Gdzie tu dalej iść

Gimnazjaliści z klas trzecich zastanawiają się właśnie, którą wybrać szkołę ponadgimnazjalną. W wyborze tym pomóc im mają Targi Edukacyjne, które odbywają się (15-17.02) w hali widowiskowo-sportowej (ul. Bursaki). Wybór nie jest prosty. Każda szkoła wabi jak może.
Gimnazjaliści stoją przed pierwszym poważnym życiowym wyborem

To już druga edycja Targów Edukacyjnych. Szkoły ponadgimnazjalne prezentują uczniom gimnazjów i ich rodzicom swoją ofertę edukacyjną. W tym roku jest to 13 szkół z terenu Krosna i 9 z powiatu krośnieńskiego.

Zainteresowani mają możliwość uzyskania informacji o szkole od uczniów i nauczycieli, a dodatkowych informacji udzielają pracownicy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych. Szkoły przedstawią między innymi prezentacje multimedialne oraz osiągnięcia widoczne zarówno w kronikach, jak i pracach uczniowskich.

Niemal każdy gimnazjalista wychodzi z hali ze stertą ulotek i folderow o szkołach ponadgimnazjalnych

Uczniom, przedstawicielom poszczególnych szkół, zadaliśmy wraz z Telewizją Obiektyw jedno pytanie: "Co takiego jest w Waszej szkole, czego nie ma w innych szkołach, a co mogłoby przyciągnąć gimnazjalistów?".

Targi Edukacyjne

- Po pierwsze mamy dużo profili, które są różnorodne. Na przykład profilu matematyczno-fizycznego nie ma w żadnej innej szkole. Ja chciałam iść właśnie na ten profil i był tylko w Koperniku. Uważam, że jest wysoki poziom nauczania, ale i świetna atmosfera. A wszystkie te plotki, które krążą o Koperniku, że uczniowie są gnębieni przez nauczycieli, są naprawdę kłamstwem, bo tak nie jest. Wszystko jest ekstra. Są różne imprezy, wycieczki, organizowane są wymiany uczniów, np. teraz przyjeżdżają do nas uczniowie z Ukrainy, a potem my wyjeżdżamy do nich. Są kółka zainteresowań, zajęcia, które przygotowują na studia. Zapraszamy wszystkich do nas, do Kopernika.

Targi Edukacyjne

- Nasza szkoła cieszy się dużą popularnością. Mamy odnowiony budynek, rozbudowaną salę gimnastyczną, jest też bilard. Mamy bardzo fajnych nauczycieli. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Targi Edukacyjne

- Na pewno dużym plusem u nas jest miła atmosfera, wszyscy nauczyciele są bardzo mili. Ogólnie jest fajnie, dlatego tam jestem.

Targi Edukacyjne

- Wiele rzeczy jest takich, które mogą przyciągnąć do nas gimnazjalistów. Jedną z nich jest praktyka w zawodzie krawiec. Uczniowie z klas odzieżowych wyjeżdżają na praktykę zawodową do Preszowa, a z kolei uczniowie ze Słowacji przyjeżdżają do nas. Mamy też uzdolnionych uczniów cukiernictwa oraz fryzjerki, które zdobywają pierwsze miejsca w zawodach fryzjerskich.

Targi Edukacyjne

- W naszej szkole jest jedyne w regionie Muzeum Motoryzacji, w którym są eksponaty przygotowane głównie przez uczniów. Są tam różnego rodzaju motocykle oraz stare, ale odrestaurowane samochody. Szkoła jest wyposażone w bardzo dobre pomoce naukowe, np. przekroje silników. Wszystko to jest wykonane przez uczniów w ramach prac dyplomowych. Odbywamy dużo zajęć praktycznych.

Targi Edukacyjne

- W naszej szkole można nauczyć się grać na różnych instrumentach i nauczyć się śpiewać. Jest nieco mniejszy nacisk na przedmioty ogólnokształcące, ale za to jest wiele przedmiotów muzycznych. Jeśli ktoś ma talent muzyczny zapraszamy do naszej szkoły, ponieważ tutaj może rozwinąć swoje zdolności.

Targi Edukacyjne

- Mamy świetny samorząd szkolny. Jego działalność jest u nas bardzo wysoko rozwinięta - współpracujemy z dyrekcją szkoły, z gronem pedagogicznym. Można się u nas wykazać pod tym względem. Działa u nas także sekcja strzelectwa sportowego - jesteśmy jedyną szkołą w okręgu krośnieńskim, która ma strzelnicę.

Targi Edukacyjne

- Przede wszystkim mamy bardzo dobrą kadrę nauczycielską. Jest miła atmosfera. Wszyscy się w naszej szkole znają i tworzą jakby jedną rodzinę. Bierzemy udział w międzynarodowym programie Comenius Socrates, w ramach którego odbywają się wymiany młodzieży. Np. teraz jedziemy na Słowację.

Targi Edukacyjne

- W naszej szkole bardzo rozbudowane są kierunki informatyczne, posiadamy 6 pracowni komputerowych i darmową kawiarenkę internetową w bibliotece. Tylko w naszej szkole jest firma symulacyjna. Jest to fikcyjna firma, w której uczymy się jak prowadzić działalność gospodarczą.

Targi Edukacyjne

- Mamy przede wszystkim wspaniałą atmosferę i fajnych nauczycieli. Mamy wiele ciekawych kierunków: matematyczno-informatyczny, matematyczno-geograficzny, biologiczno-chemiczny, humanistyczny, językowy i inne. Mamy świetne wyposażenie: pracownie komputerowe, klasę multimedialną, pracownię językową itp. Jest wiele klas przystosowanych do odpowiednich przedmiotów. Wyjeżdżamy zagranicę - do Finlandii, Niemiec, na Słowację.

Targi Edukacyjne

- Przede wszystkim mamy świetną atmosferę. Wszyscy się znają, bo szkoła jest mała, a klasy nieliczne. To sprawia, że nasza szkoła jest inna. Między nauczycielami, a uczniami jest specyficzna więź, może dlatego szkoła jest mniej stresująca. Mamy dużą ilość zajęć językowych. Jeździmy na obozy językowe do Anglii i Norwegii. Szkoła jest nieźle wyposażona, mamy siłownię i nową salkę informatyczną. Nasza szkoła wyróżnia się spośród innych reprezentacyjnym budynkiem - to mały pałacyk.

Targi Edukacyjne

- Gimnazjaliści, którzy mają jakieś zdolności plastyczne mogą je rozwijać w naszej szkole. Mogą się dowiedzieć dużo więcej niż podstawy, które znają, bo chodzimy na wystawy, rozwijamy ogólną wiedzę o kulturze. Mamy dobrze wyposażone warsztaty. Prócz tego, nasza szkoła jest bardzo przyjazna.

Bronisław Baran
Dla portalu komentuje Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Krosna:
- Te targi pokazują jaką ewolucję przechodzą krośnieńskie szkoły ponadgimnazjalne. Prezentacje ofert dla gimnazjalistów są przygotowane bardzo profesjonalnie. Widać też, że następuje dostosowanie oferty kształcenia do zapotrzebowania rynku, np. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie ["Elektryk"] otworzył kierunek teleinformatyczny. Gdybym był gimnazjalistą, wybór szkoły uzależniałbym od własnych predyspozycji i od tego, co w dalszym życiu chciałbym robić.

Targi czynne są jeszcze w czwartek (17.02) w godz. od 8.00 do 16.00.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)