Pomysł 40 budek dla jerzyków z Budżetu Obywatelskiego uważam za nietrafiony, no bo niby gdzie by te budki zawiesić, na czyim budynku jerzyki broniłyby właściciela przed komarami itd?
I owszem, pewna określona kwota z Budżetu Obywatelskiego, ale nie bezpośrednio na kilka budek dla Iksińskiego, a na warsztaty informacyjno-propagandowe, czy nawet bezpośrednie niewielkie dopłaty do budki zakupionej przez Kowalskiego, Nowaka i każdego kto przed lęgiem budkę zakupi, zawiesi i to udokumentuje.
Witam. A propos budek dla ptaków. Sam kupiłem na allegro 2 budki dla ptaków. Koszt z wysyłką 4 dyszki. Obecnie w 1 odbył się wyleg sikorek. W 2 poki co cisza, ale nie tracę nadziei. Zachęcam, żeby zamiast wypisywać rozwlekle komentarze, każdy kupił choćby po 1 budce i zawiesił na pobliskim drzewie. Jak mówią w kupie siła. A owady zjadają nie tylko jerzyki.
Tak, edukacja dla dzieci i młodzieży to podstawa, świadomy i rozwojowy nauczyciel potrafi poprowadzić i zapewnić interesujące zajęcia. Budki lęgowe oczywiście każdy może wykonać, aby tylko miały odpowiednie parametry i z właściwych materiałów. natomiast ornitolodzy wskażą najwłaściwsze miejsca lokacji.
Powiem więcej, ta edukacja powinna być skierowana nie tylko do dzieci, uczniów, w równie dużym stopniu także do dorosłych mieszkańców Krosna. Stąd moja sugestia, aby Miasto zorganizowało takie spotkania czy też spacery ornitologiczne w trakcie swojej akcji Krosno Wiosną lub innej podobnej.
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków w roku 2011 powiesiło kilkadziesiąt w Warszawie. Kilka z nich zawisło na barierce balkonu na szóstym piętrze bloku na Mokotowie.
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Tylko po co zrzutka... to nie są jakieś gigantyczne kwoty. Można w szkołach na zajęciach ZPT czy jakie to tam teraz są zbudować takie budki. Wiązało by się to również z edukacją dzieci i młodzieży na punkcie przyrody i ekologii a przy okazji nauczyciele mogli by przygotować takie "pogadanki". Skoro teraz jest okres lęgowy to temat jest do ogarnięcia do przyszłego roku dzieciaki ze szkół które podjęły by taką formę edukacji zbudowały by wystarczającą ilość takich budek. To w końcu nie są "wille" dla ptactwa.
Zgadzam się tutaj też z Niki_Manifesto że dzieci osiągnęły by poprzez takie działania "większą wiedzę i orientację w tym temacie" a nauczyciele podczas pogadanek mogli by wyjaśnić "w jaki sposób można umieszczać na drzewach budki lęgowe". No i temat mielibyśmy ogarnięty praktycznie bez kosztów i z pożytkiem dla dzieci, młodzieży i środowiska.
Może warto zorganizować zrzutkę na pomagam.pl lub zrzutka.pl w sprawie budek dla jeżyków?
Można sprzyjające warunki dla gniazdowania jerzyków stworzyć, mozna budki dla nietoperzy montować ale betonowe miasto im nie sprzyja niestety. Wszechobecna chemia to zło ale czasami wyjścia nie ma, chodniki by nie zarastały jakby nimi ktoś chodził albo były zrobione nie z kostki a z masy jak przyzwoite ścieżki rowerowe (mało takich w Krośnie).
Jeśli mowa o naturalnych zjadaczach komarów, to jest jedyny sposób działania przeciw insektom, przyczynowy, a nie objawowy kosztowny i zatruwający chemicznie. Chcemy tu mieć czystsze środowisko, niż w metropoliach, a to człowiek człowiekowi szkodzi z wygodnictwa i braku świadomości skutków oraz potrzeb osobistych i ogólnych dla społeczności. Warto wrócić do tego pomysłu budek dla jerzyków jako projektu finansowanego z budżetu obywatelskiego. Przy obecnym zainteresowaniu obecnością ptaków w mieście, a sytuacja zmienia się diametralnie, rośnie świadomość potrzeby, można by to wygrać.
Mieszkańcy powoli zaczynają ogarniać temat ptaków w mieście. I to nie jak zwykle pod kątem szkodliwości gawronów skrzeczących nad ranem czy gołębi brudzących balkony i parapety, gnieżdżących się na tychże balkonach, tym razem pod kątem pożytecznej roli ptaków na osiedlach. Mamy zapytania od mieszkańców dwóch największych osiedli, czy i jakie oraz w jaki sposób można umieszczać na drzewach budki lęgowe. Po rozmowie ze specjalistą ornitologiem, mam już większą wiedzę i orientację w tym temacie, okazuje się, że wszystko jest do uzgodnienia z Miastem. Teraz trwa okres lęgowy, więc budki to kwestia przyszłego roku. Miasto organizuje taką piękną akcję Krosno Wiosną, gdzie jednym z punktów programu jest pokaz sokolniczy, ptaki drapieżne, a to tam jest miejsce na edukację ornitologiczną dla mieszkańców o ptakach, które mamy na osiedlach, o ptakach sprzymierzeńcach, o ptakach tworzących bioróżnorodność ekosystemu, będących jednym z ogniw łańcucha pokarmowego. Do rozpowszechniania tej wiedzy należy wrócić. Będziemy kontaktować się z wydziałem środowiska w tej sprawie.
Trzeba odszczurzyć komary! - "Herkules" A.D. 2019