Strajk nauczycieli w Krośnie. "Stoją" wszystkie szkoły oprócz dwóch

W poniedziałek (08.04) rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. W Krośnie do protestu przyłączyły się wszystkie szkoły z wyjątkiem dwóch placówek. Ostatni taki strajk w Polsce wydarzył się w 1993.
Komitet Strajkowy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie
Damian Krzanowski

Do Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Krośnie (Guzikówka), gdzie na co dzień uczy się około 1400 uczniów, w poniedziałek przyszło około 25 osób. Wszyscy to uczniowie szkoły podstawowej. Nie pojawili się gimnazjaliści i licealiści. W placówce strajkuje 75 nauczycieli.

- Szkoła została oflagowana, przy wejściu głównym widnieje napis strajk, działa trzyosobowy komitet strajkowy, który pełni dyżury – relacjonuje Witold Deptuch, dyrektor placówki. - Szkoła pracuje normalnie. Czynne są stołówka i świetlica. Uczniom, którzy dzisiaj zjawili się szkole, zapewniliśmy zajęcia opiekuńcze na świetlicy.

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika przy ul. Piotra Skargi
damian krzanowski

W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Krośnie (Kopernik) strajkuje 39 nauczycieli. To prawie cała kadra z wyjątkiem dwóch osób, z których jedna przynależy do NSZZ „Solidarność”, zaś druga to ksiądz katecheta. - Do szkoły przyszło trzech uczniów, ale po usłyszeniu, że oferujemy zajęcia opiekuńcze, zrezygnowali z pozostania – mówi Ryszard Józefczyk, dyrektor liceum.

Z wyjątkiem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 (Mechanik) oraz Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego, gdzie funkcjonuje technikum nr 7, do protestu przyłączyły się wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie na terenie Krosna. Oprócz tego do strajku nie przystąpiła Bursa Międzyszkolna i Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Równocześnie z nauczycielami protest prowadzą pracownicy administracji i obsługi, zatrudnieni w jednostkach oświatowych na ponad 300 etatach.

Strajk nauczycieli odbywa się w całej Polsce
damian krzanowski

- Do strajku przystąpiło dziewiętnaście placówek podległych miastu – mówi Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna. - Z tysiąca nauczycieli, którzy uczą w krośnieńskich placówkach, nie strajkuje tylko 80 (w tym katecheci i zastępcy dyrektorów). Na prawie 11 tysięcy dzieci i młodzieży do szkół zgłosiło się tylko 176, w przedszkolu jest pod opieką 72 dzieci, do szkół podstawowych przyszło 57 uczniów, do średnich - 41, 6 w SOSW-ie.

STRAJK NAUCZYCIELI  W 1993
  • W czasie masowego strajku nauczycieli w 1993 zamknięto tysiące szkół, część placówek okupowali nauczyciele, w niektórych odwołano matury. Według związkowców strajkowało wtedy 70% szkół, według MEN tylko 13%. Pomimo kilkunastodniowej akcji protestacyjnej nauczycielom nie udało się wywalczyć podwyżek. Dodatkowo za dni, w czasie których strajkowali, nie otrzymali wynagrodzenia.

Egzaminy pod znakiem zapytania

Jeśli protest się przedłuży, istnieje obawa, że zbiegnie się on z planowanymi egzaminami dla gimnazjalistów (10, 11 i 12 kwietnia), uczniów szkół podstawowych (15, 16 i 17 kwietnia) oraz maturzystów (od 6 maja).

Miejski Zespół Szkół nr 5 przy ul. Piotra Skargi
damian Krzanowski

Dyrektorzy mają nadzieję, że strajk nie potrwa długo, ale istnieje obawa, że zaplanowane egzaminy mogą się nie odbyć w ustalonym terminie. - W naszej szkole mają zostać przeprowadzone egzaminy gimnazjalne – mówi dyrektor Józefczyk. - Jeżeli nauczyciele wykażą determinację i strajk się przedłuży, harmonogram egzaminów legnie w gruzach. Pojawi się problem ze skompletowaniem zespołów egzaminacyjnych. W takiej sytuacji na pewno będę prosił o pomoc dyrektorów okolicznych szkół.

Natomiast dyrektor Deptuch zapewnił swoich uczniów, że egzamin gimnazjalny się odbędzie. - Mam grupę niestrajkujących nauczycieli, którzy będą pilnować zdających. Kadra na dwa pierwsze dni egzaminów jest wystarczająca, problemy mogą wyniknąć z językiem angielskim, ale mam nadzieję, że sobie poradzimy.

Walczą o swoje

Od dawna płace nauczycieli to kość niezgody między rządem a związkami zawodowymi. Te ostatnie zażądały podwyższenia zasadniczych wynagrodzeń dla nauczycieli o tysiąc złotych z wyrównaniem od stycznia 2019 bez względu na stopień awansu zawodowego. Z trzech związków zawodowych porozumienie z rządem podpisało NSZZ „Solidarność”. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczęli strajk.

Szkoła Podstawowa nr 10 przy ul.  Magurów
adrian krzanowski

- Strajkujemy, bo nie zgadzamy się na obecny kształt reformy – mówią nauczyciele strajkujący w krośnieńskim Koperniku. - W tym roku będziemy mieć podwójny rocznik w szkole, a do końca nie wiemy, jak będziemy pracować i jak to będzie wyglądało. W związku z tym mamy coraz więcej obowiązków, a płace od wielu, wielu lat zamrożone. Reforma była przeprowadzona szybko, bez pomysłu. Przy jej przeprowadzeniu nikt z nami nie rozmawiał i nie traktował nas poważnie.

Według dyrektora Józefczyka rozczarowuje samo rozwiązanie konfliktu na linii nauczyciele-rząd. - Nie satysfakcjonuje ono obu stron – mówi. - Brakło poczucia odpowiedzialności i pewnej konsekwencji w dochodzeniu do rozwiązań. Nie wypracowano konsensusu, a strony utwierdziły się w swoich przekonaniach. To źle wróży. Prowadzenie rozmów w sytuacji zaognionej, w emocjach i oczekiwaniach uczniów okazało się złym rozwiązaniem.

Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Konopnickiej
adrian krzanowski

Co proponuje magistrat

Na czas trwania strajku Urząd Miasta Krosna postanowił zorganizować zajęcia zastępcze dla dzieci i młodzieży w podległych instytucjach. W Zespole Krytych Pływalni w Krośnie będą organizowane zajęcia z pływania, w ArtKinie seanse filmowe, zaś w bibliotece zajęcia kulturalne. Pracownicy magistratu, którzy mają problem w zapewnieniu opieki swoim dzieciom, mogą zabrać je ze sobą do pracy.

"Elektryk" przy ul. Rzeszowskiej 
adrian krzanowski

Urząd Miasta powoli przygotowuje się również na czas egzaminów. Obecnie krośnieński magistrat przeprowadza analizę ilu uczniów przystąpi do egzaminu gimnazjalnego.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person trw_krosno @wp.pl
09.04.2019 07:29

Popieram  nauczycieli. Walczcie  o Swoje ! Dla wszystkich jest to i dla Was powinno się znaleść.

Mam dwie córki po Uniwersytecie Pedagogicznym  i UJ. Patrząc na to co się dzieje, to bardziej rozumiem Ich decyzję.   Nie   pracują w szkołach. Pozdrawiam serdecznie   KD

person
trw_krosno @wp.pl
na forum od stycznia 2018
star
person ivamela
08.04.2019 13:58

Podwyżki popieram..ale kurna dostają kasę to niech coś dają  od siebie wiecej. Moja córka bierze korki bo pani od matmy czy angielskiego nie raczy uczyć tylko wymaga.I od razu uprzedzę szczekaczy-nie jest tłukiem a świadectwa ma z paskiem.Ja płace za lekcje ,więc niech mi taka nauczycielka teraz za nie wróci !!!.Co powiecie na robienie sobie selfie na lekcji i publikowanie w Insta..bo i taką ma w kadrze super szkoła.Ona ma dostac podwyżkę!Nauczycieli z powołania jest garstka a reszta gna z programem ,żeby wyrobić normy. Dlatego z tymi sukcesami to lekka przesada..ani jeden nauczyciel z owej szkoły nie dba o rozwój  ucznów..olimpiada .tak ale dzieciak siedzi w domu uczy się sam.

person
ivamela
na forum od listopada 2017
person Niki_Manifesto
08.04.2019 13:47

Winicie nauczycieli? Odgrażacie się ludziom, pod których prowadzeniem zdobywaliście sukcesy, kształciciliście umiejętności, uczyliście się życia, współdziałania w grupie i samodzielnej pracy, również nad sobą, z jakimś skutkiem... Macie żal o to, że nie siedzą cicho, kiedy góra ustawia ich jak pionki. A oni są na samym dole systemu edukacji... nieoświeconego systemu oświaty.

person
Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
starstarstar
person popieram
08.04.2019 13:43

Podziwiam nauczycieli za ich determinację w dążeniu do godziwego wynagrodzenia za ich na pewno odpowiedzialną pracę. Jako rodzic dwójki dzieci, uczących się w szkołach krośnieńskich mogę powiedzieć, że dobrych, a nawet wspaniałych nauczycieli w Krośnie nie brakuje.  Jestem z Wami.

person
popieram
na forum od listopada 2017
starstar
person mscgs24
08.04.2019 13:43

Nie mam w rodzinie nauczycieli, ale mam trójkę uczących się dzieci. 

W temacie strajku TAK! Popieram Was nauczyciele, bo rząd PO i PiS przez ostatnie lata robił wodę z mózgu nie tylko uczniom, rodzicom ale i Wam. Bezkarnie rozdają teraz pieniądze części patologii i nierobom, dlaczego mieliby Wam nie dać, skoro to Wy ich kształciliście? 

Co to za podziały społeczne? Górnikom dają, policji dają, lekarzom i pielęgniarkom też, a nauczyciele to co - gorszy sort? Walczcie uparcie i bądźcie konsekwentni!

person
mscgs24
na forum od listopada 2017
star
person carynska
08.04.2019 13:38

Popieram nauczycieli. Dość kłamstw pisowskich "fachowców " od oświaty. Tym ludziom teraz tylko kampania wyborcza w głowie i w związku z tym , wycenianie krów i świń wyżej niż edukatorów dzieci i młodzieży. Czy rolnicy zgłupieją do reszty i dadzą się tym przekupić? Strach pomyśleć , co będzie gdy indyjskie krowy się dowiedzą o kasie w Polsce i zaczną granicę szturmować?))

Nauczyciele nie poddajcie się!! Jak to zrobicie, zostaniecie kolejny raz oszukani i opluci.

person
carynska
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (56) forward