Bon ma być wsparciem dla starszych i ułatwić im korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych. Z projektu skorzystają ci mieszkańcy Krosna, którzy:
Wystarczy tylko, że złożą odpowiedni wniosek. Osoba, która otrzyma taki bon, będzie mogła skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji.
Powodem, dla którego powstał „Bon Zdrowotny dla Seniora”, są długie, często wielomiesięczne kolejki na zabiegi i brak większych kontraktów ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt ma skrócić czas oczekiwania.
- Jest to jeden z pierwszych projektów wychodzących naprzeciw zapotrzebowaniu najstarszych mieszkańców Krosna, który ma na celu poprawić ich sprawność fizyczną, samodzielność i ułatwić im dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych oraz fizjoterapeutycznych – mówił na sesji Witold Skiba, radny miasta i przewodniczący Komisji Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych.
Projekt będzie kosztował budżet miasta 50 tys. zł i obejmie około 250 osób. Bon zdrowotny o wartości 200 zł będzie można przeznaczyć na 10 wizyt w przychodni. Każda wizyta obejmie od 3 do 5 zabiegów rehabilitacyjnych w ciągu dnia. O tym, jakie to będą zabiegi, zadecyduje lekarz lub fizjoterapeuta. Senior będzie mógł skorzystać z projektu raz na 3 lata.
Obecnie magistrat szuka partnera programu, który będzie świadczył takie usługi. Opracowywany jest również regulamin świadczeń i zasad ich udzielania. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty w sierpniu, nabór do projektu ruszy we wrześniu. Możliwe, że w przyszłym roku pieniądze przeznaczone na ten projekt będą wyższe.
- To jest krok w dobrym kierunku. Opiece senioralnej powinno się poświęcać coraz więcej uwagi i przeznaczać na nią coraz więcej środków – twierdził Zbigniew Kubit, przewodniczący Rady Miasta.
Bon zdrowotny jest częścią pakietu „Krosno dla seniora”, który przygotowuje Urząd Miasta we współpracy z Radą Seniorów. Są to działania realizowane z myślą o najstarszych mieszkańcach miasta. W ramach pakietu znajdą się również: warsztaty e-senior, które pozwolą na poznanie nowości cyfrowych i naukę obsługi komputera, opieka sąsiedzka, kurs bezpiecznego upadania, czy „złota rączka dla seniora”.
Na przełomie lipca i sierpnia zostanie też podpisana umowa na realizację projektu „Zwiększenie usług opiekuńczych w Krośnie”. W jego ramach będzie realizowana teleopieka, czyli samotny i niesamodzielny senior będzie miał założoną opaskę monitorującą przez 24 godziny na dobę.
- Takie działania są przez nas podejmowane, żeby każdy senior wiedział, że może liczyć na wsparcie i pomoc, żeby nie czuł się bezradny – mówi Bronisław Baran, zastępca Prezydenta Krosna.
No nareszcie coś z myślą o mieszkańcach. Aż miło poczytać...
„Zwiększenie usług opiekuńczych w Krośnie”. W jego ramach będzie realizowana teleopieka, czyli samotny i niesamodzielny senior będzie miał założoną opaskę monitorującą przez 24 godziny na dobę."
To się po prostu seniorom należy cytując klasyka. Dzieci wyjechały, pozakładały rodziny i mieszkają za granicą i w dużych miastach... a seniorzy? Często nie mają nawet jak zrobić zakupów czy sobie coś ugotować. Niektórzy zapominają nawet o wzięciu leków czy opłaceniu rachunków a sprawy urzędowe są już w ogóle poza ich zasięgiem. Niektórzy mają problemy z dostaniem się do lekarzy nie tylko specjalistów. Działania w tym kierunku na terenie Krosna powinny być potraktowane jako priorytet.