Bezpieczeństwo wewnętrzne i ratownictwo. Nowe kierunki na uczelni w Krośnie

W Krośnie studenci będą mogli kształcić się na specjalistę od bezpieczeństwa i ratownika medycznego. Od nowego roku akademickiego na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych ruszają dwa nowe kierunki: Bezpieczeństwo wewnętrzne i Ratownictwo medyczne. Rekrutacja na nie wciąż trwa.
Dr Renata Dziubaszewska - dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki PANS Krosno
Damian Krzanowski

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Stacjonarne studia I stopnia (licencjat) na dwóch specjalnościach: zarządzanie kryzysowe i zwiększanie odporności oraz obronność państwa

Na tym kierunku studenci przygotują się do pracy w zakresie ochrony i bezpieczeństwa wewnętrznego. Zdobędą wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego, analizy zagrożeń, ochrony informacji, cyberprzestępstwa czy przeciwdziałania terroryzmowi. Nauczą się rozpoznawać, oceniać i minimalizować zagrożenia w różnych środowiskach, a tym samym będą umieli tworzyć i wdrażać strategie bezpieczeństwa, zarządzać sytuacjami kryzysowymi oraz analizować i monitorować ryzyko.

- Studenci będą mieli zajęcia między innymi  z takich przedmiotów jak: samoobrona i sztuki walki, wstęp do kryminologii i kryminalistyki, podstawy wyszkolenia strzeleckiego, obrona cywilna i ochrona ludności czy militarne i pozamilitarne systemy obrony państwa – mówi dr Renata Dziubaszewska, dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki PANS Krosno.

Studenci będą uczestniczyć też w projektach badawczych, praktykach zawodowych oraz w symulacjach sytuacji kryzysowych. - Praktyka została podzielona na części: administracja publiczna, służby mundurowe oraz praktyka dyplomowa. Jej celem jest przygotowanie studentów do wykonywania zadań w instytucjach zarządzania i organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego, a także weryfikacja wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych zdobytych podczas studiów – dodaje dr Renata Dziubaszewska.

- Ten kierunek został uruchomiony w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie ochrony i bezpieczeństwa – mówi Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie dr. hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS. – Bezpieczeństwo wewnętrzne to dziedzina, która ma duże znaczenie dla społeczeństwa. Kierunek został opracowany we współpracy z doświadczonymi pracownikami służb bezpieczeństwa oraz ekspertami z różnych dziedzin.

Studenci po ukończeniu tych studiów będą mogli pracować w sektorze publicznym, prywatnym oraz organizacjach międzynarodowych. Będą mogli pełnić role specjalistów ds. bezpieczeństwa, doradców ds. zarządzania ryzykiem czy analityków bezpieczeństwa.

Obecnie trwają zapisy na ten kierunek do 21 września, ale niewykluczone, że ten termin zostanie przedłużony. Głównym warunkiem rekrutacji jest matura. Studia są przeznaczone dla osób niezwiązanych z bezpieczeństwem wewnętrznych, jak i dla tych, którzy pracują już w branży. Absolwenci będą mogli kontynuować naukę na poziomie magisterskim lub podjąć specjalistyczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa.

Więcej informacji: tutaj. Strona rekrutacji tutaj

Ratownictwo medyczne

Stacjonarna studia I stopnia (licencjat)

Na tym kierunku studenci zdobędą wiedzę medyczną i praktyczne umiejętności z zakresu medycyny (anatomii, fizjologii, patologii, farmakologii, diagnostyki i terapii chorób, psychologii i komunikacji), pierwszej pomocy, resuscytacji, obsługi urządzeń medycznych oraz zarządzania sytuacjami awaryjnymi. Studenci będą odbywać staże oraz 6-miesięczne praktyki w placówkach medycznych.

- Program studiów nie przewiduje specjalizacji, a skupia się na zapewnieniu studentom kompleksowej wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do wykonywania zawodu ratownika medycznego - podkreśla Rektor PANS w Krośnie. - Studiowanie Ratownictwa medycznego to nie tylko droga do satysfakcjonującej kariery zawodowej, ale także szansa na pomaganie innym i działanie w ekstremalnych sytuacjach. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do podjęcia wyzwania.

Absolwenci zostaną przygotowani do udzielania profesjonalnej pomocy medycznej w nagłych wypadkach i sytuacjach kryzysowych. Będą mogli pracować jako ratownicy medyczni w szpitalach, np. na szpitalnych oddziałach ratunkowych, klinikach, miejscach pracy, na imprezach masowych czy w służbach ratowniczych.

Po zakończeniu studiów będą mogli kontynuować naukę na poziomie magisterskim lub podjąć specjalistyczne szkolenia w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Rekrutacja na ten kierunek właśnie ruszyła (18.09). O kolejności przyjmowania kandydatów zadecyduje matura. Wyjątkiem są laureaci i finaliści olimpiad biologicznych lub chemicznych, którzy będą przyjmowani bez postępowania kwalifikacyjnego.

Więcej informacji: tutaj. Strona rekrutacji tutaj.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kardiodzik
18.09.2023 17:17

"Studenci po ukończeniu tych studiów będą mogli pracować w sektorze publicznym, prywatnym oraz organizacjach międzynarodowych. Będą mogli pełnić role specjalistów ds. bezpieczeństwa, doradców ds. zarządzania ryzykiem czy analityków bezpieczeństwa" - a ile ofert pracy z tego typu instytucji jest w tym mieście miesięcznie? 0 ? 1 ? 0?

Analityk bezpieczeństwa w Krośnie? Jaśle? Sanoku? W Rzeszowie nie ma takich ofert nawet...

Już widzę, jak absolwenta PWSZ / KPU / PANS czy jak to się nazywa przyjmują do pracy w "organizacji międzynarodowej"...

kardiodzik
na forum od lipca 2021
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)