Szkoły średnie zmienią nazwy. Wszystko przez likwidację gimnazjów

Z dniem 1 września br. większość krośnieńskich szkół średnich zyska nowe nazwy. To efekt likwidacji gimnazjów. Placówki otrzymają bardziej charakterystyczne dla nich określenia, np. Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych.
"Budowlanka" przy ul. Skargi od 1 września będzie nosiła nazwę Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych
Adrian Krzanowski

W 2017 rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził przepisy, które „wygaszały” gimnazja, czyli 3-letnie szkoły ponadpodstawowe. Od 1 września br. gimnazja znikną już całkiem z systemu polskiej edukacji. Skutkiem tego będą nie tylko ogromne zmiany organizacyjne, ale także zmiany nazw szkół. W Krośnie nowe nazwy radni przegłosowali jeszcze na lutowej sesji (27.02).

Miejski Zespół Szkół nr 5 (to tzw. Budowlanka), w skład którego wchodziły: gimnazjum, technikum i zawodówka, od 1 września nosić będzie nazwę Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych. „Nowa nazwa odpowiada profilowi szkół wchodzących w skład zespołu i pozwoli na lepszą identyfikację szkół z branżą, w jakiej odbywa się kształcenie zawodowe” – uzasadniano.

Obecnie szkoła kształci w ramach technikum w zawodach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik renowacji elementów architektury, technik geodeta, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a w ramach Szkoły Branżowej w zawodach: monter zabudowy robót wykończeniowych w budownictwie oraz monter sieci i instalacji sanitarnych.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 ("Szczepanik") będzie nosił nazwę Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1. W ramach tej placówki od 1 września funkcjonować będą: V Liceum Ogólnokształcące (4-letnie) i Technikum nr 1 (5-letnie).

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ("Szpetnar") zamieni się w Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2. Od 1 września funkcjonować tam będą:  Technikum nr 2 (5-letnie) i Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 (3-letnia).

"Mechanik" na ul. Tysiąclecia wraca do nazwy, której tradycje sięgają 1892 roku - Zespół Szkół Mechanicznych
adrian krzanowski

Z kolei Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 ("Mechanik") będzie nosił nazwę Zespół Szkół Mechanicznych. Obecnie szkoła kształci w ramach Technikum nr 3 w zawodach: technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik pojazdów samochodowych i technik mechatronik, a w ramach Branżowej Szkoły I stopnia nr 3 w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

„Naftówka”, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 zamieni się w Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych. Obecnie szkoła kształci w VI Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Nr 4 w zawodach: technik wiertnik, technik górnictwa otworowego, technik geolog, technik gazownictwa, technik logistyk i technik ochrony środowiska, a w ramach Branżowej Szkoły I stopnia Nr 4 w zawodzie ślusarz.

"Naftówka" również wraca do swojej poprzedniej nazwy: Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych
damian krzanowski

„Elektryk” natomiast, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, będzie nosił nazwę Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących. Obecnie szkoła kształci w III Liceum Ogólnokształcącym oraz w Technikum nr 5 w zawodach: technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk i technik automatyk.

Krośnieńskie Targi Edukacyjne

14 i 15 marca (czwartek-piątek) w hali sportowo-widowiskowej w Krośnie (ul. Bursaki) odbędą się Krośnieńskie Targi Edukacyjne. Swoją ofertę zaprezentuje 21 szkół średnich.

W czasie targów będzie można skorzystać z pomocy doradców zawodowych oraz poznać zasady rekrutacji elektronicznej do szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Krosna.

Targi będą dostępne dla zwiedzających w czwartek w godz. 8.30-15.30 oraz w piątek w godz. 8.00-12.00.

Grupy uczniów spoza powiatu, zainteresowane zapoznaniem się z ofertą szkół średnich, mogą zgłosić swój udział w targach pod numerem telefonu Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie - 13 43 205 19.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person Nevermore
13.03.2019 22:59

Ufff, jak dobrze, że mój "Plastyk" nazwy nie zmienia ;) Tradycji trzeba się trzymać, zarówno tej starej z M.Piastowego, jak i tej obecnej :)

person
Nevermore
na forum od listopada 2017
star
person davidov
13.03.2019 19:32

Mój  Elektryk będzie znowu Elektrykiem plus ogólny, bo dużo kobiet. Dawniej trzeba było poprosć na półmetek inne szkoły.... Pozdrawiam Elektryków

person
davidov
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4) forward