Wścieklizna: Coraz więcej przypadków

Łącznie już 11 przypadków wścieklizny zanotowano w ostatnich tygodniach na terenie Krosna i całego powiatu. Może być ich jednak jeszcze więcej, bo kolejne próbki poszły do analizy. To pierwsze tak liczne zachorowania od 10 lat.
Wścieklizna to śmiertelna choroba dla każdego gatunku zwierzęcia i dla człowieka. Chorych zwierząt się nie leczy - zgon następuje po około 2-4 dniach.

Końcem stycznia informowaliśmy o pierwszym przypadku wścieklizny, który zanotowano w Krośnie, dokładnie w Polance. Śmiertelnego wirusa wykryto u padłego zwierzęcia. W ciągu kilku tygodni sytuacja pogorszyła się - w całym powiecie krośnieńskim łącznie zanotowano 11 przypadków wścieklizny.

- Wszystkie dotyczyły lisów. Większość to były martwe zwierzęta, w trzech przypadkach zostały odstrzelone, bo wykazywały typowe objawy kliniczne wścieklizny - informuje Andrzej Chrzanowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie.

- Na dzień dzisiejszy sytuacja jest już poważna, bo ma tendencję wzrostową - dodaje. Od piątku do niedzieli (16-18.03) do badania poszło kolejnych 5 lisów i jedna sarna. Wyniki nie są jeszcze znane.

Nie ma jednego ogniska choroby, przypadki "porozrzucane" są po całym powiecie. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić przyczynę takiego stanu rzeczy. Jak informuje Powiatowy Lekarz w Krośnie, w ubiegłym roku w powiecie jasielskim zanotowano około 30 dodatnich wyników, wcześniej wścieklizna szalała też w okolicach Gorlic, stamtąd choroba mogła przenieść się w nasze strony. Pod uwagę należy też wziąć sytuację epizootyczną panującą na Ukrainie, gdzie przypadków wścieklizny u zwierząt co roku notuje się sporo - Ukraina w pasie graniczącym z Polską nie prowadzi bowiem szczepień lisów.

Być może rozprzestrzenianie się choroby zahamuje wiosna, wirus wywołujący wściekliznę "nie lubi" bowiem wzrostu temperatury. Niebawem ruszy też kolejna akcja zrzucania szczepionek z samolotu. - Najprawdopodobniej zagęszczenie szczepionki na metr kwadratowy będzie większe niż ostatnio - zdradza Andrzej Chrzanowski.

Ostatnia tak duża liczba zachorowań miała miejsce 10 lat temu. W 2002 roku łącznie w powiecie krośnieńskim i brzozowskim - bo te dwa powiaty były pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krośnie - zanotowano dokładnie 96 dodatnich wyników.

W celu ograniczenia ryzyka związanego z szerzeniem się choroby zakaźnej należy w szczególności:

  • przestrzegać obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie - zgodnie z prawem posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Uchylanie się od tego obowiązku podlega karze grzywny,
  • trzymać zwierzęta domowe pod ścisłą kontrolą i ograniczyć ewentualny kontakt z dzikimi zwierzętami,
  • zachować szczególną ostrożność w kontaktach ze zwierzętami bezdomnymi wykazującymi atypowe zachowanie,
  • zachować szczególną ostrożność w czasie wycieczek do lasu i terenów gdzie przebywają dzikie zwierzęta,
  • w przypadku pokąsania, podrapania lub innego kontaktu ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę rany, zadrapania oraz miejsca zanieczyszczone śliną należy niezwłocznie dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem oraz zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia. Zbagatelizowanie kontaktu ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o wściekliznę, niezgłoszenie się do lekarza grozi nieuchronną śmiercią,
  • informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krośnie tel.: 43 696 11 lub najbliższą placówkę weterynaryjną o każdym przypadku podejrzenia wścieklizny u zwierząt.
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)