Sucha Góra na cyfrowo. Wizytuje ją minister

Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji o piątej rano w Rzeszowie uroczyście włączył cyfrowy sygnał telewizyjny. Kilka godzin później odwiedził nadajnik na Suchej Górze koło Krosna. - Dookoła piękna przyroda, a wewnątrz nowoczesne technologie - komentował.
Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji podczas wizyty na Suchej Górze

Mieszkańcy zachodniej i południowej części województwa podkarpackiego stracili dostęp do telewizji analogowej. We wtorek (19.03) o godzinie 1.00 zostały wyłączone nadajniki w Rzeszowie i Suchej Górze koło Krosna. O godzinie 5 rano w siedzibie telewizji TVP Rzeszów Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji uroczyście włączył sygnał cyfrowy. Teraz w tej części województwa dostępna będzie jedynie naziemna telewizja cyfrowa.

Przed południem minister wizytował Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Sucha Góra. - Jest okazja, żebyśmy obejrzeli miejsce, którego pewnie nigdy byśmy nie obejrzeli. Warto to zrobić, żeby uświadomić sobie na jakiej zasadzie to działa - mówił. - Wydaje się, że to jest takie "pstryk", a to jest poprzedzone analizami technicznymi i wielką pracą przygotowawczą. Zobaczenie tego w praktyce uczy pokory dla pracy ludzi, którzy pomagają nam przejść z sygnału analogowego na sygnał cyfrowy.

Wnętrze nadajnika Sucha Góra. Po lewej stare nadajniki, po prawej nowe, cyfrowe, obsługujące poszczególne multipleksy

Nadajnik Sucha Góra swoim zasięgiem pokrywa większą część Podkarpacia. Wieża ma prawie 100 metrów wysokości, na jej szczycie umieszczone są anteny telewizyjne. Z tego obiektu emitowany jest sygnał wszystkich trzech tzw. multipleksów cyfrowych.

- W tym momencie widzimy jak jedna epoka odchodzi do historii, pojawia się druga - mówi Krzysztof Jabłoński - dyrektor pionu techniki firmy Emitel, która jest właścicielem nadajnika, operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Prezentuje trzy nowe nadajniki, które obsługują poszczególne multipleksy cyfrowe oraz stare nadajniki analogowe. Wśród nich ten, który tej nocy, jako ostatni, został wyłączony. - To nadajnik lampowy, mający kilkadziesiąt lat. Służył do nadawania analogowych programów telewizyjnych, pierwszego i drugiego.

Krzysztof Jabłoński - dyrektor pionu techniki firmy Emitel

Krzysztof Jabłoński podkreślał, że dla firmy Emitel cyfryzacja była ogromnym wyzwaniem inwestycyjnym, które rozpoczęło się prawie 3 lata temu. Wtedy to uruchomione zostały pierwsze emisje cyfrowe. - Wydaliśmy kilkaset milionów złotych na wymianę wszystkich niezbędnych elementów, zarówno systemów antenowych, systemów teletransmisyjnych, urządzeń służących do przygotowywania sygnału cyfrowego, jak również systemów zasilających, bo żeby telewizja działała niezawodnie, to w każdym obiekcie kluczowym, takim jak ten, potrzebujemy posiadać nie tylko dwie niezależne linie zasilania z zewnątrz, ale też agregaty prądotwórcze, które w przypadku awarii zasilania przejmą pracę - wyjaśnia. - Ten obiekt jest szczególnie doświadczony, bo kilka lat temu podczas ataku zimy drzewa powaliły obydwie linie energetyczne. Wtedy w trybie awaryjnym, przy pomocy czołgu, trzeba było wciągać agregat pożyczony od Energetyki. Teraz jesteśmy już zabezpieczeni, mamy własny.

Widok z najwyższego poziomu nadajnika Sucha Góra

Naziemna telewizja cyfrowa oznacza lepszą ofertę, ale też większy zasięg. - Ważne było, żeby zadbać o tzw. doświetlenie, żeby tam, gdzie ludzie wcześniej nie mieli sygnału analogowego, mieli sygnał cyfrowy - podkreślał minister. Posłuży temu uruchomienie sieci 28 tzw. przemienników.

W związku z zmianą sygnału, 19 i 20 marca na niektórych obszarach na południu województwa wystąpi przerwa w dostępie drogą naziemną do programów TVP1 i TVP2. Jak informują służby techniczne, potrwa ona maksymalnie 40 godzin. Zalecają, by ze względu na zmianę parametrów nadajników, widzowie uruchomili w tym czasie wyszukiwanie programów w swoich telewizorach.

Część nadajnika obsługującego multiplex 2

Naziemna telewizja cyfrowa pozwala obecnie na oglądanie 21 kanałów. Są umieszczone w trzech grupach tzw. multipleksach (MUX):

MUX-1: TVP1 w jakości HD, TVP2, TVP Info/Rzeszów, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka TV,
MUX-2: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV Puls2, TV6 i Polsat Sport News,
MUX-3: TVP1, TVP2 w jakości HD, TVP INFO/Rzeszów, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Przypominamy, do odbioru telewizji cyfrowej wystarcza zwykła antena oraz telewizor z możliwością odbioru sygnału cyfrowego (DVB-T). W przypadku starych odbiorników należy podłączyć dodatkowo dekoder.

Odbiór jest bezpłatny i nie wiąże się z koniecznością podpisywania jakichkolwiek umów z platformami cyfrowymi. Operatorzy telewizji kablowych są zobowiązani do dostarczenia sygnału naziemnej telewizji cyfrowej do gniazdek abonentów.

Wyłączenie analogowej telewizji na pozostałym obszarze województwa nastąpi do 23 lipca. Cały projekt cyfryzacji zakończy się do 2014 roku.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.cyfryzacja.gov.pl oraz uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie 800 100 990.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)