W taką noc się nie śpi, tylko zwiedza. Święto muzeów w Krośnie

Krośnieńskie muzea i instytucje szeroko otworzą drzwi dla zwiedzających już w sobotę (18.05). Będzie można uczestniczyć w nocnym spacerze śladami kobiet, zwiedzić niedostępne na co dzień sale Urzędu Miasta i zobaczyć spektakl związany z „Panem Tadeuszem” w BWA. Oprócz tego na zwiedzających czekają warsztaty hutnicze, tkackie czy malarskie.
W Noc Muzeów będzie można też za darmo zwiedzić Wieżę Farną i zobaczyć panoramę Krosna
Adrian Krzanowski

Noc Muzeów to jedyna taka noc w roku, kiedy za darmo można zwiedzać muzea, galerie sztuki i instytucje kultury. W tym czasie są też udostępniane zbiory i zakamarki, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Poza tym wydarzeniu towarzyszą przygotowane dla dorosłych i dzieci atrakcje.

Nocny spacer śladami kobiet

Co prawda budynek Muzeum Rzemiosła przechodzi remont, ale instytucja zaprasza do Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Będzie można tam zobaczyć czasową wystawę Mariusza A. Dańskiego "Haiuku na zera i jedynki" czy wziąć udział w konkursie "Tajemniczy eksponat".

- Chcemy ten muzealny klimat przenieść do Piwnicy PodCieniami. Tradycyjnie będzie jeden eksponat z naszych zbiorów, który nie był do tej pory prezentowany. Zwiedzający będą musieli odgadnąć, co to za przedmiot. Spośród poprawnych odpowiedzi rozlosujemy kilka nagród – mówią muzealnicy.

Zapowiadają też powrót do czytania bajek na dobranoc. – O godz. 19:00 na scenie Piwnicy PodCieniami Piotr Przytocki, prezydent Krosna, Marta Rymar, dyrektor naszego Muzeum oraz Młodzieżowa Rada Muzeum przeczytają trzy bajki dla dzieci.

Muzeum Rzemiosła organizuje też nocny spacer, który tym razem będzie poświęcony kobietom związanym z Krosnem. – Spacer będzie miał 10 przystanków. Wędrówkę rozpoczniemy o godz. 21:00 pod remontowanym budynkiem Muzeum Rzemiosła, a zakończymy ją na Placu Konstytucji 3 Maja. Opowiemy m.in. o Adeli Mięsowicz, żonie założyciela Fabryki Zegarów Wieżowych czy Zofii Skotnickiej, która przez pewien czas była właścicielką Pałacu Biskupiego – mówi Waldemar Półchłopek, przewodnik.

Spacer poprowadzą trzy osoby, a klimat zapewni Młodzieżowa Rada Muzeum, których członkowie założą historyczne stroje.

Oprócz tego tradycyjnie będzie można wspiąć się na Wieżę Farną i podziwiać z niej panoramę Krosna, a także zwiedzić wystawę w Piwnicy przedprożnej poświęconą Janowi Szczepanikowi i jego wynalazkom. Dodatkowo w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej będzie można kupić książki, pamiątki i gadżety z Krosna.

Jak dobrze znasz "Pana Tadeusza"?

W BWA Krosno (ul. Portiusa 4) będzie można zobaczyć dwie wystawy Magdaleny Lazar "Świetliste bartery, wilgotne koalicje" oraz Digital art z pracowni Krzysztofa Bryneckiego. Będzie można też wziąć udział w warsztatach dla dzieci i młodzieży oraz skorzystać ze strefy odpoczynku.

Jednak głównym punktem Nocy Muzeów w BWA będzie spektakl w ramach cyklu "Wszystko jest poezja". Tym razem będzie nawiązywał do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. – Zajęliśmy się tematem, który może zniknąć z listy lektur szkolnych, czyli historią szlachecką w roku 1811 i 1812. Widowisko odbędzie się w patio BWA o godz. 19:00 – zaprasza Jacek Buczyński, jeden z organizatorów przedstawienia.

W trakcie próby w patio BWA
FACEBOOK/Krośnieńska Fundacja Rozwoju w Krośnie 

Oprócz tego w namiocie ustawionym na parkingu przed budynkiem BWA zostanie odśpiewane "Soplicowo" przez duet: Michalina Buczyńska i Daniel Eibin. Zostanie też przeprowadzony konkurs "Czy znasz Pana Tadeusza"”, a chętni będą mogli wziąć udział w recytacji fragmentów dzieła. Nie zabraknie też poczęstunku w postaci bigosu. Będzie też można kupić egzemplarz "Pana Tadeusza" w antykwariacie Zbigniewa Oprządka. Natomiast w sali audiowizualnej zostanie odtworzony spektakl teatru telewizji z 1970 roku w reżyserii Adama Hanuszkiewicza "Pan Tadeusz Księga I - Gospodarstwo".

Urząd Miasta i jego sekrety

Po raz pierwszy też dla zwiedzających w Noc Muzeów będzie dostępny budynek Urzędu Miasta przy ul. Staszica. – Wielu mieszkańców jest ciekawych tego budynku, bo ma on bogatą historię. Jest interesującym obiektem, który zwiedzający będą mogli zobaczyć od wewnątrz. Dostępna będzie m.in. sala obrad – mówi Joanna Sowa, rzecznik UM Krosno.

Wejść będzie można od strony ul. Staszica. – Zwiedzający będą mogli zobaczyć insygnia władzy: szklaną pieczęć, łańcuchy używane przy inauguracji kolejnej kadencji, kroniki m.in. z lat 60. i 70. z fotografiami, a także księgę kondolencyjną, która była wyłożona w Urzędzie i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza po śmierci Jana Pawła II – dodaje Joanna Niepokój z UM Krosno.

Zostały też przewidziane atrakcje dla dzieci: malowanie kolorowanek, lekcja edukacyjna o symbolach miasta, kolorach flagi i znaczeniu herbu, quizy, a także spotkanie z prezydentem Krosna, który zaprosi najmłodszych do swojego biura.

Noc Muzeów w BWA w 2022 roku
DAMIAN KRZANOWSKI

Szklane warsztaty

W Noc Muzeów Centrum Dziedzictwa Szkła (ul. Blich 2) oferuje bezpłatne zwiedzanie wraz z warsztatami hutniczymi oraz obróbki i dekoracji szkła. Będzie można zobaczyć też wystawy stałe i jedną czasową poświęconą dyplomowym dziełom uczniów Liceum Plastycznego w Krośnie. Dostępny będzie też gabinet krzywych luster i specjalne atrakcje dla dzieci.

Stwórz własny wzór haftu

Atrakcje przygotowało też Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, przy dworcu bus/PKP), które będzie można zwiedzać wraz z Izbą Tkacką. Zwiedzający poznają sekrety pracy na krośnie tkackim i zaprojektują własny wzór haftu.  Czas umili im też występ zespołu śpiewaczego i warsztaty śpiewacze.

Podróż przez kontynenty

Muzeum Misyjne Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (ul. Łukasiewicza 62) zaprasza do zwiedzania stałej ekspozycji "Podróż przez kontynenty" i misyjnej przymierzalni strojów. Na kiermaszu będzie można kupić książki, pamiątki i gadżety z krajów misyjnych. Dzieci będą mogły uczestniczyć w misyjnym konkursie plastycznym "Afrykańska szkoła", a zwiedzający w Majówce przy grocie Matki Bożej. O swoim świadectwie opowie s. Elżbieta Sołtysik. Będzie można też zobaczyć film misyjny "Czad – pustynia Boga". 

O Muzeum pisaliśmy m.in. tutaj.

W tym roku nie będzie akcji Wielki Album Krośnieński ze względu na remont budynku Muzeum Podkarpackiego
DAMIAN KRZANOWSKI

Atrakcje ograniczone przez remont

W tym roku Muzeum Podkarpackie nie ma bogatej oferty ze względu na rozpoczynające się prace remontowe w Pałacu Biskupim. Jedynie w kamienicy Zgoda (ul. Piłsudskiego 14) będzie można podziwiać wystawę archeologiczną oraz eksponaty poświęcone "Literaturze emigracyjnej 1939 – 1989". Zabraknie m.in. akcji Wielki Album Krośnieński. Instytucja zachęca jednak do wykonania selfie na tle swojego budynku w trakcie wydarzenia i udostępnienia go w mediach społecznościowych.

Wystawy fotografii

W Policealnym Studium Animatorów Kultury (ul. Kolejowa 1, RCKP) będą dostępne wernisaże dwóch wystaw fotografii autorstwa Oliwii Frydrych i Dominiki Syrek.

Wspólne malowanie i poznawanie się

Aneta Kozak i Anna Burdzy Hejnowicz zapraszają na Sąsiedzki Plener Artystów Miejskich (SPAM), który jest przez nie organizowany dzięki grantowi uzyskanemu z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Na placu przed budynkiem BWA odbędzie się pierwsze z trzech spotkań w przestrzeni miejskiej. W programie wspólne rysowanie i malowanie, zawieranie znajomości i rozmowy. Powstałe prace zostaną zaprezentowane na wystawie.

- Pomysł na pierwszy publiczny Sąsiedzki Plener Artystów Miejskich pojawił się z potrzeby własnej, obserwacji ludzi i rozmów ze znajomymi. Ma służyć ludziom i ich naturalnym, wrodzonym potrzebom uzewnętrzniania, postawienia barwnej kreski, znaku lub kropki nad i. Zasadniczym jego celem jest integracja poprzez sztukę, a także wyrażenie siebie i własnych emocji przy wsparciu dobrych chęci i dużej dozy włożonego serca - mówią autorki.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty i ogólnodostępny bez wcześniejszych zgłoszeń, a prace będzie można tworzyć samodzielnie, w duecie, rodzinnie, w grupie znajomych lub z przyjaciółmi.

Będzie można zwiedzić wystawę archeologiczną w piwnicy budynku Zgoda
DAMIAN KRZANOWSKI

Noc Muzeów poza Krosnem

Poza miastem będzie można zobaczyć wystawę "Biblia – Księga, która przetrwała wieki" w Pałacu Załuskich Uniwersytetu Rzeszowskiego w Iwoniczu oraz pokaz czerpania ropy z najstarszej studni "Franek" w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce.

Szczegóły programu Nocy Muzeów dostępne tutaj.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)