Muzyka

Young Arts Festival

  • Hasło przewodnie wydarzeń trzeciej edycji Young Arts Festival to Uniwersum.
  • 01 lipca 2018 (niedziela) - 08 lipca 2018 (niedziela)
  • Krosno
  • Wstęp wolny

Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki poważnej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę instrumentalną, niekonwencyjnymi pomysłami, które przyciągają tłumy. Już dwie pierwsze edycje wydarzenia zgromadziły znakomitych muzyków z Polski i zagranicy m.in. Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Krzesimira Dębskiego oraz znakomitych kameralistów Łukasza Błaszczyka czy Pietro Massę a także
zaowocowała współpracą z prestiżowymi instytucjami jak Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego.

Podczas trzeciej edycji festiwalu organizatorzy zabiorą słuchaczy w niesamowitą podróż po muzycznym Uniwersum. Przewodnikami będą światowej sławy artyści m.in: Krzysztof Lenczowski, Nikola Kołodziejczyk, Kwartet Śląski i inne wybitne osobistości kameralistyki. Muzyka zabrzmi ponownie w wyjątkowych i zaskakujących lokalizacjach Krosna – perły Podkarpacia, kończąc muzyczną podróż prawdziwym orkiestrowym fajerwerkiem, który dzięki najnowocześniejszym wizualizacjom na długo pozostanie w pamięci festiwalowej publiczności.

Publiczność czeka w tym roku aż 9 koncertów oraz wiele wydarzeń  towarzyszących, dzięki którym Krosno przez cały tydzień będzie żyć muzyką. Wszystkie będą się odbywały w kluczowych miejscach miasta, a ich formuła pozostaje otwarta.

1 lipca, godz. 20:00 (niedziela)

Pod gwiazdami – Szymon Krzeszowiec, Robert Kabara, Pietro Massa, Alexander Gebert, Michał Francuz, Bartosz Węglarczyk 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie (ul. Kazimierza Wielkiego 8) - obowiązuje rezerwacja miejsc online na evenea.pl

Arcydzieła kameralistyki od Schuberta do Szymanowskiego. Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Robert Kabara (skrzypce), Pietro Massa (altówka), Alexander Gebert (wiolonczela), Michał Francuz (fortepian), Bartosz Węglarczyk (fortepian).


2 lipca, godz. 20:00 (poniedziałek)

Jam session 

Rynek

Śpiewasz, grasz? Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych ze swoim instrumentem, głosem do wspólnego muzykowania na krośnieńskim rynku. Uwolnij swoją muzyczną wyobraźnię, uruchom intuicję!


3 lipca, godz. 20:00 (wtorek)

Rzeczy osobiste - Krzysztof Lenczowski

Centrum Dziedzictwa Szkła (ul. Blich 1, balkon)

Krzysztof Lenczowski - wiolonczelista jazzowy, jeden z twórców najlepszego kwartetu smyczkowego w Polsce i na świecie Atom String Quartet, zdobywców nagród przemysłu muzycznego Fryderyk. Jako członek własnych zespołów, a także jako muzyk sesyjny nagrał ponad 50 płyt, w tym autorski album "Internal Melody" - pierwszą polską płytę jazzową sygnowaną nazwiskiem wiolonczelisty, która w 2016 roku została nagrodzona Fryderykiem w kategorii "Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku". W latach 2014, 2015 i 2016 zwyciężył w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Uczestniczył w najsłynniejszych festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, JazzBaltica, LeipzigerJazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts.


4 lipca, godz. 20:00 (środa)

Barok progresywny - Nikola Kołodziejczyk Orchestra

Bazylika Trójcy Świętej (ul. Piłsudskiego 5)

Nikola Kołodziejczyk jest zdobywcą nagrody Fryderyk 2015 za debiut jazzowy oraz w 2016 za jazzowy album roku „Barok progresywny”. Właśnie ten projekt usłyszymy podczas koncertu 4 lipca br. w krośnieńskiej Farze. Jest on owocem współpracy pomiędzy muzykam i jazzowymi i barokowymi. Modyfikacji został poddany zestaw perkusyjny. Większość elementów zestawu została podmieniona, wytłumiona, a niektóre elementy zostały przemyślane od nowa. Wszystko po to, by brzmienie całego zespołu było bardziej wyrównane, a ekspresja perkusisty nie została zaburzona.


5 lipca, godz. 20:00 (czwartek)

Mistrz i jego uczeń - pedagodzy i kursanci Young Arts Masterclass

I LO im. Mikołaja Kopernika (ul. Piotra Skargi 2) - rezerwacja miejsc na evenea.pl

Kameralistyka wielopokoleniowa, czyli muzyczne spotkanie Mistrza i Ucznia. Nieszablonowe konfiguracje instrumentów i kompozycji zostaną połączone z klimatycznym dziedzińcem krośnieńskiego „Kopernika”.


6 lipca, godz. 20:00 (piątek)

Wolność - Kwartet Śląski

Hangar (ul. Lotników 20) - rezerwacja miejsc na evenea.pl

Kwartet Śląski - zdobywca podwójnego Fryderyka za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej w 2017 r. Zespół zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej Gramophone Classical Music Awards 2017. Kwartet Śląski istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 400 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana. 6 lipcabr. odbędzie się niezapomniany występ w industrialnej przestrzeni hangaru lotniczego w Krośnie, będący muzyczną podróżą od muzyki Grażyny Bacewicz i Henryka Mikołaja Góreckiego do twórczości Grzegorza Ciechowskiego z autorskiej płyty „Republique”.


7 lipca, godz. 20:00 (sobota)

Blask - Orkiestra Kameralna Young Arts 

Rynek

Orkiestrę Young Arts tworzą najzdolniejsi uczestnicy trzeciej edycji kursów mistrzowskich Young Arts Masterclass (30.06 – 09.07.2018). Młodzi artyści zaprezentują publiczności zgromadzonej na krośnieńskiej starówce prawdziwe perły muzyki barokowej, będą to Cztery Pory Roku Antonio Vivladiego. Pozycje te usłyszymy w interpretacji, która pozwoli docenić temperament młodych muzyków oraz wyjątkową energetykę orkiestry smyczkowej.


8 lipca, godz. 11:00 (niedziela)

Granie na trawie - Nicolas Leydenbach 

Pałac Polanka (ul. Popiełuszki 103)

Komplet Impromptus Schuberta – arcydzieła romantycznej pianistyki w wyjątkowej scenerii pięknego parku przyległego do zabytkowego Pałacu Polanka. Wszystko w niezobowiązującej scenografii pleneru w otoczeniu pięknych drzew.


8 lipca, godz. 21:00 (niedziela)

Planety - Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sebastiana Perłowskiego 

Hala MOSiR (ul. Bursaki 29) - rezerwacja miejsc na evenea.pl

Sebastian Perłowski to uznany w Polsce i za granicą dyrygent młodego pokolenia.  Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie, takimi jak Sinfonia Varsovia, HK Philharmonic, NOSPR, Metropolitana de Lisboa, Sevilla Symphony Orchestra, The Hong Kong Chinese Orchestra czy The George Enescu Philharmonic Orchestra Bucharest oraz z światowej klasy solistami - Julius Berger, Jose Cura. Na swoim koncie ma nagrania dla wytwórni ECM, Warner Classics, DUX, czy Kameny.

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej rozpoczęła swą działalność w lutym 1945 roku, jako pierwsza polska orkiestra symfoniczna po zakończeniu II wojny światowej. Dziś to jedna z najprężniej działających instytucji kultury w południowej Polsce. Zespół koncertował w większości krajów europejskich, w tym w Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Gewandhaus w Lipsku, Théâtre du Châtelet w Paryżu, a także na świecie m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Wielokrotnie zapraszany był także do udziału w festiwalach muzycznych we Włoszech, w Belgii, Grecji, we Francji, w Niemczech, Irlandii oraz kilkakrotnie w festiwalu Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans oraz Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W Krośnie artyści wystąpią (8 lipca br.) na niezwykłym koncercie połączonym z multimedialną prezentacją kosmicznych grafik.

opublikowano 23.06.2018 07:56
przeczytano 4058 razy
źródło informacji: YAF
inne wydarzenia
REKLAMA