Stop kłamstwom o klimacie. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Krośnie

W piątek (29.11) przed głównym budynkiem poczty w Krośnie pojawiła się grupa osób z transparentami. Byli to uczniowie krośnieńskich szkół, którzy po raz drugi w tym roku zorganizowali Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W ten sposób młodzież wyraziła niepokój o przyszłość naszej planety.
Młodzież w czasie strajku ogłosiła sześć postulatów, których spełnienia żąda
Damian Krzanowski

Strajki klimatyczne w tym samym dniu odbyły się w wielu miastach Polski. Protesty zbiegły się z dniem wielkich wyprzedaży w sklepach Black Friday, zostały zorganizowane tydzień przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie. W Krośnie młodzi ludzie na początku wygłosili postulaty, których spełnienia żądają. Są to:

  • prowadzenie polityki klimatycznej w oparciu o raporty Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ i wdrażanie rozwiązań sugerowanych przez naukowców;
  • wezwanie polskiego rządu do ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego i uznanie katastrofy klimatycznej;
  • edukowanie dzieci i młodzieży oraz szkolenie kadry nauczycielskiej w zakresie kryzysu klimatycznego;
  • powołanie Rady Klimatycznej, która opracuje strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do 2040 roku;
  • przeprowadzenie transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych;
  • uświadamianie społeczeństwa przez media o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
"Kto nie skacze, ten za węglem, hop hop hop", "Solidarni z górnikami, ale nigdy z kopalniami", "Nie zabierajcie nam przyszłości" to tylko niektóre z haseł, jakie skandowała protestująca młodzież
damian krzanowski

Skandując takie hasła jak: „nie podnoście nam temperatury” czy „wasza bierność, nasza złość”, młodzież przeszła w pochodzie na Rynek Krosna. Tam odczytano m.in. przemówienie szesnastoletniej Grety Thunberg, szwedzkiej aktywistki, które wygłosiła w czasie szczytu ekonomicznego w Davos oraz list nieobecnego Patryka Fica, studenta prawa, który współorganizował wcześniejszy strajk klimatyczny. - Dlaczego zatem niszczymy swój dom? Dlaczego pozwalamy rządzić szaleńcom, którzy nie słuchają naukowców? Dlaczego sami nie reagujemy na to, co mówią? - pisał w liście. - Nie zmyjemy krwi z naszych rąk, gdy na planecie nie będzie wody.

Głos zabrali również uczestnicy strajku. Protestowi towarzyszyła muzyka głównie zespołu Queen, okrzyki i tańce. Strajk zakończył się pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza przed Urzędem Miasta Krosna.

Do strajku przyłączali się również rodzice z dziećmi
damian krzanowski

Walka o klimat, walka o życie

W Krośnie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zorganizowała Oliwia Trybus, krośnieńska aktywistka, która prowadzi profil milionioliwka na Instagramie. - To nie jest tak, że strajkujemy, bo w Krośnie jest złe powietrze, czy gdzieś w mieście leżą śmieci – mówi. - Tu chodzi o to, że nasza planeta jest zatruwana. Zależy nam, żeby uświadamiać młodych ludzi, uczyć ich o zmianach klimatycznych i konsekwencjach, które niesie za sobą działalność człowieka – dodaje.

Oliwia Trybus, główna organizatorka drugiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Krośnie
damian krzanowski

Młoda aktywistka podaje, że według badań do 2040 roku średnia temperatura na świecie podniesie się o półtora stopnia, co oznacza, że część gatunków straci połowę swojego zasięgu, do Europy zaczną napływać uchodźcy klimatyczni i na naszym kontynencie pojawią się choroby tropikalne.

W strajku wzięli udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, a także Kopernika, Szczepanika i Plastyka. Do protestujących przyłączyli się również rodzice z dziećmi. - Strajkujemy, bo chcemy zmienić sytuację klimatyczną. Cieszę się, że tyle osób się w to zaangażowało. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może coś z tym zrobić – mówi Gabriela Gancarz, uczennica II LO.

Przeprowadzenie transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych to jedno z postulatów strajkującej młodzieży
damian krzanowski

W strajku wziął również udział Łukasz Rydzik z Lewicy, ogólnopolski koordynator projektu Eko Wiosny, który uważa, że takie strajki są jak najbardziej potrzebne. - Młodzież coraz bardziej dostrzega problemy związane z klimatem. Wiedzą, że jeżeli nie zaczniemy reagować i zmieniać zwyczajów, to będziemy mieli duży problem. Musimy jak najszybciej ograniczyć emisję CO2 i zużycie węgla poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii – radzi.

Zobacz  galerię zdjęć.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wokol_krosna
03.12.2019 14:32

Do T_T: To jest chyba najważniejsze - jak zmienić myślenie "przeciwko", z kórego rodzą się tylko konflikty i narzekania, w postawę "pro", w szukanie konkretnych, pozytywnych rozwiązań.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
T_T
03.12.2019 14:21

Szczerze wierzę w dobre intencje osób uczestniczących w tym spotkaniu, wszystkim nam zależy aby harmonia i równowaga były udziałem nas wszystkich.

Zróbmy małe doświadczenie - gdy widzimy niestabilna osobę niosącą wypełnioną prawie po brzegi szklankę z wodą - rozkażmy jej aby nie upuściła jej, oraz drugim razem, przy identycznej okazji, zasugerujmy z wiarą w sercu, że jej się uda, aby zwolniła aby uzyskać równowagę i trzymała ją mocno. Zdarzyć się może, że w obu przypadkach, efekt w postaci pełnej i doniesionej w całości szklanki będzie podobny, ale w po pierwszej sytuacji będziemy u tej osoby mieć prapoczątki nerwicy a w drugim przypadku uśmiechniętą buźkę :)

Matka Teresa, zaproszona kiedyś na marsz przeciwko wojnie odmówiła, dodała, że z chęcią weźmie udział w marszu wspierającym miłość i pokój.

Pozdrawiam ciepło :))

T_T
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
03.12.2019 14:16

Bardzo dobrze, że młodzież protestuje. Oby za tym poszły konkretne działania, np ograniczenie zużycia prądu, wody, plastiku albo zaprzestanie długich przejażdżek samochodami dla rozrywki. Ale konkretne działnia muszą podjąć dorośli, np przygotować sieć ścieżek rowerowych, by wyrobić nawyk jazdy rowerem, a nie samochodem, wyznaczyc teren na nowy park i alejki, gdzie ta młodzież może zasadzić drzewa chroniące przed upałami i oczyszczające powietrze, promować (poprzez dopłaty, nagrody itp) rolnictwo ekologiczne itp.Można promować ekologiczne rozwiazania, podawać przykłady, żeby się upowszechniły. Młodzież świetnie korzysta z internetu i może znaleźć mnóstwo nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, byle ją do tego zmotywować - konkursem, nagrodą czy chociaby wysłuchaniem pomysłów (a najlepiej ich zrealizowaniem). Może Młodzieżowa Rada Miasta coś wymyśli?Szkoda, że nie ma "miejsca" w krośnieńskim internecie, gdzie można by takie pomysły zgłaszać do władz miasta (w sposób nieoficjalny) i dystkutowac nad nimi. Budzet obywatelski jest dobrym rozwiązaniem, ale to jeszcze za mało.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
kurnachata
03.12.2019 13:51

Ciepły klimat nie jest zły bo nie trzeba płacić za węgiel do ogrzewania i ubrania. Najgorszy jest obecny w Polsce klimat męczący. Mianowicie lato z temperaturami +40, ale z dalej występującą zimą około -5 do +5 chociaż już nie tak zimną jak lata temu.

kurnachata
na forum od listopada 2017
panSebastian
03.12.2019 13:20

Dobrze, że jest moda na EKO, oprócz podskakiwania trzeba jednak coś robić aby osiągnąć neutralność klimatyczną. Ja założyłem kocioł kondensacyjny w mieszkaniu by nie używać paliwa stałego, bez dopłat, bo w małych budynkach wielorodzinnych nie ma subwencji a takie stare, niedocieplone kamienice to duży probel w śródmieściu. Z wyliczeń opartych na danych PAN wynika, że każdy z Polaków powinien zasadzić w najbliższym czasie minimum 13 drzew, które będą dojrzałe około 2050 roku tak aby mogły zastapić pół miliarda polskich drzew z gatunków, które nie przetrwają ocieplenia, dzieci tych protestujących raczej nie zobaczą w lesie czy parku sosny, jodły czy brzozy. Smutne.

panSebastian
na forum od listopada 2017
vandal
03.12.2019 12:10

Młodzi i piękni.

Ubrani w poliestrowe i akrylowe ubranka.

vandal
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (33)