PROTEST

"Wolne media, wolni ludzie!". Protest w obronie TVN [SEJM PRZEGŁOSOWAŁ USTAWĘ]

We wtorek (10.08) Krosno wzięło udział w ogólnopolskim proteście przeciwko „lex TVN”. Kilkadziesiąt osób zebrało się pod biurem poselskim posła PiS Piotra Babinetza. Spotkanie miało charakter pokojowy, przypomniano na nim wagę niezależnych mediów.
Redakcja Portalu
"Obrona niezależnych mediów, a dzisiaj TVN, jest obroną naszej wolności" - mówiono podczas protestu
Joanna Kwiatkowska

26 września 2021 kończy się koncesja stacji TVN24 i jak na razie nie została odnowiona. Partia rządząca planuje wprowadzenie nowych przepisów, zwanych potocznie „lex TVN”. Według nich obecny właściciel stacji (amerykański koncern medialny Discovery) musiałby odsprzedać ją polskiej firmie. W opinii środowisk demokratycznych w ten sposób zostanie ograniczona niezależność stacji, a władza będzie miała wpływ na przekazywane w niej treści. 

Z tego powodu pod Sejmem w Warszawie i w ponad 80 miastach w całej Polsce odbyły się protesty. Także mieszkańcy Krosna wyrazili swoje zaniepokojenie o wolne media w naszym kraju.

Na ulicy Tkackiej zebrało się kilkadziesiąt osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwała policja
Joanna Kwiatkowska

- Przykłady tego, że wolne media uwierają partię rządzącą można mnożyć. Wystarczy wspomnieć, że w tegorocznym rankingu wolności mediów, według Reporterów bez Granic, Polska znalazła się na 64. miejscu, o dwie pozycje niżej niż przed rokiem. Wyżej w rankingu są natomiast takie kraje jak: Armenia, Botswana czy nawet Burkina Faso. I to jest kolejna hańba Prawa i Sprawiedliwości! – mówił Adrian Krzanowski, przedstawiciel krośnieńskiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji i dziennikarz.

Spotkanie poprowadził Adrian Krzanowski
Stanisław Chara

Przypomniał także o działaniach partii rządzącej, które stopniowo ograniczały niezależność mediów. To m.in. przejęcie Telewizji Polskiej i szerzona tam propaganda sukcesu, zniszczenie radiowej Trójki i przejęcie przez Orlen koncernu prasowego Polska Press.

- Gdyby nie niezależne media, nigdy nie dowiedzielibyśmy się o wielkich aferach Prawa i Sprawiedliwości – mówił dalej Adrian Krzanowski. Wśród nich wymienił aferę respiratorów, Sasina, Kuchcińskiego, Anny Zalewskiej i systemu Pegasus. Po każdej z nich tłum krzyczał „Skandal!”. Więcej informacji na ich temat znajduje się na stronie 100aferpis.pl.

- Mamy też do czynienia z lokalnymi publikacjami. Gdyby nie wolne media, nigdy nie dowiedzielibyśmy się o wypadku samochodowym posła Babinetza, który omal nie wjechał w dzieci - dodał. O zdarzeniu można przeczytać tutaj.

- Gdyby nie lokalne portale, nie wiedzielibyśmy, że radny PiS Paweł Krzanowski dostał wysokie stanowisko w spółce gazowej i nie wiadomo, czy się na to stanowisko nadawał, bo spółka zasłania się tajemnicą firmową. (Szczegóły tutaj).

Poza krośnianami w proteście wzięli udział m.in. mieszkańcy Nowego Sącza, Jasła i Rymanowa
Stanisław Chara

Podczas protestu głos zabrał także Zygmunt Zawojski, pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność region Podkarpacie.

- Dzisiaj obrona TVN to obrona ostatnich szańców demokracji. PiS zachowuje się jak najeźdźca! Opanował już niemal wszystkie niezależne instytucje, zniszczył państwo prawa, zniszczył demokracje. Bez niezależnych mediów nie może być wolnych wyborów, a te są już za dwa lata. Jeżeli nam odbiorą te ostatnie niezależne media, będziemy głusi, nie będziemy nic wiedzieć! – mówił. - Dlatego obrona niezależnych mediów, a dzisiaj TVN, jest obroną naszej wolności. Tej walki nie możemy przegrać!

Zygmunt Zawojski - pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność region Podkarpacie
Stanisław Chara

Protestujący spotkali się na ul. Tkackiej, pod biurem poselskim posła PiS Piotra Babinetza. - To właśnie ten człowiek jako przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu doprowadził, że ustawa w sprawie TVN przeszła przez komisję bez problemu, w sposób ekspresowy! – wyjaśniał Adrian Krzanowski.

Wspomniał, że poseł jako młody chłopak w latach 80. zaangażowany był w walkę o wolność słowa. - Wraz z innymi ludźmi wydawał na podziemnych kopiarkach pismo Goniec Podkarpacki. Przyświecały mu piękne idee. Na to mieszkańcy zareagowali słowami "Zdrada!". 

Protestujący zabrali ze sobą flagi Polski, loga TVN ze znakiem zwycięstwa (to plakat grafika Andrzeja Pągowskiego) i tabliczki z napisem "TVP łże"
Joanna Kwiatkowska

Na koniec przypomniano, że obrona wolności słowa to także obrona Konstytucji. W Polsce wciąż trwa także walka o niezależne sądy i niezawisłych sędziów.

Podczas spotkania tłum skandował m.in. hasła: „Wolne media! Wolna Polska!”, „Wolność słowa w demokracji!”, „Konstytucja!” oraz „Państwo prawa, nie prezesa!”.

Aktualizacja z 12.08.2021:

Dzień po proteście, w środę (11.08), Sejm zajął się projektem dotyczącym zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Przeszedł on  większością 228 głosów. Przeciwko było 216 posłów, a 10 kolejnych wstrzymało się od głosu. Poseł PiS z Krosna Piotr Babinetz nie tylko głosował za "lex TVN", ale był także posłem sprawozdawcą projektu.

Aktualizacja z 17.12.2021:

W piątek (17.12) ustawa tzw. Lex TVN została przyjęta przez Sejm. Kilkadziesiąt minut wcześniej, w ekspresowym tempie projekt omawiała sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu prowadzona przez posła PiS z Krosna Piotra Babinetza (obrady można zobaczyć tutaj). Ustawa może doprowadzić do odebrania koncesji telewizji TVN. Teraz czeka już tylko na podpis prezydenta.

Po zakończeniu obrad komisji Piotr Babinetz uciekł przed dziennikarzami
tvn24
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: