Wybory z paradoksem

Piotr Przytocki został Prezydentem Krosna już w I turze wyborów. "Zmiażdżył" konkurentów, bo dostał ponad 73% głosów. Jednak wielu jego sympatyków w wyborach do Rady Miasta głosowało na tych, którzy przez ostatnie 4 lata "hamowali" jego działania - Prawo i Sprawiedliwość (dotychczasowy opozycyjny Klub Prawicy) zdobyło aż 7 mandatów. Frekwencja w Krośnie wyniosła ponad 43,5%. Publikujemy oficjalne wyniki wyborów.
Elektorat PiS był bardzo zdyscyplinowany - twierdzą socjologowie. Na zdjęciu: starsza kobieta odbiera karty do głosowania

Wybory do Rady Miasta

Radni wybrani z komitetu Samorządne Krosno:
• Tadeusz Alibożek
• Bronisław Baran (jeśli zostanie zastępcą prezydenta, wówczas na jego miejsce wejdzie Anna Bazan)
• Stanisław Czaja
• Anna Dubiel
• Zdzisław Dudycz
• Ryszard Lenart
• Piotr Przytocki (na jego miejsce wejdzie Maria Moskal)
• Stanisław Słyś
• Bolesław Winiarski
• Stefania Zborowska

Radni wybrani z komitetu Prawo i Sprawiedliwość:
• Jan Bałuka
• Eugeniusz Bobowicz
• Jan Guzik
• Bogdan Józefowicz
• Wojciech Kolanko
• Andrzej Kozioł
• Bogumiła Romanowska

Radni wybrani z komitetu Platforma Obywatelska:
• Daria Balon
• Zbigniew Kubit
• Piotr Lenik

Radny wybrany z SLD:
• Adam Krzanowski

Do Rady Miasta nie weszli przedstawiciele pozostałych 3 komitetów: Porozumienia Wyborczego 2006, Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony RP. Tak przedstawia się poparcie dla poszczególnych komitetów w skali całego miasta:

Rekordziści:
1. Bronisław Baran (Samorządne Krosno) - 735 głosów
2. Piotr Przytocki (Samorządne Krosno) - 550 głosów
3. Zdzisław Dudycz (Samorządne Krosno) - 541 głosów
4. Anna Dubiel (Samorządne Krosno) - 498 głosów
5. Stanisław Słyś (Samorządne Krosno) - 365 głosów
6. Bogdan Józefowicz (PiS) - 355 głosów
7. Andrzej Kozioł (PiS) - 314 głosów
8. Bogumiła Romanowska (PiS) - 303 głosy
9. Tadeusz Alibożek (Samorządne Krosno) - 298 głosów
10. Stefania Zborowska (Samorządne Krosno) - 290 głosów

Rekordziści inaczej:
Dwóch z kandydatów Samoobrony - Konrad Dubis (33 lata) i Zbigniew Łukaszewski (44 lata) nie zdobyli żadnego głosu.

Wybory na Prezydenta Miasta

Znacznie bardziej klarownie wyglądają wyniki wyborów na Prezydenta Miasta. Piotr Przytocki uzyskał 73,76% głosów. Drugą pozycję zajął Andrzej Kozioł - kandydat PiS, który uzyskał niewiele ponad 13% głosów. Jerzy Borcz z PO zdobył prawie 7% poparcie. Pozostali kandydaci zdobyli śladową liczbę głosów.

Pierwsze komentarze

Komentarze z późnych godzin wieczornych, kiedy nie były jeszcze znane dane z wszystkich komisji wyborczych

Piotr Przytocki
- Pragnę podziękować moim wyborcom za zaufanie, za tak duży mandat, którym mnie obdarzyli. Liczę, że przy takim wsparciu społecznym uda się zrealizować wszystkie te zamierzenia, które zapisałem w programie wyborczym.

Andrzej Kozioł
- Przede wszystkim chciałbym podziękować tym krośnianom, którzy głosowali na moją osobę. Wszyscy oni opowiedzieli się za zmianami, które zachodzą w Polsce i są realizowane przez rząd. Serdecznie wszystkim dziękuję.

Jerzy Borcz
- Wygrał dotychczasowy Prezydent. Gratuluję mu. Miał profesjonalną kampanię wyborczą. Najwidoczniej krośnianie zauważyli też pozytywne efekty jego prezydentury. Prawdę powiedziawszy, mnie nie dziwi taki wynik. Jeśli chodzi o wybory do Rady Miasta, to cieszę się, że Platforma zdobyła trzeci wynik. Życie toczy się dalej.

Hubert Kotarski - socjolog z BD Center Consulting:
- Wyniki wyborów prezydenckich potwierdziły wcześniejsze przewidywania sondażowe. Zdecydowana zwycięstwo odniósł obecny Prezydent Miasta Piotr Przytocki.

Pewnym zaskoczeniem jest dobry wynik kandydata PiS Andrzeja Kozioła, któremu przedwyborcze sondaży nie dawały tak dużego poparcia. Wynik ten można wytłumaczyć tym, że większość respondentów, którzy deklarowali, że nie wiedzą kogo poprą w wyborach prezydenckich sympatyzowało z PiS (takich w tej grupie było blisko 50%). Widać, że większość z tych osób poparła kandydata PiS – Andrzeja Kozioła. Pewien wpływ na dobry wynik kandydata PiS mogła mieć też intensyfikacja kampanii PiS w ostatnim tygodniu przed wyborami, m.in. wizyta w Krośnie Marszałka Sejmu RP Marka Jurka, czy też pojawienie się plakatów i banerów z kandydatami PiS. Niewątpliwie, na dobry wynik PiS wpłynęła również niska frekwencja wyborcza, która sprzyjała ugrupowaniom o dość zwartym elektoracie.

Elektorat PiS był bardzo zdyscyplinowany - twierdzą socjologowie. Na zdjęciu: starsza kobieta odbiera karty do głosowania

Wynik Jerzego Borcza nie odbiega od przedwyborczych przewidywań sondażowych.

Okazało się, że Samorządne Krosno - ugrupowanie związane z Piotrem Przytockim - wygrało wybory do Rady Miasta. Na pierwszy rzut oka pewnym zaskoczeniem może być stosunkowo słaby wynik PO, biorąc pod uwagę zwycięstwa PO w największych polskich miastach. Tłumaczyć go można mało dynamiczną i słabą kampanią wyborczą oraz tym, że kandydaci PO musieli rywalizować wśród swojego potencjalnego elektoratu z dwoma komitetami związanymi z Przytockim. Jak widać dla potencjalnych wyborców PO bardziej atrakcyjne okazały się ugrupowania związane z obecnym i przyszłym Prezydentem Krosna.

Drugie miejsce PiS nie powinno być szczególnie dużym zaskoczeniem biorąc pod uwagę niską frekwencję wyborczą, która sprzyjała niewątpliwie PiS-owi. PiS jako partia o prawicowo-narodowo-katolickim charakterze dysponuje stałym i zdyscyplinowanym elektoratem, jeśli chodzi o uczestnictwo w wyborach.

Wieczór Wyborczy w portalu

Od godz. 21.00 w niedzielę (12.11) do 4.00 nad ranem (13.11) portal przekazywał "na żywo" wyniki wyborów. Podczas Wieczoru Wyborczego towarzyszyło nam 6657 osób (dane według audytu gemiusTraffic - to standard badań ruchu w internecie). Specjalna strona z wizualizacją wyników wyborów zarejestrowała ponad 88 tysięcy odsłon. To rekordowe dane w historii portalu. Z kolei z naszego "Poradnika wyborcy krośnieńskiego" z listą kandydatów i prezentacją komitetów wyborczych w ciągu ostatnich 2 tygodni skorzystało 4938 osób.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)