Karpacka Troja otwiera swe podwoje

W weekend (24-26.06) otwarcie skansenu Archeologicznego Karpacka Troja - jednej z największych atrakcji turystycznych w tej części kraju. Publikujemy praktyczne informacje dla turystów. Zobacz jak tam dojechać, gdzie zaparkować, ile kosztują bilety.
Po blisko 4 latach budowy Karpacka Troja otwiera się na turystów. "Dotknij przeszłości" - zachęca

Karpacka Troja to nowa placówka muzealna, stanowi oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Powstała w Trzcinicy k. Jasła, w miejscu, w którym dokonano spektakularnych odkryć archeologicznych związanych z okresem wczesnego średniowiecza oraz wczesnej epoki brązu.

Początki grodu w Trzcinicy sięgają 4100 lat wstecz, zaś łączna liczba odkrytych tu zabytków przekracza 160 tys. Karpacka Troja jest także pierwszym w Polsce skansenem archeologicznym, w którym tradycyjną formę skansenu połączono z nowoczesnym pawilonem wystawowym. Jest on wyposażony w zaplecze edukacyjne, restaurację oraz salę konferencyjną. - Misją Karpackiej Troi jest sprawienie, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem - mówi Dawid Iwaniec - kierownik skansenu.

Otwarcie obiektu planowane było na lipiec 2010 roku, ale na miesiąc przed inauguracją Karpacka Troja została dotkliwie zniszczona przez powódź. Odbudowa obiektu i jego przygotowanie do otwarcia trwały niemal rok. Pierwszych turystów Skansen w Trzcinicy ugości już w weekend (24-26.06).

Program otwarcia podzielony został na dwie części: w piątek (24.06) odbędzie się specjalne wieczorne widowisko plenerowe pt. "Karpacka Troja - Dwa Oblicza". Niestety, nie ma możliwości, aby weszli tam wszyscy chętni, spektakl może obejrzeć jedynie 800 osób, którym udało się zarezerwować wejściówki. Jest jednak jedna pocieszająca wiadomość. - Zainteresowanie spektaklem było ogromne, zaś rezerwacja wejściówek na to wydarzenie wzbudziła mnóstwo emocji - potwierdza Dawid Iwaniec, dodaje jednak: - Wszystkie te osoby, które nie zdołały zarezerwować wejściówki będą mogły potem obejrzeć spektakl w telewizji, gdyż będzie on nagrywany przez ekipę filmową, a następnie udostępniony szerokiej publiczności.

W sobotę i niedzielę (25-26.06) skansen będzie już otwarty dla wszystkich, nie będą obowiązywać rezerwacje, każda osoba, która zakupi bilet będzie mogła wejść na teren Karpackiej Troi. Obędzie się tam wtedy Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza - Trzcinica 2011.

W ramach festiwalu turyści będą mogli nie tylko zobaczyć, ale samemu zmierzyć się z rzeczywistością odległą o 1000, a nawet 3500 lat. Do Trzcinicy przyjeżdżają najlepsi odtwórcy z całej Polski, którzy przez dwa dni wprowadzać będą turystów w tajemnice świata, w którym żyli nasi przodkowie. W programie imprezy, oprócz pokazów rzemiosła, znajdują się także koncerty, przedstawienia teatralne, inscenizacje czy rekonstrukcje bitew. Szczegółowy program imprezy w zapowiedziach kulturalno-rozrywkowych.

Organizatorzy imprezy przygotowali praktyczny poradnik dla turystów, informują jak dojechać do skansenu, gdzie zaparkować samochód, ile kosztuje wejście na Festiwal Archeologiczny.

Dojazd

Od piątku do niedzieli (24-26.06) droga dojazdowa do skansenu (odcinek pomiędzy skansenem a drogą krajową nr 28) zamknięty będzie dla ruchu. Z drogi tej korzystać będą mogli odtwórcy i obsługa imprezy (za okazaniem przepustek), zaproszeni goście (za okazaniem zaproszenia), przedstawiciele mediów (za okazaniem zaproszenia lub legitymacji prasowych) oraz autobusy.

Parking

W czasie trwania imprezy otwarcia (24-26.06) parking znajdujący się na terenie skansenu będzie dostępny jedynie dla odtwórców i artystów, obsługi imprezy, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów. Dla turystów przygotowana zostanie przestrzeń parkingowa znajdująca się możliwie najbliżej obiektu. Parking dla osób niepełnosprawnych znajdował się będzie bezpośrednio pod skansenem.

Dokładna mapa parkingów. Opis poniżej

Parkingiem głównym jest parking oznaczony nr P1. W razie wyczerpania wolnych miejsc turyści będą kierowani na dalsze parkingi. Autobusy grup zorganizowanych mogą podjechać pod skansen w celu wysadzenia turystów, a następnie kierowane będą na parkingi przeznaczone dla autobusów.

Komunikacja publiczna

W sobotę i niedzielę (25-26.06) uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa pod nazwą "Karpacka Troja", która kursować będzie z centrum Jasła do skansenu w Trzcinicy. Dokładny rozkład jazdy pobrać można na stronie www.karpackatroja.pl/festiwal w dziale "Festiwal", w zakładce "Dla turysty". Korzystanie z komunikacji miejskiej pozwoli ograniczyć ruch w okolicach Karpackiej Troi.

Wejście

Wejście główne dla turystów znajdować się będzie przy południowej bramie prowadzącej na teren parku archeologicznego (brama na wprost wylotu nowej drogi). W tym samym miejscu znajdować się będą kasy biletowe. Wejście główne do pawilonu wystawowego czynne będzie jedynie dla odtwórców i artystów realizujących program, obsługi imprezy, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów.

Bilety

Wstęp na teren skansenu będzie biletowany. Bilety sprzedawane będą osobno na każdy dzień. Obowiązywać będą bilety całodniowe, umożliwiające opuszczanie imprezy i swobodny na nią powrót w godzinach trwania programu w danym dniu. Bilety sprzedawane będą w kasach znajdujących się przy południowej bramie prowadzącej na teren skansenu (brama na wprost wylotu nowej drogi).

Ceny biletów:
Całodniowy bilet normalny - 5 zł
Całodniowy bilet ulgowy (dla osób w wieku 6-12) - 3 zł
Całodniowy bilet dla dzieci w wieku do 6 lat - bezpłatny

Pozostałe informacje znaleźć można na stronie www.karpackatroja.pl/festiwal lub uzyskać pod numerem telefonu 13 4405040 wew. 113.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)