INICJATYWA

Jedenaście pomysłowych kobiet doradzi i pomoże prezydentowi

Potrzeba działania połączyła kobiety różnorakich profesji, w różnym wieku, na odmiennych etapach życia. Pierwszy raz w historii miasta powstała Krośnieńska Rada Kobiet. W jej skład weszło 11 krośnianek. Prezentujemy ich sylwetki.
Redakcja Portalu
Dzięki Radzie ma się zwiększyć udział kobiet w życiu naszego miasta
Damian Krzanowski

O zamiarze powstania Rady Kobiet w Krośnie informowaliśmy w listopadzie 2022 roku. Oficjalnie została ona powołana w poniedziałek (16.01). Zasiadły w niej panie, które już od wielu lat działają na rzecz rozwoju miasta i reprezentują różne środowiska: Joanna Baran, Katarzyna Habrat, Lilianna Jastrząb, Zuzanna Kania, Ewa Kiełtyka-Glazar, Barbara Maksym-Kędzior, Krystyna Osika, Gabriela Pawłowska, Laura Starowiejska, Małgorzata Szuba i  Anna Zielińska. 

- Reprezentujemy każde możliwe stanowisko i obszar działalności. Te kobiety robią bardzo dużo dobrego. W takim gronie możemy sporo zdziałać. Mamy ogromne poczucie misji społecznej - stwierdza Laura Starowiejska, przewodnicząca Rady Kobiet. 

Rada ma przyczynić się do zwiększenia udziału kobiet w życiu miasta oraz reprezentować interesy i potrzeby kobiecych środowisk. Ma też przedstawiać propozycje w zakresie zadań na rzecz poprawy sytuacji pań w różnych obszarach. Będzie inicjować i wspierać akcje społeczne, szkolenia i debaty.

Krosno było ostatnim miastem w województwie, które jeszcze nie miało Rady Kobiet. - Chcemy, żeby środowisko kobiet było reprezentowane na różnych forach miejskich i skupiło się wokół rozwiązywania problemów. Nie tylko będziemy się w nie wsłuchiwać, ale też materializować pomysły i programy, które mogą być opracowane przez Radę - mówi Piotr Przytocki, prezydent miasta. 

Na pierwszym spotkaniu kobiety rozmawiały m.in. o trudnościach pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym, które jest często bagatelizowane w publicznej dyskusji. - Zastanawiamy się, jak pomóc kobietom być aktywnymi, żeby żadna nie musiała z niczego rezygnować - podsumowuje przewodnicząca. 

Sylwetki członkiń w Radzie Kobiet


Joanna Baran - pedagożka, psycholożka, pracownik krośnieńskiej szkoły średniej ("Mechanik"), społeczniczka (koordynatorka działań w ramach programu "Szlachetna paczka" i wsparcia dla osób z Ukrainy), pedagożka w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Ogródku Jordanowskim.
Katarzyna Habrat - prowadzi własną działalność gospodarczą, jest dyrektorką w agencji ubezpieczeniowej OVB Krosno, członkinią grup biznesowych i sieciujących przedsiębiorców, promuje i wspiera aktywność oraz przedsiębiorczość kobiet.
Lilianna Jastrząb - społeczniczka, seniorka oraz aktywna działaczka Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zuzanna Kania - psychoterapeutka, seksuolożka, coach, animatorka i mentorka w akcjach społecznych.
Ewa Kiełtyka-Glazar - prowadzi własną działalność gospodarczą - sklep „Zaparzymy.pl”, teraz „Przystanek Krośnieńska”, jest członkinią Cechu Rzemiosł Różnych, angażuje się w różnego rodzaju akcje społeczne i promujące Krosno oraz jego produkty na terenie Polski.

Barbara Maksym-Kędzior - organizatorka i koordynatorka opieki hospicyjnej i paliatywnej w firmie Domek-Med, społeczniczka oraz wolontariuszka w Fundacji Dotyk Anioła.
Krystyna Osika - pracownik samorządowy w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Krosna, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, specjalizuje się w zakresie polityki społecznej, pedagogiki i socjologii.
Gabriela Pawłowska - dziennikarka, społeczniczka, inicjatorka działań w zakresie ochrony zwierząt, wiceprezes zarządu Fundacji Pasjonauci oraz przewodnicząca Zarządu Osiedla Tysiąclecia.
Laura Starowiejska - społeczniczka, aktywnie promująca integrację zawodową i społeczną poprzez prowadzenie przedsiębiorstwa społecznego, prezes zarządu w Fundacji Lanka.
Anna Zielińska - lokalna organizatorka społecznościowa, pracownik Cechu Rzemiosł Różnych i Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie w Lokalnym Centrum Aktywności w Polance, prezes zarządu Stowarzyszenia Kogel Mogel.
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: