Young Arts Festival. Krosno wystartuje w kosmos

Między 1 a 8 lipca Krosno znajdzie się w centrum muzycznego wszechświata. Stanie się tak za sprawą 3. edycji festiwalu muzycznego Young Arts Festival. Nie zabraknie na nim gwiazd. Wstęp wolny.
Dyrygent Sebastian Perłowski w akcji -  Young Arts Festival 2017
Damian Krzanowski

Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest "Uniwersum", czyli inaczej wszechświat. Organizatorzy wychodzą z założenia, że muzyka jest wszędzie i dla wszystkich – wystarczy się na nią otworzyć. Będzie to można zrobić już na początku lipca w Krośnie.

W ramach Young Arts Festival 2018 odbędzie się 9 koncertów muzyki klasycznej w różnych aranżacjach. Do Krosna przyjadą muzycy o międzynarodowej sławie z imponującym dorobkiem artystycznym.

Będą to, m.in.:

  • Krzysztof Lenczowski – wiolonczelista jazzowy, nagrodzony Fryderykiem w 2016 za album "Internal Melody" w kategorii "Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku";
  • Kwartet Śląski - zdobywca podwójnego Fryderyka i Gramophone Classical Music Awards 2017, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej, znany z autorskiej płyty "Republique" z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego w aranżacji Stefana Sandeckiego;
  • Nikola Kołodziejczyk Orchestra – big band będący owocem współpracy pomiędzy muzykami jazzowymi i barokowymi; zdobywcy Fryderyka w 2015 za debiut jazzowy oraz w 2016 za album roku pt. „Barok progresywny”;
  • orkiestra symfoniczna Filharmonii Krakowskiej pod batutą uznanego dyrygenta młodego pokolenia Sebastiana Perłowskiego - na krośnieńskiej scenie wykona utwór „Planety” Gustava Holsta, który zainspirował Johna Williamsa do skomponowania ścieżki dźwiękowej "Gwiezdnych Wojen".

Niestandardowa formuła festiwalu ma zachęcić do przybycia nie tylko fanów poważnych brzmień. Za scenę posłużą nietypowe miejsca w mieście, m.in. na balkon jednej z kamienic, hangar lotniczy, hala MOSiR, Pałac Polanka. Ponadto, na Rynku mieszkańcy będą mogli wspólnie muzykować na Jam-session 2 lipca. Ważnym elementem imprezy będą także występy młodych wirtuozów z całej Polski, uczestników kursów muzycznych Young Arts Masterclass.

- Muzyka towarzyszy nam każdego dnia. Czasem jest tłem, a czasem wypełnia nasze życie, nadaje mu sens, relaksuje, pobudza do myślenia czy działania... Chcemy tego, czy nie, muzyka tworzy nasze Uniwersum, a my jej – mówi Bartłomiej Tełewiak, współpomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

Plakat festiwalu
YAF

Twórcy plakatu reklamującego imprezę inspirowali się „Golden Record” - pozłacanymi dyskami, które NASA wysłała w kosmos 30 lat temu. Znalazły się na nich utwory Bacha, Mozarta, Igora Strawińskiego oraz Chuck'a Berry'ego, a także odgłosy płączego dziecka czy wybuchu wulkanu. Przesyłka była adresowana do istot pozaziemskich.

Przypomnijmy, że 2 lata temu festiwal przyciągnął ok. 5 tys. mieszkańców, a informacje o nim trafiły do 20 mln ludzi (dane z monitoringu mediów Press Service). Właśnie za sposób i zasięg promocji Young Arts Festival zdobył prestiżową nagrodę Złoty Spinacz w kategorii Kultura i Media przyznawaną przez Związek Firm Public Relations (ZFPR).

Wstęp na koncerty i wydarzenia towarzyszące jest wolny, ale w niektórych przypadkach trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsc lub odebrać darmową wejściówkę. Można to zrobić w kasie RCKP lub na portalu evenea.pl od 23 czerwca.

Ilość biletów jest ograniczona.

- To będzie po prostu petarda - mówi Anna Nawrocka-Tełewiak, organizatorka już 3. edycji Young Arts Festival w Krośnie.

Pełny program festiwalu można zobaczyć tutaj.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
loginka1
24.06.2018 13:34

Zapewne wiele osób jest zainteresowanych komunikacją na koncert na lotnisku. Nie wszyscy są z Krosna. Warto podać informacje - czy będzie komunikacja miejska, jakie linie tam jadą? Czy można dojechać tylko samochodem/taksówką?

loginka1
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)