W 2017 rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził przepisy, które „wygaszały” gimnazja, czyli 3-letnie szkoły ponadpodstawowe. Od 1 września br. gimnazja znikną już całkiem z systemu polskiej edukacji. Skutkiem tego będą nie tylko ogromne zmiany organizacyjne, ale także zmiany nazw szkół. W Krośnie nowe nazwy radni przegłosowali jeszcze na lutowej sesji (27.02).
Miejski Zespół Szkół nr 5 (to tzw. Budowlanka), w skład którego wchodziły: gimnazjum, technikum i zawodówka, od 1 września nosić będzie nazwę Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych. „Nowa nazwa odpowiada profilowi szkół wchodzących w skład zespołu i pozwoli na lepszą identyfikację szkół z branżą, w jakiej odbywa się kształcenie zawodowe” – uzasadniano.
Obecnie szkoła kształci w ramach technikum w zawodach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik renowacji elementów architektury, technik geodeta, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a w ramach Szkoły Branżowej w zawodach: monter zabudowy robót wykończeniowych w budownictwie oraz monter sieci i instalacji sanitarnych.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 ("Szczepanik") będzie nosił nazwę Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1. W ramach tej placówki od 1 września funkcjonować będą: V Liceum Ogólnokształcące (4-letnie) i Technikum nr 1 (5-letnie).
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ("Szpetnar") zamieni się w Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2. Od 1 września funkcjonować tam będą: Technikum nr 2 (5-letnie) i Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 (3-letnia).
Z kolei Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 ("Mechanik") będzie nosił nazwę Zespół Szkół Mechanicznych. Obecnie szkoła kształci w ramach Technikum nr 3 w zawodach: technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik pojazdów samochodowych i technik mechatronik, a w ramach Branżowej Szkoły I stopnia nr 3 w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.
„Naftówka”, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 zamieni się w Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych. Obecnie szkoła kształci w VI Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Nr 4 w zawodach: technik wiertnik, technik górnictwa otworowego, technik geolog, technik gazownictwa, technik logistyk i technik ochrony środowiska, a w ramach Branżowej Szkoły I stopnia Nr 4 w zawodzie ślusarz.
„Elektryk” natomiast, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, będzie nosił nazwę Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących. Obecnie szkoła kształci w III Liceum Ogólnokształcącym oraz w Technikum nr 5 w zawodach: technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk i technik automatyk.
14 i 15 marca (czwartek-piątek) w hali sportowo-widowiskowej w Krośnie (ul. Bursaki) odbędą się Krośnieńskie Targi Edukacyjne. Swoją ofertę zaprezentuje 21 szkół średnich.
W czasie targów będzie można skorzystać z pomocy doradców zawodowych oraz poznać zasady rekrutacji elektronicznej do szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Krosna.
Targi będą dostępne dla zwiedzających w czwartek w godz. 8.30-15.30 oraz w piątek w godz. 8.00-12.00.
Grupy uczniów spoza powiatu, zainteresowane zapoznaniem się z ofertą szkół średnich, mogą zgłosić swój udział w targach pod numerem telefonu Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie - 13 43 205 19.
Ufff, jak dobrze, że mój "Plastyk" nazwy nie zmienia ;) Tradycji trzeba się trzymać, zarówno tej starej z M.Piastowego, jak i tej obecnej :)
Mój Elektryk będzie znowu Elektrykiem plus ogólny, bo dużo kobiet. Dawniej trzeba było poprosć na półmetek inne szkoły.... Pozdrawiam Elektryków