Targi, szkoły i szejkery

Jak co roku, w hali sportowo-widowiskowej odbyły się (27.02-1.03) Targi Edukacyjne dla uczniów trzecich klas gimnazjów. Sprawdziliśmy, czym kierują się gimnazjaliści przy wyborze szkoły średniej, oraz w jaki sposób promują się szkoły.
Największą popularnością na targach cieszyło się stoisko iwonickiego "Gastronomika"

Swoje stoiska zaprezentowały 22 szkoły z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Targi odwiedziło ponad 2,5 tysiąca gimnazjalistów.

Gimnazjaliści: czym kierują się przy wyborze szkoły?

Gimnazjaliści

- Językami. Na języki chciałybyśmy iść. Ważne jest też to, żeby w szkole była fajna atmosfera i fajni nauczyciele. Zastanawiamy się nad liceum ogólnokształcącym nr 1, nr 2 i "Elektrykiem".

Gimnazjaliści

- Kieruję się zainteresowaniami i przyszłością, czyli jaki zdobędę zawód. Mnie interesuje historia, więc najprawdopodobniej wybiorę liceum ogólnokształcące i profil humanistyczny, a później pójdę na studia. Ciekawą ofertę ma LO w Jedliczu.

Gimnazjaliści

- Przy wyborze szkoły kieruję się tym, jacy są nauczyciele w danej szkole, czy są młodzi, czy rozumieją potrzeby uczniów. Ważny też jest poziom nauki w szkole i jakie są w niej profile. Najważniejsze jest jednak to, czy szkoła daje szansę na dostanie się na studia. Myślę jednak, że będę kontynuować naukę w szkole muzycznej.

Gimnazjaliści

- Ja zostaję w swojej szkole - w szkole muzycznej. W wyborze tej szkoły kieruję się przede wszystkim zainteresowaniami. Interesuję się muzyką i w przyszłości chcę się nią zajmować dalej.

Gimnazjaliści

- Szukam szkoły z bogatym profilem humanistycznym. Zastanawiam się nad "Elektrykiem" lub "Dwójką" na Guzikówce. Zwracam też uwagę na to, czy szkoła dobrze przygotuje mnie do studiów. Chcę iść na pedagogikę.

Gimnazjaliści

- Przy wyborze szkoły kieruję się głównie swoimi zainteresowaniami oraz lokalizacją szkoły. Chcę mieć do niej blisko.

Gimnazjaliści

- Przede wszystkim chodzi o to, czy w przyszłości znajdę pracę. Drugie kryterium to zainteresowania. Innymi słowy, chcę robić to, co lubię. Najprawdopodobniej wybiorę liceum plastyczne.

Szkoły: w jaki sposób się promują?

Anna Bukielska

Anna Bukielska, uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju:

- Chłopcy przyrządzają drinki, dziewczyny robią przystawki, mamy też ciasteczka. Wszystko co tu jest, to nasze dzieło. Zainteresowanie jest duże, szczególnie jak chłopcy potrząsają "szejkerem".

Krzysztof Pulnar

Krzysztof Pulnar, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie ("Elektryk"):

- Opowiadamy o naszej szkole. Prezentujemy kierunki, które są dostępne. Przedstawiamy też sprzęt, którym dysponujemy w pracowniach, i na którym się uczymy.

Joanna Kubit

Joanna Kubit, nauczycielka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie ("Naftówka"):

- Wychodzimy do młodzieży, opowiadamy o szkole, pokazujemy swoje największe osiągnięcia. Mamy klasę geologiczną, której żadna szkoła nie ma, więc pokazujemy okazy geologiczne. To są takie najważniejsze działania. Duży nacisk kładziemy na prezentację dwóch nowych kierunków - technikum logistycznego i liceum z pielęgniarstwem i ratownictwem medycznym. Promujemy też zajęcia pozalekcyjne - np. sekcję strzelecką.

Elwira Wojczekowska

Elwira Wojczekowska, uczennica Liceum Plastycznego w Krośnie:

- Pokazujemy prace uczniów: rysunki, obrazy, rzeźby. Nasze stoisko przyciąga uwagę tylko tych, którzy są zainteresowani plastyką. Większość mówi: "Nie, tu nie idziemy, nie potrafimy rysować".

Jan Urbanek

Jan Urbanek, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół nr 6 ("Budowlanka"):

- Od dwóch lat mamy w swojej ofercie kierunek technik architektury krajobrazu. Pokazujemy prezentację o tym. Dziewczyny z naszej szkoły prezentują program komputerowy do projektowania ogrodów. Liczymy, że taki kierunek przyciągnie uczniów gimnazjów. Prezentujemy także projekty naszych uczniów, którzy kończyli technikum budowlane.

Sabina Walaszczyk

Sabina Walaszczyk, uczennica Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym:

- Staramy się zareklamować szkołę jak najlepiej. Mamy ulotki, dużo rozmawiamy z uczniami gimnazjów. Pokazujemy film, prezentację komputerową, kroniki szkole, zdjęcia z imprez szkolnych, foldery itp.

Grzegorz Górak

Grzegorz Górak, przewodniczący I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie:

- Nasze liceum uważane jest za szkołę, do której chodzą ludzie, którzy nie widzą niczego poza nauką. Nic bardziej błędnego. Pokazujemy szkołę, w której są ludzie rozrywkowi, pełni pasji i zainteresowań. Pokazujemy różne zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań, np. fotograficzne, filmowe, kabarety. W ten sposób chcemy zmienić przekonanie o Koperniku, że to szkoła kujonów. To szkoła, w której można rozwinąć skrzydła w różnym zakresie.

Gimnazja w Krośnie opuszcza w tym roku 795 absolwentów, a w powiecie ziemskim - 1826. Końcem marca będą znane wyniki ankiety, która zostanie przeprowadzona wśród gimnazjalistów na temat wyboru przyszłej szkoły.

Organizatorem Targów był wydział edukacji Urzędu Miasta, a współorganizatorami: starostwo powiatowe i poradnie psychologiczno-pedagogiczne z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Patronat honorowy objął Prezydent Krosna Piotr Przytocki.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)