Kim są ludzie, którzy postanowili konkurować z dotychczasowym prezydentem miasta Krosna, znanym od 22 lat Piotrem Przytockim?
To największe zdziwienie tegorocznych wyborów samorządowych.
Tomasz Biały, który był radnym Platformy Obywatelskiej w latach 2014-18 i 2018-2024, nie został ponownie kandydatem na radnego z list Koalicji dla Krosna (w której są też przedstawiciele Platformy), ale wystartował z listy komitetu Ruch Odnowy Krosna. Teraz okazało się, że jest też kandydatem tego komitetu na prezydenta Krosna.
To komitet, który już wzbudził kontrowersje. Są na niej przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej - partii, której prezesem jest Grzegorz Braun.
Tomasz Biały w ubiegłym roku próbował swoich sił do Sejmu, również z listy Platformy Obywatelskiej. W całym okręgu krośnieńsko-przemyskim uzyskał raptem 674 głosy.
Tomasz Biały ma 34 lata, od urodzenia mieszka w Krośnie. Od 13 lat pracuje w Krosno Glass S.A.
Komitet i kandydat zapowiedzieli konferencję prasową w najbliższą niedzielę (17.03).
Ani nie Aleksandra Ciepiela (obecnie jest zastępcą wójta Miejsca Piastowego), ani nie Małgorzata Szeliga, ani nie Paweł Krzanowski (oboje są radnymi w Krośnie), ale Bogdan Józefowicz jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krosna.
Partia długo zastanawiała się nad decyzją, bo - według nieoficjalnych ustaleń - działacze nie mieli kogo wystawić. W ostatnim momencie zgłosili właśnie 48-letniego Bogdana Józefowicza. Zarejestrowali go 14 marca (czwartek), w ostatni dzień kiedy można to było zrobić.
Deklaruje, że ma wykształcenie wyższe zawodowe. Był nauczycielem-katechetą w Gimnazjum nr 4 i Szkole Podstawowej nr 15 w Krośnie oraz prywatnym przedsiębiorcą.
Przez cztery kadencje (w latach 2002-2017) był radnym miasta z list PiS. W trakcie czwartej kadencji, w 2017 roku, zrzekł się mandatu radnego, bo został prezesem piłkarskiego klubu Karpaty Krosno (jest nim do dzisiaj). W ostatnich wyborach samorządowych (2018) nie startował.
W 2006 roku podpisał się pod projektem uchwały zakazującej sprzedaży alkoholu na imprezach masowych (powyżej 1000 osób) i w odległości 500 metrów od nich. Zakaz miał obowiązywać 4 godziny przed i po imprezie. Projekt wzbudził opór restauratorów i organizatorów imprez. Pisaliśmy o tym tutaj.
Więcej informacji podamy w przyszłości. Oczekujemy na konferencję prasową komitetu i kandydata.
Ma 36 lat i mimo że nie jest szerzej znana (do tej pory nie angażowała się w sferę wyborów i władzy lokalnej), jako pierwsza odważyła się rzucić rękawicę Piotrowi Przytockiemu.
Startuje z komitetu aktywistów i działaczy organizacji społecznych Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie. Pisaliśmy o nim tutaj.
Kandydatka prowadzi Fundację Lanka, która zajmuje się m.in. opieką wytchnieniową dla członków rodzin osób z niepełnosprawnościami, wsparciem psychologicznym, projektami aktywizującymi zawodowo osoby bezrobotne, jak również akcjami pomocowymi.
Prowadzi też Przedsiębiorstwo Społeczne Lanka, które zajmuje się m.in. cateringiem.
Ma doświadczenie w krośnieńskim samorządzie. W latach 2009-16 była inspektorem w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta. W latach 2016-22 była kierownikiem Centrum Integracji Społecznej. W latach 2019-23 była członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W 2024 została powołana do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Stara się działać na rzecz kobiet – pisaliśmy o tym tutaj. Od 2023 roku przewodniczy Krośnieńskiej Radzie Kobiet - pisaliśmy o tym tutaj.