów szkół, którzy uważają, że egzaminy należy przeprowadzić, aby uczniowie nie ponosili konsekwencji strajku – mówi Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna. Zapewnia, że liczba nauczycieli oddelegowanych do przeprowadzenia egzaminów jest wystarczająca.
- Jeżeli w którejś ze szkół brakuje nauczycieli, pomogą pedagodzy z innych krośnieńskich placówek, którzy nie strajkują – dodaje. - Radzimy sobie sami, nie zatrudniamy bezrobotnych czy emerytów, bo to by było łamanie prawa.
Egzaminy rozpoczną się w środę (10.04) o godzinie 9.00, a zakończą w piątek (12.04) egzaminem językowym. - Spróbujemy przeprowadzić je tak, jak to powinno wyglądać – zapewnia Robert Guzik, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół z oddziałami integracyjnymi. - Prawda jednak jest taka, że nawet jeśli uda nam się przeprowadzić wszystkie egzaminy, to strajk będzie trwał dalej.
Rodzice oraz uczniowie znajdą informacje na temat bieżącej sytuacji w szkołach i egzaminów w systemie e-dziennik, na stronie internetowej szkoły i na drzwiach placówki. Informacji można również zasięgnąć telefonicznie.
Protest nauczycieli zgodnie z zapowiedziami rozpoczął się 8 kwietnia. W Krośnie strajkuje 21 szkół i placówek oświatowych. Dziewiętnaście jest prowadzonych przez Miasto Krosno, dwie przez ministerstwa (Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego i Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego). Normalnie pracuje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 "Mechanik", Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego, Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Bursa Międzyszkolna.