W Krośnie zrobisz już magistra. Od lutego nowy kierunek na PWSZ

Dobra wiadomość dla uczniów szkół średnich i obecnych absolwentów krośnieńskiej uczelni, którzy nie chcą wyjeżdżać z miasta, aby kontynuować studia magisterskie. PWSZ zdobył uprawnienia do prowadzenia studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku "inżynieria produkcji". Nabór właśnie się rozpoczyna.
Dr Agnieszka Woźniak, dyrektor instytutu politechnicznego PWSZ, na którym powstał nowy kierunek studiów
Damian Krzanowski

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie jest zbyt małą uczelnią, aby każdy kierunek techniczny, który obecnie kończy się tytułem inżyniera, mógł mieć kontynuację na studiach II stopnia. Dlatego właśnie pojawił się pomysł na połączenie kilku specjalności i stworzenie nowego kierunku, który będzie się kończył tytułem magistra inżyniera.

- Studia magisterskie są odpowiedzią na zapotrzebowanie regionalnej gospodarki, poszukującej wykształconych specjalistów, przygotowanych do pracy w zakładach produkcyjnych i usługowych, ośrodkach naukowo-badawczych czy firmach projektowych i doradczych - podkreślają władze uczelni.

Inżynieria produkcji to nowy kierunek, który łączy w sobie specjalistyczne umiejętności praktyczne z zakresu zaawansowanych technik wytwarzania, kontroli jakości, ochrony środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zastosowania systemów  informatycznych.

- Dzisiejsze firmy nie szukają stereotypowego inżyniera, który jest wąsko wyspecjalizowany w swojej dziedzinie. Nowoczesny inżynier powinien mieć podstawy techniczne i łączyć różne dziedziny nauki, aby móc pracować w nowoczesnych przedsiębiorstwach. W takich, w których potrzebna jest wiedza techniczna, ale również organizacyjna i praca w grupie - stwierdza dr Agnieszka Woźniak, dyrektor instytutu politechnicznego PWSZ.

Ponad połowa godzin będzie realizowana w ramach praktycznych zajęć warsztatowych i laboratoryjnych. Ponadto, zajęcia będą odbywać się w firmach, z którymi uczelnia podpisała listy intencyjne i które mają zapotrzebowanie na takich specjalistów.

Inżynieria produkcji to pierwszy kierunek na PWSZ, na którym można zdobyć tytuł magistra
Jacek Wnuk / PWSZ KROSNo

W zajęciach na nowym kierunku będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 60 studentów, zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Nabór zaczyna się 23 stycznia. Studia będą trwać trzy semestry. Uczelnia planuje, że pierwsi studenci rozpoczną kształcenie już w lutym. Studia dzienne są bezpłatne, za zaoczne trzeba zapłacić 2100 zł za semestr. 

Nowy kierunek skierowany jest do absolwentów wszystkich kierunków studiów inżynierskich pierwszego stopnia z tytułem inżyniera oraz absolwentów studiów drugiego stopnia z tytułem magistra inżyniera.

Absolwenci szkół średnich po zdanej maturze również będą mogli rozpocząć naukę na studiach inżynierskich i później kontynuować ją przez kolejne trzy semestry aż do uzyskania stopnia magistra inżyniera.

ZOBACZ TEŻ
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
triador
19.01.2019 21:14

Nie ma co narzekać. Naprawdę w Krośnie nie jest źle. Budżet miasta Krosna (47 tys. mieszkańców) w 2019 roku to 368 mln złotych. Sanok z Jasłem mają razem nieco ponad 320 mln zł przy liczbie mieszkańców większej od Krosna o około 25 tysięcy. Budżet Gdańska (560 tys. mieszkańców) nieco ponad 3 miliardy zł. Zatem na 1 mieszkańca Gdańska przypadnie rocznie średnio 5,5 tysiąca złotych, a dla mieszkańca Krosna średnio ponad 7,5 tysiąca złotych.  W Jaśle jest to około 4,3 tysięcy złotych w Sanoku podobnie. Naprawdę nie ma co narzekać tylko wziąć się do roboty, żeby w Krośnie było jeszcze lepiej.

triador
na forum od listopada 2017
ciekawykrosnianin
18.01.2019 16:54

No tak, najlepiej siedzieć i narzekać, że "w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem". Jakoś mi się udało parę lat temu po PWSZ znaleźć dość dobrą pracę i to w Krośnie. Ostatnio zmieniałem robotę i to praca znalazła mnie, a nie ja ją.

PS. Pozdrowienia dla p. Agnieszki - super wykładowca, właściwa osoba na właściwym miejscu!

ciekawykrosnianin
na forum od listopada 2017
kurnachata
17.01.2019 23:13

Kto by pomyślał, zawsze wzorem nowoczesnego kraju były usługi i małe średnie firmy a obecnie faktoria, produkcja i kierunek inżynieria produkcji nawet w krosnie. 

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)