Dawna „dyrektorówka” na sprzedaż. Można ją kupić za 1,5 mln zł

Zabytkowa „dyrektorówka” przy ul. Grodzkiej to dawny budynek administracyjny Krośnieńskich Hut Szkła. Obecnie wymaga generalnego remontu. Dotychczasowi właściciele planowali przebudować ją na biura i usługi, a nawet przedszkole. Plany jednak nie zostały zrealizowane. Teraz budynek można kupić za 1,5 mln zł.
"Dyrektorówka" niegdyś była budynkiem administracyjnym hut szkła. Jak na razie plany jej przebudowy nie doszły do realizacji
Archiwum prywatne/Anna Twardy

„Dyrektorówka” znajduje się za pasażem handlowym przy ul. Niepodległości na działce o powierzchni 20 arów, sąsiaduje z torami kolejowymi i parkiem Kaczkowskich. Budynek ma parter, jedno piętro i nieużytkowe poddasze, jest częściowo podpiwniczony. Wymaga generalnego remontu z powodu złego stanu technicznego. Prowadzi do niego asfaltowa droga, jest też parking.

Działania przy budynku wymagają uzgodnień z konserwatorem, bo obiekt znajduje się w gminnym rejestrze zabytków. Możliwe jest pozyskanie dofinansowania na remont z budżetu państwa (tzw. "ulga na zabytki" w wysokości 50% kosztów remontu).

Tak obecnie wygląda "dyrektorówka"
Anna Twardy

Dotychczasowi właściciele mieli wobec „dyrektorówki” spore plany. Chcieli przebudować budynek na obiekt biurowy, handlowy i usługowy. Jeden z projektów zakładał urządzenie centrum konferencyjno-biznesowego o powierzchni użytkowej ok. 670 m2. Drugi natomiast utworzenie w nim przedszkola i usług na piętrze oraz zagospodarowanie piwnic i poddasza o łącznej powierzchni użytkowej 1033 m2.

Plany te nie doszły do realizacji, ale w budynku wykonano pewne prace. Zdemontowano stolarkę drzwiową i okienną, rozebrano podłogi i posadzki, skuto tynki. Doprowadzono też przyłącz ciepłowniczy, wykonano ekspertyzę techniczną oraz inwentaryzację budowlaną.

Jeden z projektów przebudowy "dyrektorówki"
Archiwum PRYWATNE

Dalsze prace remontowe wstrzymano do 26 stycznia 2022 roku ze względu na inwestycję dotyczącą skrzyżowań linii kolejowej z drogami na terenie miasta. Sprawiło to, że dotychczasowy właściciel „dyrektorówki” zmienił swoje plany inwestycyjne i postanowił sprzedać budynek za 1,5 mln zł.

Teren, na którym stoi budynek, należał niegdyś do posiadłości Cecylii z hr. Potockich Kaczkowskiej. W 1923 roku został zakupiony przez Spółkę Akcyjną Polskie Huty Szkła w Krakowie, która zbudowała też na nim Hutę Szkła Gospodarczego "Krosno I" (obecny pasaż).

W budynku mogło powstać centrum konferencyjno-biznesowe
Archiwum prywatne

Jak podaje Genealogia Krośnian, sama "dyrektorówka" została wybudowana w 1924 roku przez Henryka Griffela z przeznaczeniem na mieszkanie i biuro dla pracowników huty. Z czasem obiekt został rozbudowany i nadbudowany. Swoją siedzibę miał w nim dyrektor zakładu. Były też mieszkania dla pracowników oraz przez pewien czas zakładowy ośrodek zdrowia.

Na ścianie w dawnym pokoju dyrektora znajduje się jedna z nielicznych mozaik w Krośnie, o której pisaliśmy tutaj.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kurnachata
06.08.2022 21:35

Budynek bardzo wpisał się w okolice przez lata, huta sama w sobie skończyła jak właśnie skończyła. Cena może i też jest realna bo nie wiem czy budowa podobnej wielkości budynku tyle nie kosztuje.

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)