„Spowiedź w drewnie”. Aktorzy-amatorzy zagrają już w ten weekend

Pierwszy spektakl przygotowany przez amatorski teatr z Krosna doczekał się premiery (10-12.05). To krótka inscenizacja o tym, jakie trudności przeżywa człowiek twórczy, ale także o miejscu sztuki w czasach mało wymagającej publiczności.
Dzieje życia beskidzkiego świątkarza, Jędrzeja Wowry, stały się inspiracją sztuki lalkowej dla dorosłych "Spowiedź w drewnie". Na zdjęciu: Jacek Buczyński i Przemek Polański
ARCHIWUM FUNDACJI

Amatorska Scena Dorosłych zrzeszona jest przy Krośnieńskiej Fundacji Rozwoju. Na pomysł teatru wpadł Jacek Buczyński - krośnianin i aktor scen krakowskich. Do zespołu dołączyli Marek Burdzy, Katarzyna Truty, Przemek Polański i Anna Romańczak. O ich planach pisaliśmy tutaj.

Od stycznia br. trwały intensywne próby do sztuki Jana Wilkowskiego „Spowiedź w drewnie”. To pierwszy spektakl przygotowany przez zespół.

Jan Wilkowski (1921-1997) był nie tylko aktorem, dramatopisarzem i autorem scenariuszy. Był przede wszystkim legendą polskiego lalkarstwa. - Współzałożył Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej  w Warszawie i Białymstoku. Prowadził także wiele programów telewizyjnych z lalkami na żywo. On po prostu zbudował podstawy teatru lalek w Polsce – opisuje go Jacek Buczyński.

W spektaklu występują właśnie lalki w postaci rzeźb, są one animowane przez aktorów. Wykonał je znany krośnieński malarz  z Ukrainy Wolodymyr Romaniw. – To jest trudne dla ludzi, którzy nigdy nie próbowali grać drewnianą rzeźbą. Zatem nie tylko próby aktorskie były dla nas wyzwaniem, ale także gra lalką – opowiadają twórcy.

Rzeźby występujące w spektaklu. Na pierwszym planie Jezus Frasobliwy
archiwum fundacji

Ale głównym bohaterem sztuki jest artysta rzeźbiarz. Opowieść o ludowym świątkarzu rzeźbiącym Chrystusa Frasobliwego to opowieść o losie artysty, o męce twórczej, nieadekwatności rezultatów wobec zamierzeń, o pozycji artysty w społeczeństwie, o krzywdzących krytykach i prymitywnych zleceniodawcach.

- To sztuka o kondycji człowieka tworzącego. Ten spektakl znakomicie przekłada się na dzisiejsze czasy i kondycję wszystkich ludzi tworzących – mówi Jacek Buczyński.

Właściwą grę poprzedzi wstęp – będzie to krótka inscenizacja programu telewizyjnego, w którym zaproszeni goście rozmawiają o sztuce. – Powinniśmy promować muzykę disco polo, bo tego chce społeczeństwo – pada w trakcie debaty.

Zobacz zwiastun spektaklu:

Spektakl zostanie odegrany w ten weekend 3-krotnie:

  • 10 maja (piątek), godz. 19.00
    Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1)
  • 11 maja (sobota), godz. 19.00
    12 maja (niedziela), godz. 18.00
    Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4

Wstęp wolny.

Projekt dofinansowany jest z budżetu Gminy Miasta Krosno.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
shadow1965
10.05.2019 16:46

Najbardziej niesamowite jest to, że "Projekt dofinansowany jest z budżetu Gminy Miasta Krosno - Wstęp wolny".

Nareszcie jest coś za co miasto nie chce kasy. Chyba zapiszę to kredą w kominie... :)   

shadow1965
na forum od listopada 2018
TLo
10.05.2019 16:04

Jędrzej Wowro, dobrze znany etnografom, wracał razu jednego z jarmarku, gdzie bezskutecznie próbował sprzedać swoje rzeźby. Niósł je więc w worku, na plecach, i mruczał pod nosem:- Tyś mnie Panie Boże stworzył, ja cię wyrzeźbił, a teraz nie mogę cię sprzedać :-)Gratulacje dla Twórców spektaklu i serdeczne pozdrowienia :-)

TLo
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)