Chinkali, chaczapuri i charczo, czyli "Gruzińskie Smaki" w Krośnie

Gruzini Mate i Vano postanowili urozmaicić ofertę gastronomiczną Krosna przepełnioną pizzami i kebabami. W swoim lokalu na Ordynackiej serwują tradycyjne dania kuchni gruzińskiej oraz wypieki, które można wziąć na wynos. Jak zapewniają kucharze, wszystko jest świeże, aromatyczne i syte.
"Gruzińskie Smaki" to nowy lokal prowadzony przez syna i ojca
Damian Krzanowski

Mate Modebadze przyjechał do Polski 4 lata temu, w Krośnie poznał swoją żonę i dla niej tutaj został. Nie jest kucharzem z zawodu, lecz z zamiłowania, a o otwarciu własnego lokalu z kuchnią gruzińską marzył od dawna. W realizacji tego pomysłu pomaga mu tata – Vano, który niedawno przeprowadził się do Polski właśnie w tym celu.

Mate 8 lat pracuje w gastronomii, bardzo dobrze mówi po polsku, prywatnie jest świeżo upieczonym ojcem. Vano dopiero uczy się języka. Na pytanie, czy podoba mu się Polska, śmieje się, że na razie kursuje tylko między Krosnem a Dębicą. Udało mu się jednak odwiedzić Kraków. "Jest piękny! I mały Kraków też fajny" - mówi pokazując w kierunku pobliskiego Rynku
damian krzanowski

Ich pracę na kuchni można podglądać już od rana przez wielką szybę. – Nic nie ukrywamy, wszystko widać z ulicy. Korzystamy ze świeżych produktów, to dla nas bardzo ważne. Dania przygotowujemy na bieżąco, są dobre, syte, można się nimi najeść – podkreśla Mate.

Na blacie przy szybie kucharze m.in. wyrabiają i faszerują ciasta oraz lepią gruzińskie pierogi
damian krzanowski

Co zjemy w „Gruzińskich Smakach”?

Zaraz po wejściu, w oczy rzuca się witryna z wypiekami. Znajdziemy tu kilka rodzajów chaczapuri. – Po gruzińsku „chaczo” to twaróg, a „puri” to chleb. Jest to ciasto półfrancuskie nadziewane serem i różnymi dodatkami np. szpinakiem, szynką, kurczakiem, mięsem wołowym i wieprzowiną – tłumaczy kucharz.

Gotowe, wypiekane rano chaczapuri można kupić "na szybko". Są dość duże, większe od drożdzówek i innych wypieków znanych nam z tradycyjnych piekarni
damian krzanowski

W menu dań na ciepło jest także chaczapuri adżarskie (pochodzące z regionu Adżarii) które przygotowuje się z ciasta drożdżowego w kształcie łódki i serwuje z jajkiem oraz chaczapuri megrelskie (z regionu Megrelii), które z wyglądu przypomina pizzę. Z tą różnicą, że ser jest nie tylko na wierzchu, ale także w środku placka.

Chaczapuri adżarskie
damian krzanowski

Wśród wypieków, po które można wpaść na wynos jest także coś słodkiego - croissanty np. z serem i rodzynkami lub z bananem i czekoladą.

Ciasto francuskie nadziewane wiśnią i czekoladą to jedna z propozycji dla fanów słodkich wypieków
damian krzanowski

Dla osób, które mają więcej czasu na degustację, przygotowano w lokalu kilka stolików. Na gorąco zjeść można tutaj także aromatyczną, ostro przyprawioną zupę charczo z mięsem wołowym oraz chinkali. – Polacy zazwyczaj mówią  „czinkali”, jednak poprawnie wymawia się to tak, jak się pisze – podkreśla Mate i tłumaczy: - To gruzińskie pierożki, które pochodzą z górskiego regionu Kazbegi. Tradycyjnie nadziewa się je baraniną, jednak tutaj przygotowujemy je z mieszanką wołowiny i wieprzowiny.

Zupa charcho
damian krzanowski

Chinkali mają specyficzny kształt sakiewek. Mate wyjaśnia, że bardzo ważny jest sposób, w jaki się je spożywa: - Podczas gotowania w pierożkach powstaje bulion. Aby nie stracić jego aromatów, należy chwycić ogonek w palce, lekko nadgryźć ciasto, a następnie wypić rosół. Na koniec zjadamy resztę ciasta, ale ogonek zostawiamy.

Chinkali przed ugotowaniem
damian krzanowski

Jeśli ktoś nie lubi jeść rękoma, może ogonek nakłuć na widelec i dalej zjeść w ten sam sposób. Nie jest zalecane krojenie chinkali na talerzu.

Chinkali podawane jest w porcjach po 3 szt. (18 zł) i 5 szt. (29 zł)
damian krzanowski

Do picia spróbować można słodkiej lemoniady produkowanej w Gruzji, np. z estragonem, winogronami lub o smaku wanilii i śmietanki. Niedługo znajdziemy tam także gruzińskie wino. W przyszłości kucharze chcą serwować również dania z grilla, w których specjalizuje się  Vano, np. lula kebab i gruziński szaszłyk.

- Nie jest to jednak kebab w takiej postaci, jaką znają Polacy. Mięso nadziewa się na patyki, smaży na grillu i podaje z różnymi sosami – mówi Mate.

 Mate i Vano dzielą się ze swoimi klientami pozytywnym nastawieniem i gruzińską gościnnością
damian krzanowski

Gruzini przyznają, że po miesiącu działalności już mają pierwszych stałych klientów. – Krośnianie dają nam znać, że im smakuje. Cieszą się, że to nie kolejna pizzeria ani kebab, tylko coś innego, czego jeszcze nie było.

„Gruzińskie Smaki” otwarte są od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-18:00. Lokal znajdziecie przy ul. Ordynackiej 2 między sklepem myśliwskim a z drobiazgami.

Lokal mieści się niedaleko Rynku, przy ul. Ordynackiej 2
damian krzanowski
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Jakubjakub
26.01.2023 22:35

Nie wiedziałem, że mamy taki lokal i to w takim miejscu. Na pewno przyjdę popróbować, a może będę wracał.

Jakubjakub
na forum od listopada 2017
kardiodzik
26.01.2023 22:06

viserion - dokładnie... Po dobre jedzenie podejść 500 - 800 metrów to nic... Chyba oczywiste, że w rynku miejsc nie ma i nie będzie...

kardiodzik
na forum od lipca 2021
black_crow
26.01.2023 16:45

W końcu coś nowego i oryginalnego na gastronomicznej mapie Krosna. Jadłem w kilku gruzińskich restauracjach i jest to bardzo smaczna kuchnia. Trzymam kciuki

black_crow
na forum od kwietnia 2019
wed
26.01.2023 15:22

Fajna oferta, oby tylko przetrwali ceny mediów. Powodzenia !

wed
na forum od listopada 2017
kornelia111
26.01.2023 14:15

Bardzo smaczne jedzenie. Jadłam pierożki chinkali i chaczapuri oraz piłam lemoniadę. Polecam

kornelia111
na forum od grudnia 2022
jan_moszcz
26.01.2023 12:59

Te pierożki to mistrzostwo świata! Yumi yumi

jan_moszcz
na forum od lipca 2021
kardiodzik
26.01.2023 12:19

Odważni panowie...

W Krakowie może tak, Rzeszów i setki osób na ulicach przechodzących obok...

W Krośnie non stop 2-3 pizzerie , mak, coś w vivo jak już ktoś jest i tyle... Reszta albo padła albo zdycha... A rachunki za media w tym roku położą kolejne lokalne + podwyżki płac... Mimo wszystko powodzenia Gruzini !

kardiodzik
na forum od lipca 2021
WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)