W 2020 roku polnej drodze w Turaszówce, która znajduje się w pobliżu ulic Klonowej i Wincentego Witosa, nadano imię gen. Kuklińskiego, pułkownika Ludowego Wojska Polskiego i agenta wywiadu Stanów Zjednoczonych pod pseudonimem „Jack Strong”. Była to propozycja mieszkańców.
Mimo że Komisja ds. nazewnictwa obiektów infrastruktury miejskiej źle oceniła pomysł, radni przegłosowali uchwałę. Według komisji taka nazwa odbiegała od nazw pobliskich ulic, które nawiązują do geografii i przyrody. Pisaliśmy o tym tutaj.
Teraz, po dwóch latach nazwę ulicy czeka drobna korekta. Do tej pory jej zapis wyglądał tak: „ulica Generała Ryszarda Kuklińskiego”, po zmianie będzie to „ul. gen. Ryszarda Kuklińskiego” (skrócona nazwa to „ul. gen. R. Kuklińskiego).
To nie koniec zmian w nazewnictwie ulic Krosna. Okazało się, że trzy ulice miasta, których patronami są polscy królowie, są błędnie zapisywane. Do tej pory skracano imiona władców do inicjałów. Jednak według zasad pisowni jest to niedopuszczalne. Dlatego od teraz zamiast ul. „S. Batorego”, „B. Chrobrego” i „K. Wielkiego”, będzie obowiązywała tylko pełna pisownia: „Stefana Batorego”, „Bolesława Chrobrego” i „Kazimierza Wielkiego”.
Zmiany są drobne i nie zmieniają adresów zamieszkania czy zameldowania, dlatego mieszkańcy tych ulic nie będą musieli wymieniać dokumentów ani nigdzie zgłaszać tych korekt.
do Kejru : odpowidź prof. Bralczyka . W Sanoku mają rację
Szanowny Panie Profesorze,
moja sprawa jest dość błaha: czy po skrótowcu doktor – dr w odmianie przez przypadki, np. doktora – stawia się kropkę czy nie? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam!!!
Agnieszka S.Po skrótowcu zakończonym ostatnią literą wyrazu nieskróconego kropki nie ma, po skrótowcu zakończonym literą „wcześniejszą” – jest. W tym przypadku słowo wyraz odnosi się do formy wyrazowej, a zatem skrót dr. od wyrazów (form) doktora, doktorem itp. kropkę z tyłu mieć powinien. Gdy mówimy o pani doktor, słowa doktor nie odmieniamy, a zatem wszystkie formy zależne kończą się na r i, co za tym idzie, kropki po nich nie ma (np. byłem tam z dr Przełęcką).
Pozdrawiam – J. Bralczyk, prof. (z kropką).
Jerzy Bralczyk
Gdyby dom był/stał NA ulicy, to nie byłoby ulicy...
Do helter_skelter
Zgodnie z obowiązującymi zasadami pisowni nie stawiamy kropki, gdy skrót kończy się ostatnią literą skracanego wyrazu, np. dr (doktor), mgr (magister), mjr major), płk (pułkownik). W Sanoku powinni zatem śmiać się z własnej niewiedzy. Czy to jednak powód do śmiechu ? A poetka pisała - "Pójdź, dziecię! ja cię uczyć każę!" …
Warto jeszcze zmienić nazwę Kletówki na Kletówka.
Jeśli mówimy o poprawności językowej, może czas zacząć mówić "na Turaszówce", a nie "w Turaszówce". W Rzeszowie jest Baranówka, podobieństwo duże.
..a po wjeździe do Krosna, przy DK28, stoi tablica z nazwą ulicy: "ulica prof. dr Jerzego Dmochowskiego". Dałoby się na tej tablicy dorysować kropkę po "dr"? Sanoczanie się śmieją, że w Krośnie jakieś inne zasady pisowni obowiązują. Na pewno jest więcej takich błędów.
AG - Pełna zgoda. poprawna pisownia to:. redakcja, dom, sklep tylko PRZY ULICY.
AG - rzeczywiście, wyjątkowo denerwują niepoprawnie sklecone tytuły i nagłówki
Czyżby polska ortografia się zmieniła, czy to tylko niedouczenie niektórych osób skutkuje powyższą sytuacją? Tak tylko pytam, ja który na co dzień walczę o czystość języka i poprawność językową zarówno w mowie, jak i w piśmie. Taki ze mnie dinozaur lingwistyczny, który wytykając błędy językowe, ciągle słyszy język jest żywy i ewoluuje. Bla, bla, bla. Zasady są jedne i nienaruszalne. Redakcja, dom, przedszkole znajdują się przy ulicy, a nie na niej.