"Pola nadziei" to znana w całej Polsce akcja, mająca na celu zbieranie środków na opiekę hospicyjną. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy, dlatego w zamian za datki na rzecz powstającego w mieście hospicjum otrzymuje się żonkila.
W najbliższą niedzielę (28.03) - Niedzielę Palmową odbędzie się druga edycja akcji. Na ulice Krosna wyjdzie rekordowa liczba wolontariuszy, bo prawie 900. Podzieleni na trzyosobowe grupy w godz. od 7.00 do 18.00 będą rozprowadzać żonkile - symbole akcji. Kwiaty, sztuczne lub żywe, otrzymają wszyscy, którzy zechcą zasilić konto powstającego w naszym mieście hospicjum.
"Pola Nadziei" zataczają coraz szersze kręgi. Do tegorocznej edycji włączyły się okoliczne gminy: Rymanów, Iwonicz, Miejsce Piastowe, Krościenko Wyżne, Dukla oraz szkoły z Korczyny i Jedlicza.
W ubiegłym roku podczas pierwszej edycji krośnieńskich "Pól Nadziei" w samym mieście zebrano ponad 54 tys. zł. W połączeniu z pieniędzmi z okolicznych gmin, na rzecz hospicjum przekazano kwotę ponad 70 tys. zł. Znalazły bardzo namacalne przełożenie - wykonano za nie elewację budynku hospicjum.
Honorowy patronat nad akcją objęli po raz kolejny arcybiskup Józef Michalik, senator Stanisław Piotrowicz oraz Elżbieta i Piotr Przytoccy.
Na ten sam szczytny cel trafi dochód z aukcji czekoladowych pisanek, która będzie miała miejsce także w niedzielę (28.03) w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Na wielkanocny happening "Czekoladą na czekoladzie" zaprasza Wytwórnia Ciast i Lodów "Santos" oraz Muzeum Rzemiosła.
W godz. od 9.00 do 12.00 czekoladowe pisanki malować będą znani krośnianie, wśród nich: władze miasta, radni, przedsiębiorcy oraz artyści. O godz. 13.00 odbędzie się aukcja.
Hospicjum powstaje w jednym z budynków starego szpitala przy ul. Grodzkiej. Na Centrum Medyczno-Charytatywne Caritas im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty złoży się hospicjum, zakład pielęgniarsko-opiekuńczy i stacja opieki Caritas. Budynek może przyjąć nawet 60 pensjonariuszy.