Kwiaty dla hospicjum

Krosno włącza się do ogólnopolskiej akcji "Pola nadziei". W mieście zasadzonych zostanie półtora tysiąca cebulek żonkili. Kiedy zakwitną - zostaną sprzedane, a zebrane w ten sposób fundusze będą przekazane na krośnieńskie hospicjum. Do akcji mogą włączyć się mieszkańcy.
Dochód ze sprzedaży takich kwiatów zasili konto hospicjum w Krośnie

"Pola nadziei" to zapoczątkowana 11 lat temu kampania zbierania środków na rzecz "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie. Od kilku lat akcja prowadzona jest już w wielu innych miastach Polski. Teraz po raz pierwszy zostanie przeprowadzona w Krośnie.

Akcja polega na tym, że jesienią wysadza się cebulki narcyza żółtego, a wiosną, w okresie kwitnienia, kwiaty zostają ścięte i przeznaczone do sprzedaży. Pozyskane fundusze są przeznaczane na prowadzenie opieki hospicyjnej. Na potrzeby akcji Urząd Miasta w Krośnie zakupił półtora tysiąca sztuk cebulek narcyza: odmian wielkokwiatowych i drobnokwiatowych.

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki. - Tu nie chodzi o zebranie jakiś ogromnych pieniędzy, bo to jest akcja, która ma uwrażliwić ludzi na cierpienie, zwrócić uwagę na osoby potrzebujące, przebywające w szpitalach czy hospicjach - wyjaśnia ks. Marek Zarzyczny, prezes Koła Hospicyjno - Charytatywnego Caritas w Krośnie, koordynator budowy hospicjum w Krośnie

Na dobry początek akcji część żonkili zostanie posadzonych w donicach wokół drzew w Rynku, a także przy krośnieńskich szkołach.

Remontowany budynek hospicjum przy ul. Grodzkiej

Do akcji mogą się również włączyć mieszkańcy Krosna. Aby wesprzeć budowę hospicjum, wystarczy odebrać z Urzędu Miasta cebulki, wysadzić je, odpowiednio pielęgnować rośliny w okresie wegetacji, a potem - gdy zakwitną - sprzedać je np. sąsiadom lub krewnym. Pozyskane w ten sposób pieniądze należy wpłacić na konto krośnieńskiego hospicjum.

Cebulki narcyza będzie można odbierać bezpłatnie już od poniedziałku (06.10) w Urzędzie Miasta - Wydział Ochrony Środowiska, ul. Staszica 2.

Hospicjum w Krośnie powstaje w budynku po Oddziale Położnictwa i Ginekologii dawnego szpitala przy ul. Grodzkiej. W 2002 roku miasto przekazało obiekt wraz z działką Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Decyzją ks. Arcybiskupa Józefa Michalika przeznaczono budynek na potrzeby hospicjum. Obiekt wymagał kapitalnego remontu. Na Centrum Medyczno-Charytatywne Caritas im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty - bo tak się będzie nazywać to miejsce - złoży się hospicjum, zakład pielęgniarsko-opiekuńczy i stacja opieki Caritas.

Marek Zarzyczny

W budynku wykonane zostały już podstawowe prace: wymieniono stropy, wybudowano nowe ścianki działowe, wymieniono okna, wykonano instalacje, a także otynkowano ściany wewnętrzne, zrobiono wylewki, podwieszono większość sufitów. - Właśnie będziemy montować windę łóżkową dla chorych, przygotowujemy sale rehabilitacji, łazienki, chcemy położyć płytki - wylicza ks. Marek Zarzyczny (na zdjęciu obok).

Otwarcie hospicjum planowane jest na 2009 rok. Postęp prac uzależniony jest od unijnej dotacji, a termin składania wniosków o dofinansowanie został przesunięty właśnie na przyszły rok. Cała dokumentacja aplikacyjna jest już gotowa.

- Na dokończenie inwestycji brakuje jeszcze około 2 milionów zł. Na taką właśnie kwotę będziemy składać wniosek - informuje koordynator budowy hospicjum. - W porównaniu z innymi unijnymi dotacjami, które sięgają 30-50 mln, nie jest to duża kwota. Dla nas jest to jednak bardzo dużo pieniędzy. Wystarczyłyby na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu - dodaje.

Każdy, kto chciałby wspomóc finansowo budowę hospicjum, może wpłacać pieniądze na konto Koła Hospicyjno-Charytatywnego Caritas w Krośnie.

PKO BP S.A. O/Krosno nr: 06 1020 2964 0000 6102 0043 1650

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)