Jedenaście pomysłowych kobiet doradzi i pomoże prezydentowi

Potrzeba działania połączyła kobiety różnorakich profesji, w różnym wieku, na odmiennych etapach życia. Pierwszy raz w historii miasta powstała Krośnieńska Rada Kobiet. W jej skład weszło 11 krośnianek. Prezentujemy ich sylwetki.
Dzięki Radzie ma się zwiększyć udział kobiet w życiu naszego miasta
Damian Krzanowski

O zamiarze powstania Rady Kobiet w Krośnie informowaliśmy w listopadzie 2022 roku. Oficjalnie została ona powołana w poniedziałek (16.01). Zasiadły w niej panie, które już od wielu lat działają na rzecz rozwoju miasta i reprezentują różne środowiska: Joanna Baran, Katarzyna Habrat, Lilianna Jastrząb, Zuzanna Kania, Ewa Kiełtyka-Glazar, Barbara Maksym-Kędzior, Krystyna Osika, Gabriela Pawłowska, Laura Starowiejska, Małgorzata Szuba i  Anna Zielińska. 

- Reprezentujemy każde możliwe stanowisko i obszar działalności. Te kobiety robią bardzo dużo dobrego. W takim gronie możemy sporo zdziałać. Mamy ogromne poczucie misji społecznej - stwierdza Laura Starowiejska, przewodnicząca Rady Kobiet. 

Rada ma przyczynić się do zwiększenia udziału kobiet w życiu miasta oraz reprezentować interesy i potrzeby kobiecych środowisk. Ma też przedstawiać propozycje w zakresie zadań na rzecz poprawy sytuacji pań w różnych obszarach. Będzie inicjować i wspierać akcje społeczne, szkolenia i debaty.

Krosno było ostatnim miastem w województwie, które jeszcze nie miało Rady Kobiet. - Chcemy, żeby środowisko kobiet było reprezentowane na różnych forach miejskich i skupiło się wokół rozwiązywania problemów. Nie tylko będziemy się w nie wsłuchiwać, ale też materializować pomysły i programy, które mogą być opracowane przez Radę - mówi Piotr Przytocki, prezydent miasta. 

Na pierwszym spotkaniu kobiety rozmawiały m.in. o trudnościach pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym, które jest często bagatelizowane w publicznej dyskusji. - Zastanawiamy się, jak pomóc kobietom być aktywnymi, żeby żadna nie musiała z niczego rezygnować - podsumowuje przewodnicząca. 

Sylwetki członkiń w Radzie Kobiet


Joanna Baran - pedagożka, psycholożka, pracownik krośnieńskiej szkoły średniej ("Mechanik"), społeczniczka (koordynatorka działań w ramach programu "Szlachetna paczka" i wsparcia dla osób z Ukrainy), pedagożka w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Ogródku Jordanowskim.
Katarzyna Habrat - prowadzi własną działalność gospodarczą, jest dyrektorką w agencji ubezpieczeniowej OVB Krosno, członkinią grup biznesowych i sieciujących przedsiębiorców, promuje i wspiera aktywność oraz przedsiębiorczość kobiet.
Lilianna Jastrząb - społeczniczka, seniorka oraz aktywna działaczka Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zuzanna Kania - psychoterapeutka, seksuolożka, coach, animatorka i mentorka w akcjach społecznych.
Ewa Kiełtyka-Glazar - prowadzi własną działalność gospodarczą - sklep „Zaparzymy.pl”, teraz „Przystanek Krośnieńska”, jest członkinią Cechu Rzemiosł Różnych, angażuje się w różnego rodzaju akcje społeczne i promujące Krosno oraz jego produkty na terenie Polski.

Barbara Maksym-Kędzior - organizatorka i koordynatorka opieki hospicyjnej i paliatywnej w firmie Domek-Med, społeczniczka oraz wolontariuszka w Fundacji Dotyk Anioła.
Krystyna Osika - pracownik samorządowy w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Krosna, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, specjalizuje się w zakresie polityki społecznej, pedagogiki i socjologii.
Gabriela Pawłowska - dziennikarka, społeczniczka, inicjatorka działań w zakresie ochrony zwierząt, wiceprezes zarządu Fundacji Pasjonauci oraz przewodnicząca Zarządu Osiedla Tysiąclecia.
Laura Starowiejska - społeczniczka, aktywnie promująca integrację zawodową i społeczną poprzez prowadzenie przedsiębiorstwa społecznego, prezes zarządu w Fundacji Lanka.
Anna Zielińska - lokalna organizatorka społecznościowa, pracownik Cechu Rzemiosł Różnych i Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie w Lokalnym Centrum Aktywności w Polance, prezes zarządu Stowarzyszenia Kogel Mogel.
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
black_crow
19.01.2023 05:59

W zeszłym miesiącu powołano Radę Biznesu, teraz Krośnieńską Radę Kobiet. Brzmi ciekawie, pomijam kwestie kompetencyjne bo nie znam członkiń owej Rady i nie znam osiągnięć żadnej z Pań a słowa "społeczniczka", "inicjatorka", "koordynatorka" nic mi nie mówią, ale jak to mówi stare przysłowie "co dwie głowy to nie jedna". Interesuje mnie kwestia feedbacku czyli sprawozdania np po roku działalności jakie pomysły lub akcje ta czy inna rada zainicjowała, co wniosła swoją działalnością i czy realnie pomogła w jakichś kwestiach, krótko mówiąc czy jest taka inicjatywa potrzebna i czy to nie jest tylko kółko wzajmnej adoracji pomagające w wyrobieniu kontaktów i w osobistych interesach.

black_crow
na forum od kwietnia 2019
WSZYSTKIE KOMENTARZE (25)