Karpacka Troja w TV. Na żywo dopiero w 2011

W poniedziałek (20.09) o godz. 20.00 kanał TVP Historia zaprezentuje "Trzcinicę - Karpacką Troję" - dokument o grodzisku i skansenie archeologicznym w Trzcinicy - największej inwestycji Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Będzie to premierowy pokaz filmu w telewizji.
„Trzcinica – Karpacka Troja" to nowoczesny film o prastarym grodzisku

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja to nowoczesna placówka muzealna w Trzcinicy k. Jasła, stanowi oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Odkryto tam jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu, liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tysięcy.

Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Skansen oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność - w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieszczą się: najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna "Salka Małego Odkrywcy" przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne.

Prace nad filmem trwały ponad rok

Dzieje grodziska w Trzcinicy, począwszy od jego narodzin we wczesnej epoce brązu aż po upadek ok. roku 1030 n.e. prezentuje film dokumentalny pt. "Trzcinica - Karpacka Troja". Obraz wyreżyserował Zdzisław Cozac. Wraz z Janem Gancarskim - dyrektorem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, jest też autorem scenariusza.

Prace nad filmem rozpoczęły się przeszło rok temu. - Od początku ukierunkowane były na stworzenie obrazu odpowiadającego poziomem najlepszym produkcjom zagranicznym, emitowanym na takich kanałach jak National Geographic czy Discovery - mówi Dawid Iwaniec kierownik Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja. - Efekt końcowy to połączenie merytorycznej rzetelności i atrakcyjnej formy, a jednocześnie, zdaniem reżysera Zdzisława Cozaca, dowód na to, że w Polsce także można zrobić film dokumentalny w ciekawy i nowoczesny sposób.

W trakcie produkcji dokumentu przez plan filmowy przewinęło się kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich naukowcy, odtwórcy dawnych rzemiosł, członkowie bractw rycerskich oraz pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekipa filmowa gościła w Trzcinicy, Krośnie i w Nižnej Myšli na Słowacji. Zdjęcia do filmu trwały łącznie niemal miesiąc, resztę prac nad obrazem wypełniła żmudna praca w studio, w tym m.in. tworzenie wirtualnych rekonstrukcji prezentujących oryginalny wygląd grodu w różnych epokach i fazach rozwoju.

Premiera telewizyjna filmu odbędzie się w poniedziałek 20 września 2010 r. o godz. 20.00. - Pierwszą stacją, która pokaże dokument będzie TVP Historia, jednak wszystko wskazuje na to, że tej jesieni "Trzcinicę - Karpacką Troję" można będzie zobaczyć również na innych kanałach. Obraz zostanie także zgłoszony do I Festiwalu Filmów Archeologicznych, który odbędzie się w listopadzie w Krakowie - dodaje Dawid Iwaniec.

Obraz prezentuje wygląd grodu w Trzcinicy w różnych epokach i fazach rozwoju

Karpacka Troja miała być udostępniona już w tym roku, jednak czerwcowa powódź znacznie oddaliła te plany. Wezbrana rzeka Ropa zalała najniżej leżące obiekty, część pawilonu wystawowego, dwie zrekonstruowane wioski, ogrodzenie, drogi i instalacje. Woda sięgała około dwóch metrów, ponad taflę wystawały tylko strzechy zrekonstruowanych chat. Straty spowodowane przez powódź zostały oszacowane na 5,5 mln zł. Remont ma potrwać do wiosny 2011, aby w połowie roku obiekt mógł przyjąć pierwszych turystów.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)