Zobacz wioskę sprzed czterech tysięcy lat

Skansen archeologiczny w Trzcinicy już czynny. Podczas weekendu Karpacką Troję odwiedziło około 10 tys. turystów. Przekonali się jak żyła ludność we wczesnym średniowieczu i epoce brązu. Zobacz zdjęcia.

Setki gości, tysiące turystów, przemówienia, gratulacje, podziękowania, prezentacje, pokazy - Karpacka Troja otworzyła swe podwoje. Po blisko 4 latach budowy i przygotowań Skansen archeologiczny w Trzcinicy został udostępniony dla zwiedzających (24-26.06).

Początki grodu w Trzcinicy sięgają 4100 lat wstecz. Karpacka Troja położona jest nad doliną Ropy, na wzgórzu posiadającym z trzech stron wyjątkowo strome stoki. Miejsce to od zawsze nazywane było Wałami Królewskimi.

Jedna z makiet pokazujących kolejne rozdziały historii Karpackiej Troi

Wielokrotnie prowadzono tam wykopaliska, pierwsze badania w 1894 roku przeprowadził ks. Józef Dybaś, proboszcz w Trzcinicy. - Poważni badacze zajmujący się epoką brązu nie wierzyli, że mogą tu występować osady zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony. W 1991 roku postanowiłem zweryfikować hipotezy wykopaliskowe - wspomina Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego Karpacka Troja jest oddziałem, pomysłodawca budowy skansenu. - Rezultaty przeszły moje oczekiwania.

Pomysłodawca Karpackiej Troi - Jan Gancarski podczas otwarcia obiektu

Nazwy "Karpacka Troja" po raz pierwszy użyto podczas Międzynarodowej Konferencji Archeologicznej w 1996 roku, wymyślił ją profesor Jan Machnik. Dwa lata później narodził się pomysł budowy skansenu archeologicznego. W 2004 roku przygotowano projekt naukowy, jednocześnie skupowano działki pod budowę skansenu. W 2005 roku uzyskano pozwolenie na budowę, przygotowano wniosek o dofinansowanie do Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Rok później wydana została decyzja - przyznano 1,7 mln euro dotacji.

Budowę rozpoczęto jesienią 2007 roku, zakończono 2 lata później. Otwarcie skansenu miało nastąpić 1 lipca 2010 roku, jednak powódź, która nawiedziła Jasło miesiąc wcześniej (4.06) wyrządziła znaczne szkody w części skansenu.

Skansen kosztował prawie 14 mln złotych. Remont, odtworzenie tego, co zniszczyła powódź kosztowało aż 5 milionów zł.

Widowisko plenerowe na otwarcie skansenu "Karpacka Troja - Dwa Oblicza"

Po 20 latach pracy udało się spełnić marzenie o skansenie. Składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje dwóch wiosek: otomańskiej i słowiańskiej oraz nowoczesny pawilon wystawowy. Całość zajmuje 8 hektarów.

Na terenie skansenu znajduje się też nowoczesny pawilon wystawowy. Na pierwszym planie prof. Jan Machnik (archeolog, Uniwersytet Jagielloński) - pomysłodawca nazwy skansenu "Karpacka Troja"

- Nazwa tej miejscowości już wkrótce znajdzie się we wszystkich przewodnikach jako miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacyjnych wędrówek - mówił podczas oficjalnego otwarcia Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego. - W Karpackiej Troi o czasach dawno minionych, o ludziach sprzed wieków, mówi się w sposób zajmujący i niebanalny. Tu historia staje się przygodą i osobistym przeżyciem, można jej dotknąć, zobaczyć na własne oczy, a nawet posmakować potraw przyrządzonych według dawnych przepisów.

Mirosław Karapyta - marszałek województwa podkarpackiego

Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacka: - Bardzo się cieszę, że województwo podkarpackie z jednej strony rozwija się prężnie pod względem infrastrukturalnym, gospodarczym, ale również dba o dziedzictwo kulturowe. Ludzie, którzy zapominają o swoich korzeniach nie wiedzą skąd pochodzą, jaka jest ich historia, nie wiedzą w jakim kierunku podążać. Życzę, aby skansen rozsławiał nasze województwo nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie.

Sidsel Bleken - przedstawiciel Ambasady Królestwa Norwegii

Sidsel Bleken - przedstawiciel ambasady Norwegii: - Jest mi szczególnie miło, że Norwegia mogła wziąć udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Jestem pod wielkim urokiem, z wielką satysfakcją patrzę jak znakomicie został ten projekt zrealizowany.

Stanisław Pankiewicz - wójt gminy Jasło

Stanisław Pankiewicz - wójt gminy Jasło: - Blisko 20 lat temu poznałem człowieka, który miał marzenie, wierzył, że czas, trud i praca, może przynieść fascynujące odkrycia archeologiczne. Karpacka Troja przypomina, że Trzcinica w gminie Jasło była jednym z centrów cywilizacyjnych ówczesnej Europy. Ranga grodu sprawia, że miejsce to ma szansę zostać wyjątkową atrakcją turystyczną w południowo-wschodniej części Polski. Gmina Jasło nie tylko włączyła się w budowę skansenu, ale chce stworzyć komfortowe warunki dla turystów poprzez powstanie sieci gospodarstw agroturystycznych oraz wspierać rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. Podjęła działania mające na celu promocję Karpackiej Troi, jak i zaplecza turystycznego oraz walorów naszego przepięknego regionu.

Otwarcie skansenu było podzielone na dwie części: w piątek (24.06) odbyło się specjalne wieczorne widowisko plenerowe pt. "Karpacka Troja - Dwa Oblicza". Godzinny spektakl łączył elementy przedstawienia teatralnego i pokazu multimedialno-świetlnego. Historię Karpackiej Troi widzowie śledzili w reżyserowanych kłębach dymu, przy przeraźliwym dźwięku grzmotów, piorunów i w strugach deszczu... prawdziwych. Nad Trzcinicą przeszedł bowiem ulewny deszcz, który o mało nie pokrzyżował planów organizatorów.

Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza - Trzcinica 2011

W sobotę i niedzielę (25-26.06) na terenie skansenu odbył się z kolei Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza - Trzcinica 2011. Najlepsi odtwórcy z całej Polski przez dwa dni wprowadzali turystów w tajemnice świata, w którym żyli nasi przodkowie. Reportaż filmowy z otwarcia skansenu niebawem na www.krosno24.pl.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)