Kwiecień to miesiąc, w którym jerzyki wracają do Polski po zimie spędzonej w Afryce. To średniej wielkości, szarobrunatne ptaki, wyglądem przypominające jaskółki. Być może stąd przekonanie, że ptaki te zanieczyszczają elewacje budynków, znoszą duże ilości gałęzi, czy brudzą odchodami.
Nie jest to jednak prawdą. Jerzyki niemal całe życie spędzają w locie. Są bardzo pożyteczne - zjadają nie tylko komary, ale również meszki i inne drobne owady. Objęte są całkowitą ochroną gatunkową.
Odpowiednio duża populacja tych ptaków, może skutecznie wpływać na liczbę owadów w naszym mieście. Dlatego magistrat zdecydował się na powieszenie w kilku miejscach budek lęgowych, aby zwiększyć ich liczbę.
Dodatkowo miasto zachęca mieszkańców oraz inne jednostki, np. spółdzielnie mieszkaniowe, do opieki nad jerzykami i tworzenia własnych budek. Taką inicjatywę podjęła np. Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, które umieściła budki na kilku wieżowcach na osiedlu Markiewicza.
Budkę dla jerzyków należy zamontować na wysokości nie niższej niż II piętro, czyli około 5 m nad ziemią. Pod skrzynką musi być wolna przestrzeń, gdyż jerzyki przed rozpoczęciem lotu spadają swobodnie kilka metrów. Budka powinna mieć wymiary podobne do prostopadłościanu o bokach 18x20x36 cm z owalnym otworem wlotowym o wymiarach min. 3,5x6,5 cm umieszczonym z brzegu dłuższego boku skrzynki.